Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mascul impotent?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:14 pm    Post subject: mascul impotent? Reply with quote

hai sa va impartasesc o experienta de-a mea cu discusi.avand o pereche de brown(mascul) cu red torquoise m-am gandit dupa cateva ponte reusite sa incerc sa schimb masculul si sa iau ceva mai apropiat de varietatea femelei deoarece masculul avand gene mult mai puternice toti puii ieseau brown.zis si facut,am luat un mascul confirmat de red spoted si l-am bagat cu femela turquoise.masculul cred ca are pe undeva pe la 3,5 ani iar femela 1,8 ani.dupa numai 2 zile au depus dar nefiind acasa nu am vazut momentul.apa avea un ph de 6,5 kh 1 si gh 4.urmarind icrele in decursul a 2 zile am vazut ca se imputineaza.intr-o dimineata nu mai gasesc nimic=>erau 3 posibilitati:1. masculul papa icrele(desi avea o grija nemaipomenita de ele),2.masculul nu e fertil si posibil ca femela vazand ca nus bune sa le fi papat ea,3.duritatea cam mica sa isi fi spus cuvantul?.azi au depus pt a 2 oara si am lasat orice treaba sa ii privesc.femela depunea sir dupa sir iar masculul se plimba pe langa ea dar... din ce vad eu nu prea fertiliza.sau daca fertiliza o facea dupa ce femela depunea 2-3 randuri de icre.apa are aceleasi valori si acum.care credeti ca e cauza mai probabila?masculul sau apa?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

Bineinteles,ca problema se pune cu masculul.Am patit si eu asemenea cazuri.Daca,perechea inca este proaspat formata,poate ca a 3-4-a depunere o sa fie activ si masculul.
Poate ca masculul nou aprovizionat deja este prea batran.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:34 pm    Post subject: sal Reply with quote

asa ma gandesc si eu.e dus.dar ce zici de caracteristicile apei?de obicei nu am caracteristicile asteala depus.
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

Eu la depunere folosesc apa de 113-115 microsimens.pH 6-6,5.gH nu prea masor,fiind apa din osmozator,amestecat cu cea din robinet.
Sa inveti un lucru de la mine.Nici Tu,nici eu,nimeni nu vinde un mascul red spotted,daca nu are ceva defect!Eu multe ori mi-am ars mana cu asemenea targuri.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:50 pm    Post subject: da Reply with quote

asta asa e dar am zis sa incerc poate scot ceva din el.
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 11:13 pm    Post subject: Re: mascul impotent? Reply with quote

fishtanck wrote:
...zis si facut,am luat un mascul confirmat de red spoted si l-am bagat cu femela turquoise.
cum (si cand) s-a confirmat faptul ca este mascul?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 10:13 pm    Post subject: poi... Reply with quote

pai are toate caracteristicile unui mascul si in plus de asta l-am vazut in timpul depunerii.organul genital e sigur con.cu varful ascutit.
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Daca e sigur mascul poate ne spui si noua de la cine l-ai cumparat defect icon_confused
S-ar putea ca dupa a 3-4 depunere sa vezi pui de la ei. Nimanui nu-i iese treaba din prima.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 1:36 pm    Post subject: sal Reply with quote

deci femela am 6-7 ponte bune cu ea.masculul stie sa ingrijeasca icrele deci ma gandesc ca poate odata o fi fost bun.au depus de 3-4 ori pana acum si cand ar trebui sa inceapa sa miste coditele dispar cu desavarsire.am bagat masculul vechi cu femela sa prind o ponta sa vad eu ca e apa buna si daca iese acum o sa scot masculul cu puii si o sa las femela sa se imperecheza si cu ipotentul.sa vad atunci ce scuza mai are
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

de ce nu spui ca masculul ii cumparat de mine si inca nu ii platit ?
vezi topic http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1781

iar ca masculul ii ok ai vazut si tu in poza facuta in acest an unde masculul ii cu puii pe el... iar daca crezi ca am facut cum zici tu mai sus ca l-am bagat sa ingrijeasca pui te inseli... poti sa iti arat si poza cu puii (red spotted) de la el si o alta femela turquise...dar am spus ca ii vand ca nu imi convin corciturile
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Mda si uite asa ati aflat si voi pe cine incercati sa ajutati in acest topic ... un om de valoare care fura discusi (nu se poate numi cumparare cand n-a dat nici un ban pe ei) si apoi se plange ca nu ii depun.Probabil si discusii il urasc si refuza sa coopereze icon_lol Stiu ca nu sunt in masura sa propun asta si ca un admin sau moderator se va sesiza , insa totusi ...astfel de useri nu cred ca au ce cauta pe un forum.Eu consider ca ar trebui banat daca nu plateste discusii si nu lamureste situatia.Este simpla mea parere si nu doresc sa intru in polemici cu nimeni ... insa am scris pentru ca detest nedreptatea si oamenii care vor sa traiasca bine furand , pe spinarea altora care muncesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Pune o poza cu perechea despre care este vorba sa vedem si noi masculul.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

neica wrote:
Pune o poza cu perechea despre care este vorba sa vedem si noi masculul.


nu are nimic la galerie, crezi ca o sa puna acum poze ? icon_smile)
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 3:21 am    Post subject: ???? Reply with quote

peter eu cred ca nu esti sanatos omule pe bune.Nu vreau sa intru aici in discutii.duapa ce vezi ca nu am zis de la cine am luat masculul ca sa nu te fac de ras.si dupa ce nu am mai zis nici in ce conditii a ajuns la mine mai ai si tupeul sa spui ca nu ti-ai luat u banii.in fine masculu e ipotent si nu am vazut nici o poza cu el cu pui inainte sa il iau.(dar asta e,am riscat)acum imi pui si forumul in cap degeaba
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 8:58 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Mda si uite asa ati aflat si voi pe cine incercati sa ajutati in acest topic ... un om de valoare care fura discusi (nu se poate numi cumparare cand n-a dat nici un ban pe ei) si apoi se plange ca nu ii depun.Probabil si discusii il urasc si refuza sa coopereze icon_lol Stiu ca nu sunt in masura sa propun asta si ca un admin sau moderator se va sesiza , insa totusi ...astfel de useri nu cred ca au ce cauta pe un forum.Eu consider ca ar trebui banat daca nu plateste discusii si nu lamureste situatia.Este simpla mea parere si nu doresc sa intru in polemici cu nimeni ... insa am scris pentru ca detest nedreptatea si oamenii care vor sa traiasca bine furand , pe spinarea altora care muncesc.

Subscriu la cele de mai sus.
Ar trebui lamurita situatia:
- daca fishtanck este cel despre care spunea petersimpf;
- daca el este, a platit sau nu pestii.
Spun aceste lucruri nu din cauza ca vreau sa erijez in avocatul cuiva(nici nu sunt de meserie), ci din cauza ca acest forum este o comunitate si vrem sa stim ce fel de oameni avem printre noi.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group