Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Naupli in regim de urgenta
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

" reactoarele" trebuie spalate bine cu apa fierbinte dupa fiecare utilizare. Naupli cei mai buni sunt cei de maxim 9 ore ( cei batrini sunt cam mari si tari )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Cand mai ai nauplii in plus pune-i la congelat. De ce eclozeaza asa de neregulat in timp? Scrie-ti orele la care ai pus ouale la eclozat si fa ordine perfecta in lucrul cu nauplii. Pastreaza conditiile de eclozare constante si calculeaza timpii diferitelor operatii ce trebuie facute. Daca eclozeaza dupa 24h, poti sa recoltezi primii dupa 26h. Buni sunt cca. 10 h. Asta inseamna ca urmatorii trebuie sa eclozeze la 12 h dupa primii, pentru ca o data hraniti cu ultimii nauplii, ai nevoie de altii dupa cca, 2-3 h. Noteaza-ti numarul sticlei sau pune-le dopuri de culori diferite sa nu le confunzi. In 500ml poti ecloza 1/3 lingurite de oua. Mareste la timp volumul necesar al apei si oualor ca sa ai destui nauplii. Asta-i doar un ex., in realitate trebuie sa tii cont de orice deviatie de la cazul standard si sa adaptezi calculul din nou, la toti factorii care nu se pot modifica. (De ex. timpul necesar eclozarii, sau cand esti la munca.) Nu cumpara oua de calitate indoielnica, ca te costa mai mult puii morti. In unele cazuri se aduna sare pe interiorul furtunelor pentru aerisire si le obtureaza. Trebuie urmarit atent si curatate, ca altfel mor nauplii!
L- 7.30-1
L-21.30-2
Ma-11.30-3
Mi-1.30-1
Mi-15.30-2
J-5.30-3
Etc....
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

Ioane, eu am de mult o banuiala...
Toate sint in regula... mai putin sarea, pe care nu o pot masura. Pur si simplu am pus sare dupa gust...
Am un sac de sare bruta (direct din salina) si aia e plina de impuritati, deci inainte trebuie dizolvata in apa si lasata sa dispara suspensiile (un sfert se aduna noroi pe fund). Deci oi fi gresit la dozaj. Nu mi-am imaginat ca e asa important
Dar altceva nu poate fi. Oricum, naupli au iesit, dar foarte putini, si e aceeasi conserva, deschisa acum o luna si tinuta in congelator.
Oricum, is cam varza icon_rolleyes
As vrea neaparat sa stiu daca se poate folosi sarea normala, de bucatarie, ca nu mai am nervi. Am inteles ca nu ar fi nici o problema.
In rest voi incerca sa fiu mai organizat. Deocamdata nu mai am cu ce icon_frown
@valentin_is, pet-urile le spal eu, dar nu cred ca asta poate sa fie asa o problema nasoala. Din cite am vazut, acum ceva vreme ai fost exact in situatia mea, adica ai avut pui pentru prima oara. Cum naiba te-ai descurcat din prima cu artemia asta blestemata? Uf!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se tin ouale din conserva inceputa in congelator, ca de fiecare data cand umbli la ele mai primesc o doza de umezeala. Asta-i o o greseala fatala. Cand deschizi o conserva trebuie impartite imediat in recipiente de maxim 50ml inchise ermetic si puse la rece in frigider, nu in congelator, ca s-ar putea sa nu reziste la temperatura asa scazuta. Nu stiu nici eu care-i cea mai scazuta temperatura la care raman intacte. Am citit undeva ca ar rezista la minus absolut, dar prefer sa nu cred asta inainte de a ma convinge singur. innocent0003
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
As vrea neaparat sa stiu daca se poate folosi sarea normala, de bucatarie, ca nu mai am nervi.
Merge, io folosesc vreo 15 ml sare la 500 ml apa. Si 2-3 virfuri de cutit de bicarbonat sa tina pH-u' sus c-am apa moale. Functioneaza de fiecare data.
Daca-mi trebe repede, fac 30 C si am Artemia in 12 ore.

Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu sare marina, probabil datorita faptului ca face un pH de 8,3.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

@Porcu & @Ioan, am facut EXACT cum ati zis voi:
15ml sare de masa in 500 ml apa de robinet si am introdus cu infinita grija si delicatete exact... 1/3 lingurita de oo.
A, si am pus si un incalzitor setat la EXACT 30 grade (Celsius).
Aa, si mai am si un furtunel micut cu bule de aer, fara piatra icon_mrgreen
Deci... stati sa ma uit la ceas... la ora 11.40 AM a zilei de 13... icon_exclaim icon_neutral icon_rolleyes ... iunie 2009, astept sa-i vad pe Miciile lor NAUPLII!!!! Daca nu-i vad... icon_frown ma veti avea pe constiinta. Linga reactoare am asezat si sabia mea, deocamdata nefolosita, pentru harakiri.
P.S.
Ioane, nu e cam putin 1/3 lingurite de oua in juma de litru de apa? Mie mi se pare infiorator de putin, aproape toate ouale sint deja lipite de peretii PET-ului.
Porcu, nu e cam putin 15 ml de sare in juma de litru? Am gustat apa si abia daca se simte putin sarat.
Daca e asa cum ziceti voi (si nu vad de ce nu ar fi) inseamna ca am gresit pina acum fundamental. Eu puneam MULT mai multi naupli si MULT mai multa sare icon_redface
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 6:31 am    Post subject: Reply with quote

Oooof! Am uitat sa-ti scriu sa nu le lasi sa stea pe peretii petului. Pana se inmoaie bine trebuie sa ai grija sa ramana in apa. Clateste peretii petului.
sare=30g/1L: Iar daca pui mai multe"Oo" nu mai ies decat putine. Inca n-am aflat pana la ce temperatura eclozeaza. Stie cineva? Candva nu le mai ajunge oxigenul, asa ca depinde si de cantitatea de nauplii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 10:44 am    Post subject: Reply with quote

AU IESIT, EXACT PESTE 12 ore !!!! icon_exclaim icon_mrgreen icon_exclaim Multumesc din inima Porcului icon_razz
Problema e ca-s foarte putine. Deocamdata nu am ce recolta. Mai astept.
Si mai am o banuiala. Am vazut ca pe aici se vorbeste de sticle mari de doi litri in care se face artemia. Ori eu am reactoare in care incape doar juma de litru. Is prea mici?
@Ioan, din calculele mele ar iesi cam o lingura de sare la juma de litru de apa. Culmea e ca am ramas fara sare de bucatarie si am fost acum la magazin unde, spre surprinderea mea, aveau sare de muraturi. Am luat 10 KG! icon_biggrin
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Am vazut ca pe aici se vorbeste de sticle mari de doi litri in care se face artemia. Ori eu am reactoare in care incape doar juma de litru. Is prea mici?
Depinde de cati nauplii ai nevoie. Eu ma descurc in primele zile cu 500ml, dar daca-s mai mari puii:
Ioan wrote:
Mareste la timp volumul necesar al apei si oualor ca sa ai destui nauplii. .

goamanu wrote:
@Ioan, din calculele mele ar iesi cam o lingura de sare la juma de litru de apa. icon_biggrin
Daca in lingura ta incap 15g e ok si o lingura de sare la 500ml de apa. Poti folosi si lopata, daca-i la-ndemana icon_biggrin
goamanu wrote:
Am luat 10 KG! icon_biggrin
Fain! Sare ai. Daca mai gasesti vreo 4 perechi de "Ingerasi" carora le place viata usoara, poti sa-ti schimbi meseria. icon_biggrin
goamanu wrote:
Lopeti nu aveau la magazin, dar poate ca daca intrebam de ingerasi, primeam una icon_mrgreen
Nu-mi spune, ca stiu unde-o primeai lol01
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sat Jun 13, 2009 9:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Lopeti nu aveau la magazin, dar poate ca daca intrebam de ingerasi, primeam una icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

In mult incape si putin. Eu folosesc "reactoare" ( pet-uri de apa ROUA, ca nu au prea multe striatii) de 1,5 l . La inceput pun 0,5 l iar cind cresc puii 1l.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 3:43 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu pun peturi de 2l cu 2 linguri de sare mare si 1/2 de lingurita de oua cu eclozare la 24 de ore.A 2 a zi seara pun urmatoarea.Peturile le bag in bazine unde am pui pentru a pastra temperatura ridicata si constanta.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group