Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme PH
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 10:00 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Da.

Asa e.
Si eu pun apa direct de la robinet.
Mai adaug JBL Biotopol(daca nu uit). icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
revin cu amanunte, am facut si un test 5 in 1 jbl si zice ca am nitrati 50-100, si nitriti 10, KH=3 , GH<3 PH 6.5-7.

Valorile sunt titirimbistice, la un nivel de nitrti 10mg/l se cam ducea tot ce misca.
In situatii serioase nu te baza pe ce indica stickurile. Pentru viitor macar, fa mai intai niste comparatii intre ce indica banda si ce valori obtii prin titrurare (teste cu picaturi). Eroare ar trebui sa fie constanta, asa ca ulterior niste teste de control rapide poti face.
Refa testul cu ceva mai serios, dar se pare ca a survenit totusi o deciclare. Probabil la mutarea acvariului filtrul a fost prea mult timp oprit, apa improprie ... sunt multe cauze.
radu777 wrote:
ce se intampla acuma cu apa din acvariul de 30L pus temporar ?

Va creste rapid concentratia de nitrati, deci schimburi mici si dese ....
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Merge pusa si apa cu clor daca doar clorul e problema. Acum depinde si de concentratie(nu toti au aceeasi apa la robinet) si de cantitatea de apa schimbata. Sa nu uitati ca la statia de tratare a apei e foarte posibil sa fie un nene plictisit cu o tuica in nas care arunca cu lopata "ingrediente magice" in apa. sign0020

Radu trebuie sa faci schimburi de apa mai des nu doar o data pe saptamana. Daca e apa de o calitate decenta nu trebuie sa-ti bati capul sa cauti alte solutii mai complicate.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc tuturor pentru sfaturi. deocamdata pestisorii sunt bine . nitritii si nitratii in acvariul de 30L deocamdata ii tin in frau sper sa se recicleze acvariul mai mare sa'i pot muta inapoi cu bine. innocent0001
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:03 pm    Post subject: Reply with quote

Pai daca-i muti in acvariul mai mare nitritii si nitratii o sa fie mai usor de tinut in frau. Poti sa muti si filtrul de burete respectiv sau sa-l storci in acvariu.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Pai daca-i muti in acvariul mai mare nitritii si nitratii o sa fie mai usor de tinut in frau. Poti sa muti si filtrul de burete respectiv sau sa-l storci in acvariu.


pai da dar deocamdata in acvariul mare nivelul este critic si nu pot sa-i mut sa vad cum il aduc la normalitate, sau astept sa isi revina el singur.

l.e. are rost sa bag o pastila de bactozim ? sau n-are legatura...?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

Schimba toata apa si ai rezolvat. A doua zi daca nu ai conditioner impotriva clorului poti sa bagi culturi de bacterii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

pai si asta ar insemna sa il ciclez din nou iar cand se va cicla nu tot asa o sa creasca nitritii/nitratii la greu... mad0228 nu e mai sigur sa'l las acuma sa'si faca ciclarea calumea?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Nu trebuie sa stai pana se cicleaza. Zici ca ai buretele respectiv sau pe filtre au mai ramas bacterii. Daca schimbi toata apa se duc si nitriti si ce te mai incurca pe acolo la canal. Lasi o pompa sa ventileze apa si a doua zi dupa ce au disparut bulele de aer si clorul introduci filtrele, medii filtrante, bactozym, storci buretele care il ai acum in acvariul mic etc. E posibil sa nu fie suficiente bacterii care sa faca treaba dar e in regula. Deja sunt in apa si incep sa se inmulteasca sa faca fata "job-ului". Dar pana se inmultesc suficient de mult trebuie sa schimbi apa mai des, mai multa si chiar zilnic nu o data pe saptamana ca sa tii parametrii apei sub control. Daca ai apa buna pentru schimb nu trebuie sa-ti fie frica sa schimbi apa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

ok. am inteles. asa am sa procedez. happy0144
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 9:33 am    Post subject: Reply with quote

un mic update. am rezolvat problema zic eu intr-un mod simplu si eficient.
am facut o trecere din acvariul mic in cel mare de 180 care are un filtru tetra ex 700 si filtrul acvariului juwel iar apa circula dintr-unul in altul.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group