Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Salutari de la Dunare si bine v-am gasit!
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 1:55 pm    Post subject: Salutari de la Dunare si bine v-am gasit! Reply with quote

Buna ziua!
Numele meu este Ana si sunt din Galati.Incep ca la alcoolicii anonimi icon_mrgreen deoarece discusii chiar dau dependenta,cred ca mai ceva decat acoolul icon_redface
Am acvarii de aproximativ 10 ani,timp in care am crescut vivipari,gurami,conconiusi,cory,ancistrusi,creveti,etc etc etc icon_mrgreen Mi-am dorit mereu discusi,admirandu-i oriunde mergeam...insa datorita faptului ca nu m-am documentat foarte bine despre ei traiam cu o idee falsa , si anume ca discusul se creste/tine obligatoriu cu apa de osmoza...amestecata cu cea de la retea,bineinteles.Cum situatia financiara nu mi-a permis niciodata sa cumpar osmozor,discusii gasindu-se rar pe la noi si fiind foarte scumpi(valabil si la prezent)....am tot amanat achizitionarea acestor pesti superbi.Insa multumita acestui forum si mai ales VOUA, am aflat ca discusii pot trai ok si in apa de la retea,care are la noi ph-ul 7,2-7,5.
Momentan am 6 acvarii in casa,insa va trebui sa ramana doar 3 pentru ca urmeaza o redecorare a apartamentului si nu voi avea spatiu sa le ingramadesc pe toate intr-o camera,unde vom si dormi.Stiam ca intretinerea discusilor va fi costisitoare(timp + bani),insa cand s-a oferit ocazia n-am mai stat pe ganduri.Ii vazusem in poze la un amic si mi-au placut.Desi nu stiam mare lucru despre cum trebuie sa arate un discus la achizitionare,de ce ar trebui sa ma feresc,etc ... pana la urma i-am luat si nu regert nici o secunda,chiar daca schimburile de apa zilnice mi se par o corvoada uneori,in zilele foarte aglomerate cand ajung tarziu acasa si sunt franta de oboseala.Uit de tot si toate cand ii vad cum se gudura la geam ca niste catelusi,cand ii admir cum papa mixtura din mana (au facut asta chiar de a2a zi la mine)...Ce sa mai , dragoste la prima vedere! icon_cool
Au fost si ceva mici probleme(posibil inca sa mai fie pentru ca cel mai mic discus nu mananca asa cum ar trebui totusi),insa cu ajutorul sfaturilor unui bun prieten care creste si inmulteste de muti ani discusi am reusit sa evit dezastrele pana acum icon_redface Momentam cei 4 discusi ai mei sunt juvenili cred,au cam 5-6-7 cm ...aproximat din ochi(nu am apucat sa-i masor inca).Au o casuta mica,un acvariu de 40l,insa in 4-6 saptamani cam asa vor primi cadou o casuta de 3 ori mai mare icon_biggrin
Imi doream sa fac parte din aceasta comunitate de ceva vreme(a se vedea data cand mi-am facut contul),insa abia acum pot spune cu inima plina de bucurie : am si eu discusi ! party0040 Asa ca , daca ma primiti printre voi , promit sa fiu o incepatoare inr-ale discusilor foarte studioasa si cuminte icon_cool
Ma simt onorata sa fac parte din aceasta comunitate si va multumesc in numele tuturor incepatorilor pentru tot ce ne oferiti cu drag si din inima prin intermediul acestui forum!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit! si hai la treaba. Musai o casuta mai mare (cea de 120l va fi si ea un episod ), ca printre altele sa scapi si de schimburile zilnice.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 3:01 pm    Post subject: Bine-ai venit, Ana! Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Musai o casuta mai mare (cea de 120l va fi si ea un episod ), ca printre altele sa scapi si de schimburile zilnice.

Cei "batrani" au intotdeanuna dreptate!
De ce? Din cauza experientei lor.
Iar noua, incepatorilor, experienta lor ne e folositoare pentru a evita greselile de inceput.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Da Dragos,multumesc pentru primire!Sa stii ca abia astept sa scap de schimburile zilnice de apa....am in plan un schimb de apa la picatura pentru acvariul mare de 240l pe care il detin...insa asta se va intampla peste vreo 2-3 luni dupa ce reamenajam apartamentul si repozitionez acvariul mult mai aproape de sursa de apa.
In nici un caz nu va fi acvariul de 120l cel definitiv decat daca ma hotarasc sa tin doar o pereche de discusi in el icon_lol Sau 2 maxim.Insa tot va fi prea putin inalt si lat acvariul acela.Vor sta in el juvenilii pana mai cresc....ca sa ii pot pune in cel mare plantat de 240l.
Total de acord cu tine Puiutule..."cine nu are batrani sa-si cumpere" icon_cool
Apropos,cati juvenili as putea tine in cel de 120l si pana la ce dimensiuni ? Daca incap mai multi de 4 poate le mai iau macar 2 prieteni la discusii mei ...


Last edited by ReBella on Sat Sep 26, 2009 9:09 pm; edited 2 times in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Apropos,cati juvenili as putea tine in cel de 120l si pana la ce dimeniuni ? Daca incap mai multi de 4 poate le mai iau macar 2 prieteni la discusii mei ...

Ai putea sa mai iei vreo doi, ca sa fie sase.
Dar cand vor ajunge pe la 7-8 cm ar fi bine sa le iei o "casa" macar de 200l.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Frumoasa prezentare. sign0016

Mai poti sa mai iei 2 sau mai multi. Depinde de cum te pricepi sa le tii apa curata si cat timp vrei sa le dedici. Inca 2-4 ar fi OK daca tot urmeaza o "casa" mai mare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

Buna Ana, bine-ai venit.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 on DCR !
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 9:14 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc tuturor pentru primire, sunteti foarte draguti ! O sa deschid in alta categorie a forumui un topic despre discusii mei, poate ma ajutati cu ceva sfaturi ...va spuneam mai sus ca cel mic nu prea mananca.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 5:36 am    Post subject: Reply with quote

Bun venit Ana .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 7:24 am    Post subject: Reply with quote

bine ai venit.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group