Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Observatie interesanta

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 8:23 am    Post subject: Observatie interesanta Reply with quote

Am avut 4 pigeoni intr-un acvariu(150L), i-am botezat Pig.1, 2, 3, 4 dp. ierarhia pe care au dobandit-o (1 batea pe toti, avea teritoriu locul unde de obicei dau mancarea; 2 incasa de la 1 si batea pe 3,4; 3 incasa de la 1,2 batea pe 4; 4 incasa de la toti---cateodata 3 si cu 4 schimbau loc).

Acum cateva saptamani am introdus adevaratul bataus, un blue..care a dat peste cap ierarhia de tot... Blue este seful/sefa acvariului, niciunul nu indrezneste nici macar sa-i calce teritoriul dobandit de la P.1...decat pigeon4, care chiar ii da cateodata un sut la Blue (Blue nu se apara prin a "musca" inapoi ci doar da din coada) si tot P.4 ii bate acum pe P1,2,3.
P1 a ajuns sa fie alungat de toti, iar P2, P3 au ramas aceeasi.
Cu totii au intre 9-10cm.

Care credeti ca este explicatia?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Frumoasa imagine. Iti vine sa-i macelaresti si sa nu mai ai de-a face cu ei in veac. Asta nu-i imaginea pe care trebuie s-o creeze niste discusi intr-un acvariu.
E asa de departe de ideal ca un codru milenar de un parc englezesc. Multa munca mai trebuie facuta din stadiul acela, ca sa ajungi la punctul din care face placere indeletnicirea cu discusi.
Asta-i inca unul dintre aspectele care fac acest hobby atat de inaccesibil incepatorilor.
Nu apa, sau hrana, pentru care trebuie doar sa inveti si sa retii in minte ce-ti dezvaluie un binevoitor sau altul.
Cum sa treci de acest stadiu inveti doar in ani de zile petrecuti observand si invatand comportamentul lor si al altor specii. Pentru asta trebuie rabdare si pasiune in primul rand, pe langa alte calitati.
Se adevereste inca o data ca discusaria este "Everest"-ul acvaristicii de apa dulce.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 10:59 am    Post subject: salut Reply with quote

Ioane, nu descuraja baiatul.Este foarte simplu sa crestem discusi.Noi ne complicam de cele mai multe ori.Cu cat bagam noi chimicale in apa in incercarea de a face "apa perfecta" pentru discusi cu atat riscam sa-i dam peste cap.Asta nu inteleg multi incepatori.Majoritatea speciilor de pesti au o ierarhie intr-un acvariu.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 11:06 am    Post subject: Reply with quote

Ioan si mie imi place tot ce aduci tu ca si contribuite pe acest forum... Ireprosabil, Respect! Insa in cazul de mai sus mie personal mi-ar fi placut sa ne fi spus ce putem face pentru a depasi astfel de momente. Ai descris si ai redat o parere ta super frumos, ca un discusar adevarat FULL de experienta. Asteptam si noi incepatorii sa share-uiesti cu noi acea experienta ca sa depasim aceste momente, fara a arunca din pesti, daca exista o astfel de posibilitate.

P.S. la mine in bazin, de ex:, situatia este la fe l si identica ca si la #XabaCs.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 11:30 am    Post subject: salut Reply with quote

Si va ramane asa pana cand se aleg perechi sau pana cand se imbolnaveste(doamne fereste) un bataus.Poti sa-l pui in alt bazin pentru o luna dar este posibil sa-i ia altul locul sau cand il bagi inapoi in bazin sa-si reia locul.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt foarte tentat sa scriu ca eliminarea prin reproducere si selectie a celor care nu ne plac ar fi o metoda buna. Numai ca pana obtii din pesti agresivi pesti pasnici dureaza ani de munca. O alta metoda, mai dificila dar cu rezultate mult mai bune, ar fi sa fie cumparati minim 10 buc. la 2cm. La varsta asta se vede deja care-i agresiv, in timp ce se hranesc. Dintre ei se pot selectiona cu un pic de noroc cativa pasnici, cand vor fi maturi.
Inca un motiv sa nu cumparati pestii fara sa-i fi observat atent in apa in care au crescut. Asa ceva n-as duce acasa nici daca mi-ar da vanzatorul banii cat ar costa pestii. Indiferent de colorit, dimensiune sau forma. Cand apare cate unul care-i alunga pe ceilati intre puii din acvariile mele il scot imediat fara sa stau pe ganduri. Cred ca cunoasteti multi dintre voi cazul tipic in care dureaza minute in sir pana reusesc sa inceapa sa manance, pentru ca unul nu apuca sa manance pentru ca pazeste hrana de ceilalti, iar ceilalti nu mananca pentru ca nu-i lasa paznicul. Atata timp cat nu va disparea paznicul din bazin, nu va fi pace acolo. E logic ca vor fi mai multi agresivi intr-o tura de pui urmasi ai unor pesti agresivi, decat intr-una aparuta din pesti pasnici.
Cei care vor avea ghinionul sa aiba de-a face cu asemenea podoabe se vor plange ca daca scot un paznic, imediat ii ia locul altul. Sa nu credeti ca eu am avut pesti pasnici de la bun inceput. Si eu m-am chinuit cu ei pana am inceput sa-i selectez. Am avut pesti agresivi, dar atat de frumosi ca-mi era mila sa-i instrainez, mai ales ca-i reprodusesem si crescusem eu. I-am pastrat pe cei pe care nu vroiam in ruptul capului sa-i dau si am incercat sa vad daca transmit agresivitatea mai departe. Voi credeti ce vreti, dar eu va scriu ca din puii lor am pastrat doar o femela pasnica, bunica acestora.
Tatal lor e fiul ei. Eu nu mai am in prezent nici un singur discus agresiv in acvariile mele. BineŽnteles ca se mai infoaie cate unul in pene si se ratoieste la altul, dar daca-l vad ca incepe sa-i urmareasca pe toti prin tot bazinul cand le dau mancare, e clar ce am de facut. Mi-ar place sa va pot oferi o rezolvare care sa duca la un rezultat bun si imediat, dar ,...n-o cunosc. Pentru cei carora le place sa tina pestii in solutii explozive, am o rezolvare: somnifere, tranchilizante, narcotice etc...etc. Poate ca daca amenajati bazinele in asa fel incat sa ajunga greu unii la ceilalti se vor mai linisti, dar stresul nu va disparea complet decat daca-i tineti despartiti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Am mai zis intr-un post ce am observat la mine in acv. : Depinde foarte mult de caracterul sefului dintr-un acvariu comportamentul celorlalti pesti . De exemplu la mine seful din momentul asta practic i-a linistit pe toti ceilalti dintre care vreo doi erau foarte agresivi . Cind l-am bagat in acvariu pentru prima oara pe actualul sef doi dintre vechii discusi s-au luat de el si cred ca il omorau daca nu il separam . Apoi incet incet am reusit sa il introduc cu restul discusilor si in cca 2 saptamini a urcat pina in virful ierarhiei . In momentul asta doar foarte rar se intimpla sa se mai impunga cite un discus in acvariu tohmai din cauza actualului sef care cum ii vede ca se bat cite doi incepe sa se plimbe tantos pe linga ei iar respectivii se linistesc imediat . Totusi o data la doua trei saptamini fostul sef din acvariu incearca sa isi reia locul si se bate cu actualul sef cite 5 - 10 minute (sunt batai in toata regula cum nu prea am vazut intre discusi ) . Imi dau seama dupa comportamentul lor din ziua respectiva si eventual din zilele urmatoare cind s-au batut chiar daca nu i-am vazut batindu-se efectiv .Asta care e sef sta numai pe linga fostul sef infoiat nevoie mare dindu-i de inteles ca el e dispus sa se bata in continuare . In ziua de dupa bataie actualul sef nici macar nu maninca doar ca sa stea infoiat pe linga celalalt iar cel de al doi-lea face orice numai sa nu il bage in seama pe asta infoiat . De obicei dupa inca o zi uita ambii ca s-au batut si lucrurile reintra in normal .Rar am vazut ca sefu actual sa mai izgoneasca pe cite unu de la masa , si asta numai daca il incurca cumva pe el . Fostul sef in schimb nici nu apuca sa manince deoarece era prea ocupat sa ii bata pe ceilalti dar acum nu mai bate aproape pe nimeni ca sefu din mom asta ( Sneski il cheama ca asa l-a botezat nevasta-mea ) imediat se infoaie la el daca-l vede ca face pe grozavu .

Concluzia e ca pot fi tinuti si discusi agresivi impreuna daca au un sef care face ordine in acv. fara sa fie agresiv si fara sa ii streseze pe restu .
Cel putin asta am observat la mine in acvariu . Nu stiu ce harababura ar iesi in acvariu daca l-asi scoate pe mister Sneski de acolo icon_mrgreen icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Da, acum imi amintesc ca am avut si eu un caz foarte asemanator. Era o femela care m-ar fi mancat daca ma apropiam de ponta sau pui, dar fata de ceilalti era pasnica si impaciuitore, cand era in acvariul comun. Si totusi preluase conducerea. E cea fotografiata pe televizor, care a depus si crescut puii in plantat. Primii pui de discus din acvariile mele. icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group