Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ma bag si eu in seama cu voi
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mAku
New entry
New entry


Joined: 12 Jun 2009
Posts: 5
Location: Bucuresti - Rond Cosbuc

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 12:02 pm    Post subject: ma bag si eu in seama cu voi Reply with quote

am citit destul de mult despre discus si pe forumul asta dar si pe alte forumuri si m-am gandit sa descriu pasii pe care ii voi urma pentru noul meu acvariu de discusi

am la dispozitie doua acvarii: unul de 160 de litri steril si unul de 300 de litri in care in acest moment am ciclude de malawi... planul meu ar fi sa imi iau niste pui de diskus si sa-i tin in acvariul steril pana mai cresc iar apoi sa ii mut in acvariul mare (asta binenteles, dupa ce o sa gasesc niste pasionati de malawi care sa-mi ia pestii pe care ii am deja)

m-am gandit sa iau cate patru exemplare din urmatoarele specii: pigeon-blood, red tangerine, blue-turquoise, brown-turquoise si blue diamond; dimensiunea lor as vrea sa fie de 4 - 5 centimetri. sunt prea multi, prea putini, sunt probleme de asociere intre specii?

acvariul il am la ciclat cam de doua saptamani, caracteristicile apei fiin urmatoarele: ph = 6.8 si Gh= 7, KH= 3.2; mie mi se par niste valori rezonabile, voi ce ziceti (strict pentru crestera lor, nu si pentru reproducere) temperatura constanta a pei este de 29 de grade.

am un filtru extern (tetratec 700) pe care l-am folosit in trecut pentru o pereche de severumi si una de salvini... am in el burete fin, burete mai grosier, bile si siporax... mediile filtrante trebuiau curatate inainte sa montez filtrul pentru acvariul viitor de discusi sau e ok si asa?







Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 1:58 pm    Post subject: inceputul Reply with quote

salut!parerea mea este ca ar fi trebuit macar dezinfectate mediile de filtrare daca nu chiar schimbate.in felul asta ai fi putut evita eventuale probleme.
in ceea ce priveste nr de pui ,pentru inceput si la dimensiunea la care ti-ai propus sa-i achizitionezi este ok avind in vedere ca discusul este un peste de cird dar pe masura ce vor mai creste va trebui sa-i selectionezi!
o singura sugestie:temperatura o poti tine la 30-31 grade.
rabdare si multa bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mAku
New entry
New entry


Joined: 12 Jun 2009
Posts: 5
Location: Bucuresti - Rond Cosbuc

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 3:09 pm    Post subject: sterilizare Reply with quote

sa fie @mory35... o nelamurire am, cum trebuia sa fac dezinfectarea asta, cu ce mai precis?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Buna mAku, noi ne bucuram de fiecare coleg nou de forum, asa ca-ti urez pentru inceput bun venit.
Despre pesti as zice si eu ca nu-s prea multi inca, dar vor creste repede si s-ar putea sa te prinda pe picior gresit daca nu le oferi in curand mai mult loc. Sa cresti 20 de pui de discusi de 4-6 cm in 160 L nu e chiar simplu nici pentru cine are ceva mai multa experienta cu ei. E nevoie de multa atentie si cunostinte ca sa observi la timp cand trebuie sa schimbi apa, cum s-o pastrezi curata, cum sa rezolvi problemele cu parazitii care nu trebuie sa caute mult pana gasesc un peste intr-un grup atat de dens, cum sa reactionezi dupa o deciclare a filtrului in urma unei intreruperi a curentului electric, cum sa te asiguri ca nu se sufoca in cazul asta daca nu esti acasa samd. Sunt multe chestii care apar pe neasteptate cand sunt asa de multi in apa putina.
Cand ii hranesti se produce in timp scurt o concentratie marita de amoniac si nitrit, daca nu face fata filtrarea. Ai scris ca ai filtrul la ciclat de 2 saptamani. Sper spre binele tau ca stii ca ciclarea dureaza in cel mai fericit caz 5-6 saptamani, iar daca intervin factori daunatori pentru bacterii poate dura mult mai mult. Pentru atatia pesti iti trebuie un filtru neobisnuit de efectiv. Materilele pe care le ai acum in filtru nu vor face fata, pentru ca nu oefera o suprafata suficienta unei cantitati de bacterii care ar fi in stare sa reduca amoniacul si nitritul in timp util.
Solutia: ar trebuii scoase toate materialele si inlocuite cu un material care ofera la acelasi volum ocupat o suprafata de cateva ori mai mare. O indrumare din partea mea, o poti urma sau nu,: nu permite murdariei accesul in canistra. Vremea buretelui, a bilelor, a inelelor de ceramica fara pori, a trecut definitiv. Nu vor exista probleme cauzate de diferentele de culori. Cel putin nu pentru ei. Pentru tine vor fi, bineinteles, dar vor aparea peste un an. Valorile mentionate sunt rezonabile, dar nu si cele mai importante.
Deocamdta ar fi recomandabil sa te interesezi mai mult de valorile concentratiei de amoniac si nitrit. Nu te lasa amagit de eventuala lipsa a lor in prezent. Vor aparea cu siguranta cand nu le vei mai controla.
Ciclarea e o lectie care merita sa fie invatata bine, si inteleasa in amanunt. Mediile filtrante era bine sa le desinfectezi, dar avand in vedere ca mai ai pestii ceilalti, si ca va fi foarte greu sa nu-i pui in contact unii cu altii, nu-i o greseala grava. Daca mentionezi problemele la timp, se pot evita neplaceri mai mari. Ar fi bine sa fi pregatit sa pui poze cu ei daca apar nereguli, ca sa fie mai usor de inteles ce se intampla.
In concluzie:verifica terminarea ciclarii (cred ca mai ai cate ceva de aflat in privinta asta!), masoara amoniac si nitrit cu solutii, nu cu 5 in 1, asigura-le apa buna (osmoza si saruri pentru ridicat duritatea. Oricum vei avea nevoie de astea mai tarziu.), o sa ai nevoie de un filtru rapid de calitate foarte buna, (Fluval 4+), iar despre rest mai vorbim pe parcurs.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Fri Jul 03, 2009 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

salut bine ai venit
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 11:31 am    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 7:11 am    Post subject: Reply with quote

Bun venit!
P.S. Ioan nu glumeste (desi are simtul umorului bine dezvoltat!).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mAku
New entry
New entry


Joined: 12 Jun 2009
Posts: 5
Location: Bucuresti - Rond Cosbuc

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 9:41 am    Post subject: bine v-am gasit Reply with quote

nu ma asteptam la o reactie atat de prompta din partea voastra... multumesc frumos pentru asta... in special @ioan

cateva clarificari nu cred ca ar strica... dupa ce am vazut postul lui @mory35 am inlocuit mediile filtrante folosite in trecut la ceilalti pesti cu burete cu porozitate mica... totodata am montat pe furtunul care trage apa din acvariu un burete pentru a opri patrunderea mizeriilor in filtru

in filtru am adaugat set-up start de la sera (parca asa se cheama) si in curand voi monta un nou filtru extern si o lampa uv... pentru cilcare, fireste, nici prin cap nu-mi trecea ca acvariul poate fi gata mai devreme de 6 saptamani, doar nu ma alearga nimeni icon_smile

am zis sa aleg un numar de 20 de discusi pentru a avea o baza de selectie mai bogata iar mai apoi cei selectati sa-i pun intr-un acvariu de 300 de litri (momentan casa a catorva familii de malawi)

m-am in scris pe acest forum pentru ca un acvariu de discusi reprezinta o ambitie personala in ale acvaristicii, sper sa-mi iasa... pana acum mai toate setup-urille pe care m-i le-am propus au iesit

o sa va tin la curent cu evolutia setup-ului... momentan lucrez la o modalitate de schimb al apei semiautomat cu ajutorul unui acvariu mai mic de decantare si a unei pompe de apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 11:22 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit vecine.

Felicitari pentru initiativa.
Incearca sa iei discusi mai mari.
La 4-5 cm pentru un incepator, sunt prea mici si risti sa ai probleme cu ei.


Numai bine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Lampa UV-C pentru ciclare? Asta nu pricep deloc. Adica?
Daca scapa bacteriile alea din filtru si ajung in lampa poti sa astepti mult si bine sa apara nitratul.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mAku
New entry
New entry


Joined: 12 Jun 2009
Posts: 5
Location: Bucuresti - Rond Cosbuc

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Lampa UV-C pentru ciclare? Asta nu pricep deloc. Adica?
Daca scapa bacteriile alea din filtru si ajung in lampa poti sa astepti mult si bine sa apara nitratul.


nu am fost explicit... o sa montez o lampa uv la acvariu dupa ce o sa termin de ciclat si dupa ce o sa-l populez... sorry de inexactitate.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 3:01 pm    Post subject: Reply with quote

si eu te sfatuiesc sa cumperi niste discusi ceva mai mari .Sa aiba macar 8 cm deoarece :
1. la 8-10 cm se vad culorile mai bine pe ei si ca sa zic asa stii pe ce dai banii . La 4-5 cm daca nu ai ochiul format ai ocazia sa cumperi niste pesti care la maturitate nu vor avea culorile asa cum vrei tu .
2. Discusii de 8-10 cm sunt deja scapati de problemele copilariei si vor fi mult mai rezistenti la boli si mult mai usor de tratat decit cei mici. Pt a iti face o idee iti spun ca un discus de 4 cm care e infestat cu flagelate ( si sigur la un moment dat o sa ai probleme cu flagelatele ) daca nu maninca o saptamina deja e compromis .Unul de 8-10 cm in schimb va trece destul de usor peste un post negru de o saptamina sau chiar mai mult iar urmarile bolilor la maturitate vor fi destul de mici . La fel un discus de +12 cm sau matur poate sa stea fara sa manince si o luna daca e in forma buna si apoi sa isi revina fara urmari prea grave .
Iti zic chestiile astea ca sa intelegi ca vei avea o viata mult mai usoara daca vei cumpara discusii cit mai mari . Cu discusi prea mici e cam loterie ca sa zic asa...

PS: Cind vei cumpara pestii nu ii lua fara sa ii vezi .Cel mai bine e sa te duci la un crescator si sa iti alegi exemplarele pe care le doresti deoarece in felul asta vei alege spuma pe cind daca crescatorul iti trimite pestii ti-i va trimite in cel mai bun caz pe primii care ii cad in mincioc .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 3:20 pm    Post subject: salut Reply with quote

Corect.Si iti mai dau un sfat : cu cat le sufli in fund mai mult cu atat o sa ai mai multe probleme cu ei.Vrei sa-ti iei discusi pentru ca sunt frumosi, nu pentru a-ti complica viata.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group