Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cresterea artificiala a puilor de discusi.
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
...... odata ce-i piticu' asta satisfacut nu vad ce m-ar putea scoate din starea de dezinteres si sa ma faca sa mai incerc icon_mrgreen .
.
Dorinta de a obtine neaparat urmasi de la pesti care nu se reproduc normal, pentru ca nu le priesc conditiile de viata. M-a intrebat si @mentor, (azi am observat postul sau, icon_redface) daca nu m-am intebat de ce nu eclozau larvele in apa cu pH foarte diferit de cea in care au fost depuse. Ba da, sigur ca m-am intrebat. Mai ales m-am intrebat de ce eclozeaza larvele unora, iar ale altora nu, in aceleasi conditii. Concluzia mea a fost ca unii pesti scot pui in cafea cu lapte, iar altii nici in apa din Amazon. Sunt din ce in ce mai convins de asta, dupa nenumarate observatii. (Sper ca nu-mi interpretati toate cuvintele "Mot a mot", sau cel putin considerati cafeua cu lapte foaaaarte diluata icon_smile )
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:41 pm    Post subject: salut Reply with quote

Depinde mult in ce apa au fost crescuti parintii sau parintii parintilor.Cred ca in cafeaua cu lapte care o bea mama as reproduce niste discusi, ca este fooooooooooarte diluata.M-ai facut sa rad Ioane.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mitica77
New entry
New entry


Joined: 09 Apr 2009
Posts: 11
Location: Craiova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

dar cum recoltezi Ioane icrele de pe con ca am incercar si se cam distrug
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu e conul lipit de acvariu icon_razz de ce sa te chinui sa le recoltezi?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jun 18, 2009 6:39 am    Post subject: Reply with quote

in 10 iunie 2009, Porcu wrote:
ieri am furat 35 larve de la perechea de Red Velvet care nu reusesc sa-i cresca pentru ca puii nu-i gasesc pe parinti cu toate ca toti peretii acvariului sint albi si e lipit cu silicon transparent ....... o sa vedem ce procent din ei ajung sa pape Artemia.

Din 35 au ajuns sa pape nauplii doar trei. Din astia trei doi au murit c-au mincat prea mult. Desi am facut aceleasi chestii ca la incercarea precedenta (cu bruni) n-a mai mers ....... bag de seama ca Velvetu' nu-i ca brunu' icon_mrgreen .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Jun 19, 2009 7:24 am    Post subject: Reply with quote

Profund revoltat de nereusita cu Velvetii am furat azi dimineata 170 larve brune din bazinu' comun ....... razbunare icon_twisted icon_twisted icon_twisted .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jun 19, 2009 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nu depinde de culoarea lor, ci de fiecare pereche in parte. Alta pereche de velveti poate ca le face mai robuste, sau n-au fost aceleasi conditii ca la bruni. Nu te descuraja, mai incearca si cu velvetii. Perechea mea din plantat si-a mancat larvele, asa ca daca mai depun sunt nevoit sa le iau de la ei ca sa-mi asigur barem o tura. Dca nu raman destui mai fur o tura

PS.
"Klingerit" se scrie.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 7:02 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Alta pereche de velveti poate ca le face mai robuste, sau n-au fost aceleasi conditii ca la bruni.
La prima incercare am amestecat bruni cu velveti, s-au ridicat la zbor la un interval de 24 ore. Larvele proveneau din bazine diferite da' cu acelasi pH, brunii au crescut aproape toti, Velvetii doar citiva. Sint convins ca Velveti mei fac pui mai dificili, nici parintii nu-s in stare sa-i gaseasca.

Ultimele larve brune furate din bazinu' comun merg foarte bine, simplu, fara probleme happy0034 .

Bineinteles ca mai incerc cu Velvetii, incapatinarea lor de-a nu minca provoaca incapatinarea mea de-ai creste.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 7:54 am    Post subject: Reply with quote

Exista diferente mari intre generatii diferite de pui ai acelorasi parinti. De ce, nu stiu sigur. Cu siguranta ca hrana, apa si toata constitutia lor fizica si psihica din perioada de dinaintea depunerii si din timpul eclozari isi spune cuvantul. Exista insa si perechi de la care am incercat in fel si chip sa obtin pui si n-am reusit nici dupa mai mult de 25 de depuneri. Ori nu eclozau deloc, ori eclozau si mureau puii inainte de a apuca sa se hraneasca.
Am avut zilele trecute pui eclozati in plantat la ph 8,5. Masculul, un Snakeskin albastru, de cand e in plantat si-a schimbat culoarea din albastru metalic in negru adanc, mat. E vioi, face curte femelei, se hraneste cu lacomie, ingrijeste icrele atent, vine la geam cand ma vede, dar isi pastreaza culoarea asta ciudata.
Sigur ca fiecare dintre noi avem preferintele noastre, diferite de ale altora si in ce priveste acvaristica, asa cum se intampla cu orice domeniu al vietii.
Acest fapt nu se cade sa fie condamnat de cineva . Gusturile nu se discuta. Mie imi plac discusii pentru ca am descoperit in ei o sursa inepuizabila de mori de vant, cu care ma pot lupta. Sa vedem cine rezista mai mult: eu sau,...Rosinante. icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Aug 12, 2009 12:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ieri a refuzat sa eclozeze Artemia desi n-avea motiv. Bineinteles ca n-aveam rezerva la congelator ca eram prea sigur pe mine, doar am eclozat milioane de oua. M-am speriat ca n-o sa mai vrea sa pape galbenus de ou dupa ce-au dat de gustu' Artemiei ....... totusi le-a placut.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

Eh, ajuta si experienta asta la ceva. Data viitoare o sa ai probabil nauplii congelati icon_biggrin
Aaaa,...fara motiv? Ciudat! La mine exista mereu cate-un motiv pentru ceva ce-mi iese anapoda. icon_biggrin
Din pacate-l aflu mereu abia dupa ce-l caut.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Data viitoare o sa ai probabil nauplii congelati icon_biggrin
Asta ar fi o reactie logica din partea mea, totusi inca n-am facut-o.


Ioan wrote:
Aaaa,...fara motiv? Ciudat! La mine exista mereu cate-un motiv pentru ceva ce-mi iese anapoda. icon_biggrin
Din pacate-l aflu mereu abia dupa ce-l caut.

Cu siguranta exista un motiv ascuns, foarte ascuns. Apa pentru eclozat Artemia o prepar intr-o sticla de 2 litri cu sare marina, folosesc un densimetru sa nu gresesc concentratia de sare. Poate-s prea riguros, o fac tocmai pentru a nu da rateuri. Ouale din precedenta tura au eclozat "cinstit", la fel au eclozat si ouale din urmatoarea tura. Apa era din aceeasi sticla, ouale din aceeasi sticluta JBL, aceeasi temperatura, aceeasi aerare, aceeasi lumina, aceeasi pozitie in spatiu, am spalat cutia inainte ....... efectiv imi scapa motivu' si ma tem ca n-o sa-l gasesc nici dupa ce n-o sa-l mai caut icon_mrgreen .

Sper ca n-am facut varza topicu' icon_redface .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 8:58 am    Post subject: Reply with quote

Si ca sa te bulversez inca mai mult, iti spun ca toti acesti factori pot duce la eclozare buna chiar daca sunt in tolerante de 20%. Incearca sa jonglezi intentionat cu sarea. O sa ramai uimit.
Porcu wrote:

Sper ca n-am facut varza topicu' icon_redface .......
Nu, dimpotriva, asupra acestor intamplari trebuie facut atent, ca scutesc de probleme mai mari. Drept sa spun am fost cam surprins sa aflu ca mananca puii galbenus la varsta asta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Jun 25, 2009 12:20 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 7:03 am    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Vineri (29 mai) am furat niste larve din bazinu' comun
Azi (la 45 zile de cind inoata) au intre 2 si 3 cm happy0034. Pina acuma au papat nauplii de Artemia, grindal, Sera Discus, Hikari si Hikari BioGold. Daca tot am inceput ca experiment mi-am zis sa continuu sa ma joc si nu le-am dat mixtura ceea ce nu prea obisnuiesc. Acuma ma mai gindesc daca sa le dau sau sa merg mai departe cu joaca icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 7:59 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nu te descuraja, mai incearca si cu velvetii.
Am mai incercat cu velvetii de 2-3 ori cu aceeasi metoda si de fiecare data au murit.

Apoi am schimbat metoda: i-am pus intr-o cutie alba de margarina si i-am hranit de pe un corp negru icon_mrgreen . Corpu' negru fiind o sticluta mica din plastic pe care am uns-o c-o "mixtura" din galbenus de ou crud si fiert + spirulina + Sera Micron + rotiferi cu granulatia de 50-100 microni. Puii au apreciat eforturile mele si-au binevoit sa traiasca. Acuma papa nauplii de Artemia.

Interesant e c-au acceptat nauplii doar dupa 6 zile ....... spre deosebire de brunii care le-au papat dupa 3 zile.

Din 55 larve furate de la parinti am ajuns la 35 alevini.

A meritat efortu' chiar dac-a trebuit sa-mi iau concediu pentru ei.



Intre timp am mei experimentat cu brunii la temperatura camerei - 25 C ....... si culmea e c-a mers icon_mrgreen .

Primi pui au 5-6 cm la 2 luni de cind i-am furat de la parinti si crescuti la 27-28 C.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group