Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cresterea artificiala a puilor de discusi.
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat May 16, 2009 7:26 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Mi-am mesterit mai demult o cutie din sticla cu plasa fina pentru asa ceva dar cum acvariile unde ar fi mers folosita erau mereu ocupate cu altceva e inca in cutie la pastrare


Si la mine a stat 4 ani la pastrare pana la prima utilizare.... icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat May 16, 2009 10:23 am    Post subject: Reply with quote

harry-ab wrote:
...sa nu mai vorbim de faptul ca discusii crescuti asa sunt practic fara paraziti. Aici ma refer la flagelate, viermi intestinali sau de branhii....
Avantaj clar. Nu e de mirare ca au ritmul de crestere mai bun!

Chiar asa simplu nu se scapa de paraziti. Apa din care se scoate conul, deci in care au fost depuse icrele, contine larve de paraziti care se ataseaza si de con sau de icre. Ca sa dispara parazitii se tine conul cu icrele de 3 x consecutiv in galeti separate cu solutie de formol cu concentratia de 35-37%, 2ml/10L 20sec. si se clatesc pe urma de fiecare data in galeti separate cu apa curata, deci in 6 galeti, 3 cu formol, 3 cu apa curata. In incapere trebuie sa aiba aerul temperatura apropiata sau identica cu cea a apei, dar se svoneste ca inhalarea vaporilor de formol poate produce cancer. Ar fi deci bine ca cel putin sa se scopere galetile in timpul operatiei si sa se inspire printr-un sal (fular) gros.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun May 17, 2009 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Chiar asa simplu nu se scapa de paraziti. Apa din care se scoate conul, deci in care au fost depuse icrele, contine larve de paraziti care se ataseaza si de con sau de icre. Ca sa dispara parazitii se tine conul cu icrele de 3 x consecutiv in galeti separate cu solutie de formol cu concentratia de 35-37%, 2ml/10L 20sec. si se clatesc pe urma de fiecare data in galeti separate cu apa curata, deci in 6 galeti, 3 cu formol, 3 cu apa curata.

De ce nu se pot scufunda in doar doua galeti?De trei ori in solutia cu formaldehida si apoi in galeata cu apa curata....cate 20 de secunde, bineinteles.
Nu cred ca formaldehida se descompune asa rapid, incat sa nu mai fie buna solutia pentru o a doua utilizare.Sau?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 17, 2009 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil ca cei care au experimentat metoda au constata ca parazitii nu mor, ci doar se desprind si daca s-ar cufunda conul din nou in aceeasi galeata s-ar putea sa se reaseze pe icre. E foarte deprimant sa constati dupa cateva saptamani ca de fapt n-a reusit tratamentul, doar pentru ca ai economisit cateva minute. E si relativ greu sa verifici imediat succesul operatiei. Sa-i pastrezi necontaminati daca ai in crescatorie si pesti cu paraziti e inca mai greu decat sa-i deparazitezi. O mica neatentie si s-a dus naibi toata munca. E ca si cu permisul de conducere. Se obtine greu si se pierde usor.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Mon May 18, 2009 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

Multumim frumos lui Ioan pentru descrierea metodei folosite si pozele pe care ni le-a aratat.
Daca a mai experimentat si altcineva si alte metode si vrea sa le comunice ii asteptam tot aici.
In alta ordine de idei am citit pe un forum "simplu" despre discusi o metoda cu niste recipienti pentru cresterea artificiala a puilor dar cred ca cei interesati ar trebuii sa o caute singuri pentru a nu avea conflicte pe acest forum.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 10:04 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Dezavantaje? Trebuie sa ma trezesc noaptea sa spal vasul si sa hranesc puii in primele 2 saptamani.

Blestemat sa fii cu cresterea artificiala a puilor icon_mrgreen . Nu stiu ce mi-a venit sa incerc si io, probabil esti singuru' vinovat icon_mrgreen .

Vineri am furat niste larve din bazinu' comun, le-am pus intr-o cutie care pluteste agatata in alt acvariu c-un furtun prin care iese cite-o bula de aer. Simbata dimineata s-au ridicat. Moment in care am incetat sa ma odihnesc. Le-am dat galbenus si Sera Micron, m-am uitat cu lupa si au burtile pline. Azi dimineata erau vizibil mai mari decit Simbata, deci merge. Acuma-s la servici si mi-e somn ca m-am trezit noaptea pentru pui, asa o sa fie toata saptamina daca n-o sa moara pina ajung acasa.
_________________
Poze: party0040


Last edited by Porcu on Tue Jun 02, 2009 7:34 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Tine apa curata si buna. Asa-ti trebuie daca nu te astamperi. Succes, sa-ti intre-n sange. evilgrin0030 lol01
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

tot asa ca si @porcu... numai din 'vina' lui ioan sau mai corect ar fi sa spun ca din vina pestilor m-am apucat si eu de facut minuni...
mi-am facut un acvariu mic de 20 X 15 X 10h... este din plexiglass (sunt norocos si la servici am la dispozitie un aparat laser cu care pot decupa plexiglassul cum vreau eu) pe una din laturile scurte acvariul are decupat vreo 7 fasii de 1cm X 7 cm si pe aceeasi lature este fixat (prin inghesuire icon_smile ) un burete prin care nu pot sa iasa puii din acvariu mic... acest acvariu l-am introdus in alt acvariu de 125 litri, nu explic acum cum schimb apa continu in acvariu mic cu apa din acvariul mare... dar ca final pot sa spun ca nu am reusit sa cresc nici macar un pui... puii mereu mureau de foame, cel putin asta cred. Totul era ok pana puii incepeau sa inoate apoi le faceam si amestec de spirulina cu galbenus, am incercat si doar cu galbenus rezultatul era la fel... dupa astea nu spun ca nu am sa mai incerc dar deocamdata nu ii nevoie pentru asta
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:51 am    Post subject: Reply with quote

Welcome to my Nightmare ....... puii traiesc, ma uit cu lupa la ei si au mereu burtile pline happy0034 ....... Ieri le-am dat nauplii de Artemia si n-au reusit sa manince, mai incerc azi. Se vede c-au crescut, da' am senzatia ca nu asa repede ca si cind sint cu parintii. E posibil sa mi se para mie, cind sint cu parintii n-am de munca, acuma-s ma simt ca un sclav pe plantatie.

Legat de eventualele dezavantaje: observ ca in cazu' cresterii artificiale traiesc cam toti puii, inclusiv aia slabi, oricit de prost ar fi un pui, tot reuseste sa manince in cutie. Daca-s cu parintii, cei mai slabi nu reusesc sa manince si mor. Asta mi se pare un avantaj, apare o prima selectie naturala de dorit dupa parerea mea.

The Nightmare continues .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 10:11 am    Post subject: Reply with quote

Lasa domnu Porc, nu mai fi asa carcotas! Pe cei mai prosti, mai urati, mai handicapati ii exportam in Europa!!!! icon_mrgreen

O sa citim in "Scanteia" ca ....Romania a ajuns pe primul loc in lume la exportul de discusi. Exportam acum cu mandrie in peste 80 de tari....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Jun 05, 2009 9:02 am    Post subject: Reply with quote

De ieri papa nauplii party0040 , pot sa-mi iau concediu si nu-l mai urasc pe Ioan, incep sa-l ador love0007 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Jun 05, 2009 10:16 am    Post subject: Reply with quote

lol02
gata cu noptile albe icon_smile oricum primele zile ii mai greu cu puii crescuti artificial, pana incep sa manance nauplii ;) bafta sa ai la ei ! si asteptam poze ! daca s-au facut ...
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

Puii cresc exploziv cu nauplii de Artemia party0040 . End of story.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Sa inteleg ca te pot vizita fara teama de bata de basebal?
"End of story"? sign0105"To be continued" ar fi mai potrivit, cred eu. icon_biggrin
Daca s-ar sfarsi asa usor mi-as fi cautat demult alt Hobby.
Daca vrei sa-i vezi explodand asteapta sa vezi ce se intampla cand vor incepe sa infulece mixtura.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 6:49 am    Post subject: Reply with quote

Poti veni fara teama de nimic happy0034 .
End of story inseamna ca mi-am satisfacut piticu' din creier care tragea de mine sa experimentez si cresterea artificiala ....... odata ce-i piticu' asta satisfacut nu vad ce m-ar putea scoate din starea de dezinteres si sa ma faca sa mai incerc icon_mrgreen .
End of story mai inseamna ca odata ce papa Artemia se terminat cosmaru' icon_mrgreen .

De fapt ieri am furat 35 larve de la perechea de Red Velvet care nu reusesc sa-i cresca pentru ca puii nu-i gasesc pe parinti cu toate ca toti peretii acvariului sint albi si e lipit cu silicon transparent ....... o sa vedem ce procent din ei ajung sa pape Artemia.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group