Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme PH
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 1:15 pm    Post subject: Probleme PH Reply with quote

buna ziua intai, tuturor,

revin din nou cu o problema legat de PH din acvariu.
Astazi de dimineata am observat unul dintre discusii mei (un royal blue de vreo 4 cm) innegrit foarte tare si cu un inot aiuristic. am facut un test de ph si confused0089 am obtinut un 4.5. mentionez ca pana acuma am avut in acvariu un ph de 7 constant cel putin pana acuma. pestisorii ii hranesc cu niste fulgi speciali pentru discusi ca ii papa foarte usor poate chiar mai usor decat granulele si granule sera si tetra discus. tot aici as vrea sa mentionez ca doar sambata ce am schimbat un 25% din apa iar zilnic aspir toate excrementele si mancarea in caz ca mai ramane ceva dupa ce papa. am bagat mare animal0019 si am schimbat iara vreo 25 % din apa si am adaugat putin de bicarbonat de sodiu si am ajuns la un ph de 6.5. cei 5 pestisori inafara de cel innegrit nu par a fii patit absolut nimic sunt deschisi la culoare si plimbareti prin acvariu dar cel innegrit nu pare sa vrea sa-si revina. ce as putea sa-i fac ??? de asemenea daca cineva stie cum as putea pe viitor sa ma feresc de astfel de cazuri in care sa-mi scada asa mult ph i-as fii foarte recunoscator. va multumesc
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ciudat,

Ce tester folosesti?
Dozezi CO2, sau scazi pH-ul in acvariu prin alte metode?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Ciudat,

Ce tester folosesti?
Dozezi CO2, sau scazi pH-ul in acvariu prin alte metode?


testul de ph sunt picaturi. nu dozez CO2 in acvariu prin nici o metoda in nici un fel este un acvariu steril cca 70 de litri. am mai avut o scadere brusca in acest acvariu la fel cu ceva timp in urma cand tineam alti pestani. probabil si volumul mic il face instabil.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Astfel de scaderi pot aparea cand ai un KH mic, sub 1.
KH este duritatea carbonatilor si cu cat este mai amre, cu atat este mai greu de modificat pH-ul.
Pui apa de osmoza cumva?
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

nu pun apa de osmoza ... pun apa de la robinet si o las sa iasa clorul din ea 3 zile... de la robinet am un ph usor sub 7 ... un 6.9

l.e. kh-ul e 3

l.e.2 din cate stiu cu carbonat de calciu as putea sa maresc duritatea carbonatilor ??? sub ce forma as putea sa gasesc si cum sa-l folosesc ca sa urc carbonatii. (mai am un acvariu de 180 de litri care este foarte stabil si cu aceeasi apa nu am avut probleme de genul acesta)
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

KH-ul este ok.
De ce vrei sa cresti cu CaCO3?
Duritatea carbonatilor se poate mari si cu bicarbonat de sodiu.
CaCO3 ai putea gasi prin anumite farmacii.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ai turba in filtru sau schimbi apa rar? Ce fel de filtru ai?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Ai turba in filtru sau schimbi apa rar? Ce fel de filtru ai?


nu am turba in filtru. am achizitionat turba dar n'am folosit-o. am doua filtre in acvariu... un resun mic cu care a fost ciclat acvariul si la care nu am umblat la el deloc si un filtru mai traditional cu burete acoperit in plastic si cu pompa de aer.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:35 pm    Post subject: salut Reply with quote

Fa schimburi saptamanale de apa 25% dar verifica inainte pH-ul din acvariu si al apei de la retea.De ce lasi apa la declorinat?Nu este nevoie daca schimbi 25-50%.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:49 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
De ce lasi apa la declorinat?Nu este nevoie daca schimbi 25-50%.


la asa ceva chiar nu m-as incumeta.
schimburile le fac 25 % saptamanal
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 5:09 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu fac asta de 20 de ani la toti pestii, fara probleme.Clorul in cantitati mici omoara din bacteriile nedorite.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

clor la discusi ? sign0010
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 5:45 pm    Post subject: salut Reply with quote

Da.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
clor la discusi ? sign0010

N-ai folosit niciodata verde de malachit? Toxicitea este apropiata.
Desi n-as indemna pe nimeni sa nu ia masuri impotriva OTRAVIRII CU CL (folosesc la toate bazinele, la fiecare schimb de apa, oricat de infim conditioneri), o urma de adevar este in ce spune @dr.discus. Pana la urma, multe din medicamente se deosebesc de otravuri numai prin doza.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

revin cu amanunte, am facut si un test 5 in 1 jbl si zice ca am nitrati 50-100, si nitriti 10, KH=3 , GH<3 PH 6.5-7. Respectivul blue royale s-a dus si imi fac griji pentru ceilalti. Probabil acvariul s-a deciclat cind l-am mutat ? Oricum, i-am mutat pe toti ( 5 discusi de 4 cm intr-un acvariu de 30L cu apa de la un acvariu stabil si un filtru cu burete nespalat de o saptamina care a fost initial la discusi. Am facut bine ? ce se intampla acuma cu apa din acvariul de 30L pus temporar ?
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group