Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cresterea artificiala a puilor de discusi.
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Interesant e c-au acceptat nauplii doar dupa 6 zile ....... spre deosebire de brunii care le-au papat dupa 3 zile.
Ai observat cumva de ce? Au crescut mai incet? Au fost nauplii prea mari? Au incercat cel putin sa-i inghita?
Porcu wrote:
Din 55 larve furate de la parinti am ajuns la 35 alevini.
Toamna se numara bobocii!
Porcu wrote:
A meritat efortu' chiar dac-a trebuit sa-mi iau concediu pentru ei.
Daca nu lipsesti mai mult de 10 ore zilnic, nu trebuie neaparat sa-ti iei concediu, dar e mai bine, asta-i clar.
Porcu wrote:
Intre timp am mei experimentat cu brunii la temperatura camerei - 25 C ....... si culmea e c-a mers icon_mrgreen .
In sezonul ploios, cand fac ei pui, nu-i nici la ei acasa asa de cald ca-n cel mai uscat.
Porcu wrote:
Primi pui au 5-6 cm la 2 luni de cind i-am furat de la parinti si crescuti la 27-28 C.
Wooow! Tot respectul pentru abnegatie. icon_biggrin Asa o rata de crestere inca n-am vatzut cu ochii mei, dar am auzit ca-i posibila. Trebuie ca esti permanent cu lingurita la botul lor. icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Porcu wrote:
Interesant e c-au acceptat nauplii doar dupa 6 zile ....... spre deosebire de brunii care le-au papat dupa 3 zile.
Ai observat cumva de ce? Au crescut mai incet? Au fost nauplii prea mari? Au incercat cel putin sa-i inghita?

De cind ies din icre Velvetii sint vizibil mai mici decit brunii. In afara de asta cresc mult mai incet. Ma refer concret pe pestii mei.


Ioan wrote:
Porcu wrote:
Primi pui au 5-6 cm la 2 luni de cind i-am furat de la parinti si crescuti la 27-28 C.
Wooow! Tot respectul pentru abnegatie. icon_biggrin Asa o rata de crestere inca n-am vatzut cu ochii mei, dar am auzit ca-i posibila. Trebuie ca esti permanent cu lingurita la botul lor. icon_biggrin

Pina acuma nici io n-am mai vazut asa ceva. Ma uit ca prostu' la ei cum cresc de la o zi la alta. Sincer nu i-am hranit mai mult decit o fac de obicei. Adica de dimineata de la 6:30-7 cind ma trezesc pina ma culc spre 23-24 le dau sa pape da' nu exagerat de des. Cu pauza de rigoare cind sint la servici (ajung acasa pe la 16), perioada in care papa mai rar.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 7:30 am    Post subject: Reply with quote

I-am masurat la virsta de 3 luni, cei mai mari au 9 cm, ceilalti, din mm in mm icon_mrgreen spre 8 cm. Intre timp s-a fac s-a racorit vremea => in acvariu s-au facut 26 C.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Sat Nov 28, 2009 11:04 am    Post subject: Reply with quote

daca scot icrele din acvariu comun unde am duritatea mare si le bag in apa de osmoza am sanse sa mai iasa
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Nov 30, 2009 3:36 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu asa scot puii de scalari.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Dec 02, 2009 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

am furat niste icre din acvariu comun ca au depus pe magnetul de cutatat si lam loat cu totu sa vedem ce iese acum icon_question
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Dec 04, 2009 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

a mers. le-au dat coditele deacum incepe calvarul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group