Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primii discusi in acvariu plantat!
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 7:23 pm    Post subject: Primii discusi in acvariu plantat! Reply with quote

Desi multa lume spune ca nu este bine sa incepi cu discusii in plantat m-am incapatanat si am oferit o casa sper eu cat mai confortabila a 12 pui autohtoni adica nascuti in tara si anume in apa destul de dura de Constanta.Dupa ce aproape o luna de zile au stat intr-un fel de carantina in tr-un acvariu steril la Izetserghiun
si ii multumesc pe aceasta cale puii care incepusera sa manance foarte bine la el au inceput sa se adapeze si la mine in acvariu.Desi primele 2 3 zile au stat intr-un colt sub incalzitor si doar cand stingeam lumina se mai plimbau prin acvariu si ei treptat au devenit mai curajosi asta desi la inceput se speriau pana si de cei aproximativ 60 de neoni cu care am sperat eu sa convietuiasca.ii hranesc cu discus food congelata,artemia si cu Grana Discus de la JBL.Vreau sa va spun ca desi dupa amenajarea acvariului destul de costisitoare de altfel si populat cu guppi mai apoi cu neoni nu am mai fost atat de entuziasmat cel putin acum ma simt extraordinar.Discusul nu este numit degeaba "Regele acvariului".Are o eleganta in a innota care ma fascineaza.
Una peste alta sper sa nu apara probleme cat de curand,voi incerca sa le scimb 30% din apa pe saptamana,acum stau la 30-31 de grade si o sa mai stea o perioada de timp pana mai cresc iar mai apoi probabil o sa mai scad un grad doua.
O sa pun poze dar pana atunci un link pe youtube pentru cine vrea sa ii vada



http://www.youtube.com/watch?v=359PWSmO2iI


Last edited by SBU on Mon Jun 29, 2009 9:05 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 8:30 pm    Post subject: Re: Primii discusi in acvariu plantat! Reply with quote

SBU wrote:

Una peste alta sper sa nu apara probleme cat de curand,voi incerca sa le scimb 30% din apa pe saptamana,acum stau la 30-31 de grade si o sa mai stea o perioada de timp pana mai cresc iar mai apoi probabil o sa mai scad un grad doua.


Pentru binele plantelor si a pestilor ar fi indicat sa tii t pe la 28-29 de grade . Daca vei insista sa ii tii la 31 de grade o parte dintre plante se vor strica ,vor putrezi frunzele ,va rezulta amoniu ,nitriti si nitrati in cantitati prea mari pt a fi suportate de niste pui de discusi si....
A era sa uit . Neonii e posibil sa inceapa cit de curind sa moara la 31 de grade .Cind am avut neoni in acv si am incercat sa fac un tratament termic la discusi dupa cca 5-6 zile au aparut primele decese printre neoni . Ce e drept eu ridicasem t la 33 g .

oricum eu iti urez bafta si sa-ti aduca pestii numai bucurii .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

Salut SILVIU frumos inceput. Vad ca pestisori s-au adaptat foarte bine in noul camin. Succes mai departe.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 9:07 pm    Post subject: Re: Primii discusi in acvariu plantat! Reply with quote

Pentru Dragos nu am mai putut da 'quote'
O sa ii mai las doua saptamani dupa care mai scad un grad si tot asa.
Neonii nu ii mai am,i-am dat deja.


Last edited by SBU on Mon Jun 29, 2009 9:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

izetserghiun wrote:
Salut SILVIU frumos inceput. Vad ca pestisori s-au adaptat foarte bine in noul camin. Succes mai departe.


O sa am grija de ei ca de ochiul din cap! Inca odata multumesc de ajutor!Sergiu.Scuze de prostie am sa iti explic de ce!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Acum sunt in crestere si trebuie hraniti mai des. Macar de 3 ori pe zi. Schimb de apa 30% pe saptamana s-ar putea sa fie cam putin mai ales daca nu e acvariul mare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Acum sunt in crestere si trebuie hraniti mai des. Macar de 3 ori pe zi. Schimb de apa 30% pe saptamana s-ar putea sa fie cam putin mai ales daca nu e acvariul mare.


Acvariul are 375 de litri,deci sper sa fie suficient cam la o saptamana,poate si mai des cand nu sunt plecat.Problema e ca in momentul in care schimb apa si aspir substratul se streseaza de mama focului de mi-e mila de ei,incerc sa o fac cu lumina stinsa poate le e mai bine dar tot fug si se ascund.Asta e sper sa nu pateasca nimic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Inblinzeste-i .Cu puii e foarte usor sa-i inveti sa manince din mina ca-s cam inconstienti .Vezi ca s-a mai scris in citeva locuri despre asta .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 2:20 am    Post subject: Reply with quote

Puii mananca din mana nu e problema cu mancatul.Atunci cand am de facut ceva prin acvariu e mai nasoala situatia.Poate cu timpul se obijnuiesc.Ramane de vazut
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jul 01, 2009 7:47 am    Post subject: Reply with quote

Se vor obisnui cu siguranta; primele interventii cu razuitorul cu magneti au fost calvarul discusilor, mai ca sareau din bazin.
Nu le stinge lumina, ca-s prosti si vor sa se culce, asa ca-i sperii mai rau.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 12:12 am    Post subject: Reply with quote

Am o mica dilema si anume: mananca hrana congelata de rup iar granulele de la JBL cad pe langa ei si nici nu o baga in seama.E adevarat ca dupa ceva timp ii vad pe jos ciugulind de pe substrat si nu mai gasesc nimic din granule dar asta probabil ca se datoreaza si celor 4 5 cory pe care ii mai am prin acvariu.E normal sa fie asa?Adica exista pesti care prind granulele din zbor sau toti o iau de pe fundul acvariului fie el plantat sau neplantat?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 7:21 am    Post subject: Reply with quote

Granulele sunt pe ultimul loc in preferintele culinare ale discusilor (si nu numai). Nu este bine sa-i inveti numai cu un tip de mancare, asa ca daca tot are cine "ciuguli firimiturile" da-le putine granule intre mese, pana se invata.
Discusii au gura mica in raport cu corpul si de aceea mai intai sparg granulele in cadere. Prefera insa pe cele deja cazute, parte pentru ca sunt inmuiate, deci usor de inghitit, parte pentru ca aduce cu modul lor salbatic de hranire.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 7:29 am    Post subject: Reply with quote

SBU ai mei fac la fel, din anumite motive am incetat sa le mai dau hrana congelata.

Ignora cu desavarsire granulele. NU am avut o alta iesire mai sigura pentru digestia si metabolismul lor decat sa astept cand vor incepe sa ciuguleasca.

Au inceput si inca nu toti... Cei pe care am reusit sa-i arunc nu au plecat istoviti de foame ci din diverse alte motive???........ unknowing yet...
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 7:42 am    Post subject: Reply with quote

Daca nu vor granule amestecati-le in hrana congelata, cam jumate granule. La pestii mei a functionat intotdeauna.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Thu Jul 02, 2009 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Daca nu vor granule amestecati-le in hrana congelata, cam jumate granule. La pestii mei a functionat intotdeauna.


Si acum intrebarea de baraj : cum sa le amestec cu hrana congelata daca este inghetata?
Cum apreciati voi cantitatea de mancare pe care o dati pestilor?Ca eu o dau 'ochiometric' mai bine spus ce prind intre 2 degete.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group