Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Marime pui

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 1:54 pm    Post subject: Marime pui Reply with quote

As avea nevoie de citeva coordonate generale in ceea ce priveste marimea puilor in mod NORMAL.
In primele doua saptamini puii au crescut vizibil in fiecare zi, dar parca de o saptamina stagneaza, desi le dau artemia si apa e oarecum ok (pina acum foloseam apa de osmoza, dar de acum am sa le pun apa amestecata).
Peste 3 saptamini de inot puii mei au, in medie, doi centimetri, cu tot cu coada. Unii au chiar mai mult. E normal?
S-ar putea face oare un tabel cu marimile NORMALE la pui, pe saptamini? Cred ca ar fi util pentru incepatori ca mine, pentru a fi siguri ca nu au pierdut startul. Nu vreau sa se ajunga la situatia trista de a ingriji niste pui stagnati icon_frown
Pe undeva pe aici am citit de pui de 4 saptamini de 4 cm. Ori eu stiu ca deja la 6 centimetri se pot vinde... si asta e la virsta de aproximativ 2 luni.
Care e pina la urma marimea normala in aceste cazuri? Subliniez NORMALA! icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

1 cm/luna, pana pe la jumate de an. De acolo cresc ceva mai incet si apar diferente intre variante, de ex. Nhamunda-Rose cresc foarte incet. Ceilalti pot avea intre 5,5-6,5 cm la 6 luni. Este destul de greu sa obtii pui la fel de mari cu diferente de, sa zicem cel mult 10%, pentru ca in primele zile de viata e rata de crestere foarte rapida, iar cei care raman atunci putin in urma pentru ca incep sa manance cu o zi mai tarziu, raman de obicei mai mici, asa ca in anumite cazuri poti avea pui de sase luni intre 4-7 cm
Exista si si dimensiuni pe care nu mi le-ai crede, dar nu la hranire normala, pe care o cunoastem noi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde de mai multi factori, de aceea normal e oarecum relativ. Depinde de genetica, de cat mucus secreta parintii, de prezenta parazitilor, calitatea apei etc. De aceea si o marime de 5cm sa zicem sa fie obtinuta poate varia ca timp de la caz la caz si pestii sa arate foarte bine.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group