Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cu puii in concediu
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Aug 06, 2009 11:31 pm    Post subject: Cu puii in concediu Reply with quote

Mark wrote:

Saptamana trecuta am avut placerea sa petrec cateva zile cu prietenul Ioan care a venit pentru o saptamana in concediu la Arad cu tot cu pesti.


Adica a lasat ceva pesti la Arad sau si-a luat si pestii in concediu? icon_biggrin icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare


Last edited by Ciprian Marcu on Tue Aug 11, 2009 8:05 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 6:58 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Adica a lasat ceva pesti la Arad sau si-a luat si pestii in concediu? icon_biggrin icon_mrgreen
Da. Varianta aparent absurda-i valabila.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Uau icon_eek icon_mrgreen Cineva chiar isi iubeste pestii ... eu una sunt impresionata ! icon_cool
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan esti maret happy0034 . Ti-a priit concediul cu aia mici care te trageau de maneca? icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu daca ma crezi, dar sunt sigur ca mi-a priit mai mult decat daca nu-i aveam cu mine. Principalul motiv pentru care i-am dus a fost ca n-aveam cu cine sa-i las. Dar cum sa stau eu atatea zile fara discusi? Inimaginabil! icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 5:46 pm    Post subject: Reply with quote

Io nu cred! Desi pareai sincer cind mi-ai povestit, pina nu vad cu ochii mei, nu cred icon_razz icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

M-ai prins! In realitate mi-am propus cu Marcel sa te punem la incercare, sa vedem daca ne cumperi gogoasa icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Mda, mai bine nu ma uitam la 'gogoasa' ta icon_frown
Iar is deprimat, in timp ce tu cresti pui mici in PET-uri si ii scoti la plimbare prin Europa, eu pun lampi cu UV si mai adaug o osmoza ca parca au inebunit toti pestii mei (Sau eu oi fi luat-o razna?) icon_cry
Nici nu mai vreau sa amintesc de 'biotopu' ala al tau, la care am ramas cu gura cascata...
Uf!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 10:58 pm    Post subject: Reply with quote

Si ce nu-ti place la discusii tai? Pot sa te ajut cu ceva?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-i creste in pet-uri...ii transporta icon_razz
Eu recunosc ca e prima chestie de genul asta pe care o citesc/vad ... mai rar asemenea dedicatie fata de niste pesti de acvariu,fie ei si preaiubitii nostri discusi icon_mrgreen Jos palaria domnule Ioan! Acum ai discusi umblati prin lume,au scoala vietii...sunt si mai valorosi ca-s culti icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 08, 2009 12:20 am    Post subject: Reply with quote

Cu ocazia asta am invatat ca apa plata poate fi mai rea decat cea din unele retele, asa ca ma voi feri sa indemn incepatoriii s-o foloseasca. Permeatul cu "Preis Diskus Mineral" castiga in ochii mei inca si mai multa importanta decat avea inainte. Daca mai contine si turba da pur si simplu apa ideala, careia nu i se poate reprosa absolut nimic. Asta-i foarte important in cazuri in care nu se mai stie care-i cauza neplacerilor aparute in acvarii cu discusi, pentru ca se elimina semnul de intrebare pus la calitatea apei si se poate trece la cautarea altor cauze. Stiu ca-i scumpa sarea, dar la nevoie se poate folosi si alta asemanatoare, de la alta firma si nu trebuie folosita permanent. Ajunge daca ajuta la trecerea peste unele cazuri nefericite, sau la reproducere.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sun Aug 09, 2009 11:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 1:05 am    Post subject: Reply with quote

@Rebelo, punem pariu ca-i si creste in PET-uri (aka recipiente mici de plastic)? icon_mrgreen
@Ioane, nu cred ca poti sa ma ajuti in vreun fel... numai daca imi recomanzi un psihiatru foarte, foarte BUN! icon_razz
Chiar stateam azi si ma gindeam, dupa ce am instalat a doua osmoza si lampa cu UV, ce mi-ar mai trebui la cele doua acvarii amarite pe care le am. Si ideea mi-a venit foarte repede: a DOUA lampa cu UV, de bine ce am doua osmoze icon_exclaim
Asa ca daca nimeni nu ma leaga urgent intr-o camasa alba cu mineci lungi, voi rupe iar portofelul familiei icon_frown
Oricum, ma simt bine ca pot socializa macar cu... germani (sic) ca Timisoara asta e tare mica! (scuze de ON-topic) icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai pentru ca deviem de la subiect as fi dorit sa vorbim ori in alt topic, ori pe vreun messenger. Problemele pe care le ai in acvariu mi se par simplu de rezolvat si cred ca-ti faci cheltuieli fara rost. Ma tem ca investesti in lampi cu UV-C, in loc sa-ti cumperi sare, daca tot ai osmozor si eventual, pentru ca nu-i neaparat nevoie, turba.
Eu inca nu stiu ce te deranjeaza la acvariul tau!
La iesirea din osmoza nu mai ai nevoie de nici un fel de desinfectare, daca permeatul are duritatea sub 1°dGH, respectiv < 33 µS/cm.
Oare ce faci cu 2 osmoze? Chiar asa de multa apa folosesti? Ai cu ce sa masori duritatea?
Poate renunti la lampa, de care oricum n-ai nevoie si-ti cumperi un set de masurat duritatea cu picaturi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
@Rebelo, punem pariu ca-i si creste in PET-uri (aka recipiente mici de plastic)? icon_mrgreen

Eu ma refeream doar la ce se vede in poza...ce face el acasa sau in alta parte unde-i creste nu am de unde sti , spre deosebire de tine icon_razz Asa ca NU , nu pun pariu ca pierd icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar ai venit cu pestii dupa tine scared0008 ? ....... Desi e evident ca da, nu ma pot abtine sa nu intreb lol02 .
Asta imi da ideea sa ma duc la servici cu puii pe care vreau sa-i cresc artificial ca n-are cine se ocupa de ei lol02 .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group