Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cu puii in concediu
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

Pai si-asa topicul asta e varza (ca mai toate 'topicele' mele) asa ca ce-o fi o fi icon_mrgreen icon_razz
Sa o iau pe rind (bineinteles, ladies first):
@Rebella: Nici io nu stiu mai bine ce are Ioan prin casa, dar e suficient sa citesti pe forum si sa arunci o privire la galeria lui personala, ca sa te lamuresti si sa nu pierzi pariuri. E mai transparent ca o sticla de quartz (cinste lui) icon_mrgreen
@Ioane, recunosc, m-am panicat un pic. Lampa am luat-o pentru viitoarele icre-pui mici. Deocamdata tot trag de cei 4 muschetari ramasi de care am mai scris, dar se pare ca @Porcu a avut dreptate icon_cry
Puii au ramas cu sechele si sensibilitati iar eu m-am incapatinat sa cred ca apa ar fi de vina. Slabesc vazind cu ochii si, in ciuda tuturor tratamentelor cu sare si a instalatiei de osmoza la picatura, probabil ca vor muri curind. Am descoperit un defect la branhia celui mai mare dintre ei, iar ceilalti au un aspect bolnavicios. Asta e!
A doua osmoza nu-mi pare rau ca am luat-o, de bine ce prima este la picatura in acvariul de 230L. Chiar ieri am facut ce m-ai sfatuit, adica am mixat apa osmozata intr-o galeata cu saruri de la Sera. Picaturi pentru KH si GH mi-am luat deja icon_razz si stiu ca la o lingurita de saruri obtin in galeata de 14 litri un KH=4 si ceva. Acvariul mic destinat reproducerii este deocamdata ocupat cu White-ul si, asa cum iti imaginezi, are o apa ideala (sper sa ramina asa).
Deci, sa nu ne alarmam icon_exclaim icon_biggrin
P.S.
@Porcu, se pare ca incet-incet atingem urmatoarea etapa a discusarelii: plimbatul cu pet-ul la... PET icon_mrgreen
Deja ma bate un gind sa exploatez noua tendinta si sa-mi fac o firma care sa vinda PET-uri speciale, cu lesa si rotile, precum si cu toate accesoriile necesare. Problema va fi cu bateriile, ca acumulatorii de masina is cam grei icon_lol
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ma tot intreb cum pastrezi duritatea constanta daca adaugi continuu permeat la apa din acvariu?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Da , m-a lamurit chiar el...multumesc Ioan icon_redface
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am fost destul de explicit. Acvariul mare are osmoza la picatura. Acvariul mic are osmoza la... galeata. In acvariul mare nu ma prea intereseaza duritatea, doar in ala mic, de reproducere.
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Am lamurit unele incurcaturi pe messenger, sper sa rezolvam impruna si eventualele urmatoare.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu daca interventia mea isi are rostul aici ,in caz ca nu am nimerit bine ,rog ca acest post sa fie mutat unde considera admini. ca se potriveste. Ce vreau sa spun ?
Daca pentru unii dintre noi DISCUSUL este un moft , un hobby , este clar si dovedit cu poze ca pentru IOAN este o religie. Ca tot e la moda :JOS PALARIA fata de asa o daruire. Stiu ca nu sunt singurul care a ramas cu gura cascata , vazand pozele cu aia mici plecati la plimbare prin Europa.
Dom'ne esti mare !!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

Imi place sa cred ca pentru prea putini discusul este un moft. Pentru mine cred ca e deja o obsesie icon_mrgreen
Eu sint de parere sa se mute toate posturile legate de calatoria puilor intr-un topic separat, pentru ca merita icon_exclaim
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Barni
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Apr 2009
Posts: 38
Location: Sfantu Gheorghe

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

Cand am vazut pozele, mi-am adus aminte de sistemul comunist cand la vama stateau niste tovarasi sobrii, si imi inchipuiam ce fata face vamesul cand vedea pestisorii in acvariu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 11:04 pm    Post subject: Reply with quote

Mie mi-e ciuda pe asiaticii aia! Isi pierd vremea jucindu-se cu culorile ca niste copii mici, in loc sa faca si ei niste strainuri de uscat icon_idea
Sa poata omul sa iasa cu ei pe Corso la agatat... sau sa si-i duca in concediu fara complicatii.
Mie mi se pare ca trebuie umblat doar putin la spinii pectorali si la branhii, doar n-o fi atit de greu icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

Recipientul cu apa pentru schimb, din care se iveau cele trei peturi pentru nauplii, in care bolborosea ceva, legate intre ele prin furtune ce duceau la o cutie de metal care zumzaia si displayul digital care afisa niste cifre schimbatoare (°C) semana mai mult a ceva care produce distrugeri in masa decat a devotament pentru pesti. Dar ma simteam gata sa calc cu nonsalanta pe nervii vamesilor explicandu-le amanuntit ce-s discusii si cu ce se hranesc puii lor, in loc sa-i las in pace sa-si castige cei 3,5 lei /ora. Nu vamesii, ci niste politisti m-au intrebat stupefiati ce am in peturile bolborositoare. Prieteni, avem datoria sfanta sa inlaturam pata asta alba de pe harta, pana cand si ultimul politist afla ce-s discusii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Aug 09, 2009 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

De aflat nu cred ca e asa o problema in era comunicatiilor. De inteles va fi mai greu icon_arrow icon_idea
(recunosc ca si eu am inteles greu faza cu artemia) sign0007
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Aug 10, 2009 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Imi place sa cred ca pentru prea putini discusul este un moft. Pentru mine cred ca e deja o obsesie icon_mrgreen
icon_exclaim


Crede-ma ca sunt foarte multi (majoritatea ) cei care tin discusi doar pt ca e cool sa-i ai in acvariu . Oamenii respectivi nici macar nu isi bat capul sa afle informatiile mecesare pt a tine acesti pesti in conditii cit de cit ok .
Cei care sunt pe acest forum cred ca reprezinta 80% dintre acvaristii care nu tin discusi doar pt ca e cool , si chiar le pasa de ei. Restul de 20% probabil ca sunt crescatorii care nu au timp prea mult pt forumistica si citiva care deja stiu prea multe despre acesti pesti pt a mai avea nevoie de informatiile de pe forum . Consider ca daca ai discusi si nu stii prea multe despre ei si nici macar nu cauti pe net sa vezi daca exista vreo-un forum despre ei de unde poti afla ce4 te intereseaza ..... e pacat de bietii pesti.....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon Aug 10, 2009 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
citiva care deja stiu prea multe despre acesti pesti pt a mai avea nevoie de informatiile de pe forum

Oare se poate? confused0010
Cit despre cei care tin discusii pentru fite, va rog sa-mi permiteti sa-i denumesc... mai bine ma abtin. Oricum, in tara asta e la moda stilul...
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group