Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discusi ramasi in urma

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vallycu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Apr 2009
Posts: 40
Location: iasi

PostPosted: Sun Aug 23, 2009 6:42 pm    Post subject: discusi ramasi in urma Reply with quote

In februarie mi-am luat 6 puiuti de discusi. toate bune si frumoase pana cand am observat ca 4 din ei s-au oprit din crestere ( de fapt nici nu stiu daca au crescut cat de cat) in timp ce ceilalti doi aveau 12 cm, m-am bucurat ca macar 2 din ei arata bine. Asta pana cand a dat in ei boala rasucirilor, mai intai in cel mai mare, iar dupa ce s-a " curatat " a urmat , cam la un interval de 1 sapt, si perechea lui iar apoi inca 2 din cei mici.Acum, cam de cca 1 luna si ceva , ceilalti 2 care au mai ramas par sanatosi ( sa nu vorbesc intr-un cea rau ) problema mea e ca tot 5 -6 cm au , am renuntat momentan la mixtura de dau doar tetra discus si tetramin, intrebarea mea e ce credeti mai cresc sau raman cu 2 discusi in miniatura icon_question

In acvariu mai am 20 neoni si 15 rasbora
_________________
Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Aug 23, 2009 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Daca din februarie pina acum nu au mai crescut deloc slabe sanse (de fapt aproape inexistente) sa mai scoti discusi din ei . Poate ca vor mai creste un cm sau doi dar....
Mai bine omoara-i tu decit sa-i lasi pe ei sa se chinuie toata viata iar tie in loc de bucuria de a avea discusi sa-ti provoace doar mila , si ia-ti altii pe care vei sti sa-i cresti datorita experientei acumulate cu astia .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 8:12 am    Post subject: Reply with quote

S-au alungit?
Alte deformari?
Am un red turqise care n-a crescut cam un an, timp in care a trecut prin tot felul de boli (a ratat ciuma si mixosoma). S-a incapatanat sa traiasca (nu odata am cumpanit daca mai are sens sa-l lasa in viata) si a iesit un pestisor frumos, bine colorat si daca n-ar fi (din neam) cam high fins ar fi si bine conformat. Talia a ramas insa cam la nivelul unuia sanatos pe la 8 luni.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 10:52 am    Post subject: salut Reply with quote

Data viitoare cand mai cumperi discusi, sa fie de la 7-8cm in sus.Sunt mai scumpi dar in timp iti vei da seama ca sunt mai ieftini decat cei de 4-5cm.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 1:56 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Data viitoare cand mai cumperi discusi, sa fie de la 7-8cm in sus.Sunt mai scumpi dar in timp iti vei da seama ca sunt mai ieftini decat cei de 4-5cm.


Perfect de acord .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
vallycu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Apr 2009
Posts: 40
Location: iasi

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
S-au alungit?
Alte deformari?
.


Nu sunt alungiti si nici deformati. Din punctul asta de vedere arata f bine doar ca nu cresc....eu inca mai sper icon_confused
_________________
Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group