Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Multumesc RENEL(^*#@!!*&)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 9:04 pm    Post subject: Multumesc RENEL(^*#@!!*&) Reply with quote

Cand consideram ca aproape eram pregatit sa primesc primii locatari (primele teste complecte au iesit putin peste medie dar in parametrii)prietenii nostrii de la RENEL mi-au facut o bucurie si au oprit curentul icon_evil ,nu stiu cat timp dar am observat ca tot ce era aparatura electronica era resetata.Acvariul steril neavand UPS s-a deciclat.In dorinta de a cicla mai repede,am scos filtrul Aquael turbo 650 si l-am introdus in acvariul plantat,in ideea sa-l las sa functioneze doua saptamani si dupa ce voi avea niscai colonii sa-l bag inapoi impreuna cu cca 30% apa veche si restul apa de la robinet statuta.Nelamurirea mea este : In filtrul deciclat am zeolit.Am facut vreo dracovenie ? Zeolitul umbla la chimismul apei ?Scoate cumva din fertilizanti?Dau peste cap si acvariul plantat ? Ce ma sfatuiti sa pun intr-un spatiu de circa 500 ml in locul zeolitului ca suport pt. bacterii ?Multumesc mult anticipat .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Zeolitul e folosit ca absorbant pentru amoniac. Folosit intr-un acvariu echilibrat s-ar putea sa "infometeze" bacteriile existente pentru ca o parte din amoniac nu mai urmeaza procesul biologic de descompunere. Poti sa-l inlocuiesti cu alt tip de materiale filtrante cu suprafata mare: burete, siporax spre exemplu.

Poti sa folosesti culturi comerciale de bacterii. Te scuteste de prea multa asteptare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Ciprian intre timp am gasit niste articole despre Zeolit,simpla si la obiect explicatia ta,am retinut.Multumesc si adminului se poate inchide.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group