Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

cateva sfaturi va rog
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 11:54 am    Post subject: cateva sfaturi va rog Reply with quote

Salutare,

Mi-am facut si eu un cont aici pentru ca doresc sa ma documentez in legatura cu specia discus ceva mai bine. De cate ori am incercat sa-i cresc, dupa exact 4 luni incepeau sa se poarte foarte ciudat(parca innebuneau, dadeau ture de acvariu cu o viteza mai mare decat poate ochiul uman sa surprinda) si mureau subit.

Am mai avut acvarii si am crescut foarte multe specii de pesti in ele timp de 4-5 ani, dar acum 3 ani am renuntat la toate pentru ca nu mai aveam timp sa le ingrijesc. Acum m-a cuprins febra din nou si am comandat un Rio 180,
un filtru tetra extern, un sicce co2 life si ma documentez in legatura cu un sistem de osmoza inversa pentru acvariu.
Acum, eu sunt un mare fan al acvariilor plantate. Vreau sa am abundenta de plante si vreau sa tin impreuna cu discusii cateva specii de pesti de talie foarte mica. Imi plac foarte mult neonii si callistus. Voi mai pune si cativa ancistrus mici pentru scopul lor utilitar.
As vrea niste sfaturi legate de pregatirea apei, introducerea plantelor, a pestilor, ce medicamente trebuie sa folosesc, in ce cantitati, cand si de ce. Voi mai studia forumul in cazul in care gasesc informatii legate de acest subiect nu va deranjati sa raspundeti ca stiu ca e neplacut sa repeti de fiecare data cand vine un incepator cu, in mare, aceleasi probleme icon_smile.

Foloseste cineva un osmozor? poate sa ma puna si pe mine in tema cu unele aspecte legate de el?

Multumesc pentru timp si rabdare.
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

Pana nu determini parametrii chimici ai apei nu se poate spune nimic despre discusi. Apa de retea poate fi excelenta sau curata otrava. Oricum, masuri de declorizare si ciclare exemplara a acvariului (filtrului). Arunca-ti un ochi peste ce s-a mai discutat despre substrat si plante (proiect ambitios pentru incepatori) si mai vorbim.
Incearca sa fii mai la obiect. Subiectul este prea vast pentru o expunere succinta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

as vrea sa incep de la substrat, pentru ca parametrii apei ii voi spune aici cand imi vin toate produsele, deocamdata nu am nimic. cred ca voi opta pentru nisip de quarz. daca are cineva o sugestie sunt deschis. nu e ambitios, pur si simplu nu concep un acvariu steril... n-are nici un farmec pentru mine. daca as posta poze cu acvariile mele vechi ati vedea ca aveam in ele o adevarata jungla de echinodorus si anubias, cioate de mahon etc.


o intrebare, s-ar putea sa sune stupid, dar n-am reusit sa deduc. filtrul RO este folosit pentru introducerea apei pure in acvariu sau pentru filtrarea apei din acvariu? adica mai precis. poate sa circule apa din acvariu, sa o purifice si sa o intoarca in acvariu sau se foloseste pentru schimbul de apa? multumesc. nu radeti! icon_razz
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Fii atent, in primul rand bine ai venit printre noi.
2. cand ai putin timp ar trebui sa treci locatia la profil.
Iar 3... eu acum cateva zile eram inversunatul adept al unui filtru RO... Cu ale mele calitati ale apei am gasit 5 oameni care sa ma faca sa ma razgandesc si 2 care mi l-au recomandat. Atentie filtrul RO este un filtru menit sa curete apa aparent curata, adica cea de retea (de la robinet). Majoritatea scot din apa cam 80 - 90% impuritati (specificatia producatorului) Insa atentie sunt unele impuritati benefice plantelor. saruri si minerale. Drept urmare apa obtinuta in urma RO trebuie combinata cu apa de retea. Si doar dupa aia psa in bazin. Daca mai faci putiine sapatrui gasesti pe forum multe post-uri interesante in privinta asta, discutate chiar foarte recent APA RETEA/APA OSMOZA
Nu te grabi, daca nu ai experienta necesara.

P.S. cat mai e Rio 180? sunt curios deoarece al meu e luat acum 2 ani
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 1:57 pm    Post subject: salut Reply with quote

Filtrul RO este un filtru care se monteaza la reteaua de apa si ceea ce face el este sa scoata o apa moale(cu o duritate=0) si sa elimine o serie de elemente daunatoare din apa(metale grele,clor,rugina...).Nu are motor pentru recircularea apei, deci nu se foloseste ca filtru in acvariu.Un astfel de filtru este destul de scump si nu stiu daca merita sa te incurci la inceput.El se foloseste mai ales pentru reproducerea discusilor.Eu in Constanta cresc discusi de ceva ani cu apa direct de la canal si nu am prea avut probleme.Pune-ti nisipul, plantele, buturugile si apa si asteapta cateva zile pana se cicleaza apa.Cand cumperi discusi, i-ai pe toti odata la aceeasi marime, tineri dar putin "saltati"(mai maricei) si de preferat de la acelasi vanzator.Este foarte important sa ai rabdare si sa nu-i arunci in acvariu imediat.Pune-i intr-o galeata si pune apa cu furtunul de aer peste ei,pentru a avea timp de acomodare.Abia dupa 20-30 de min pune-i in acvariu.Daca nu vrei sa te complici, invata-i cu granule(de preferat ce le-a dat si vanzatorul)speciale pentru discusi.Boala la care faceai referire, cea cu innebunitul, au avut-o si discusii mei cand le dadeam inima de vita.Este posibil sa fie o toxina acumulata la nivelul sistemului nervos central sau ceva care apare la o anumita varsta.Nu apare la toti iar dupa o anumita varsta nu se mai manifesta. Succes!
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.
Vei gasi pe forum raspunsuri destul de detaliate la toate intrebarile tale, dar nu-i problema, daca e ceva ce nu gasesti, nu intelegi sau nu se incadreaza in setup-ul pe care doresti sa-l faci, intreaba si sunt convins ca ti se va raspunde (deja vad ca se intampla icon_smile ).
In alta ordine de idei, te rog sa completezi si locatia la profil...

Bafta!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 3:48 am    Post subject: Reply with quote

ok. inteleg ca apa osmozata este foarte buna, minerale, etc sunt prezente si in substrat si cu co2 life cred ca este suficient pentru plante. cel mult pot ajuta cu niste turba, am de gand oricum sa pregatesc cu multa atentie acvariul inainte sa aduc pestii. voi reveni cu datele legate caracteristicile apei cat de curand. va multumesc inca o data pentru rabdare.
sa raspund la o intrebare: acvariul fara mobilier este la magazinele de pe net din tara intre 950 si 1200 lei. eu am gasit cu 950. cred ca voi elimina inima de vita din peisaj pentru ca exact cu asta ii hraneam cand a aparut acel fenomen care m-a lasat si fara ei. voi folosit granule pentru discusi si probabil mai rar hrana vie pentru o diversificare a meniului.
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Apa de osmoza inversa se foloseste la prepararea apei din acvariu, daca este necesar. Ca sa aduci apa RO la parametrii necesari mediului acvatic nu este nici simplu si categoric nici ieftin.
Daca substratul pe care-l folosesti contine elemente dizolvabile in masura sa ridice duritatea de la 0 la 5-6 (considerand un optim pentru discusi), arunca-l.
Inainte de a cheltui 350-500 lei pe o instalatie de osmoza inversa, cheltuieste (cu real si cert folos) 100 lei pe testere (picatura).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 11:21 am    Post subject: Reply with quote

am luat testere, azi ajunge osmozorul. voi verifica apa inainte sa o pun in acvariu si cum se va comporta in acvariu cu substratul ales. mai mult am comandat de pe ebay un ph controller care are un sistem de alarma in cazul in care ph-ul apei se modifica cu mai mult de 0,5. maine ajunge si acvariul.. incet, incet ia forma proiectul...
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Wed Apr 08, 2009 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

ok... primele date la cald.
apa de la robinet: duritate 14 dgh, ph 8
apa de osmoza: duritate ? (s-a facut verde la prima picatura deci nu stiu daca e 0 sau 1), ph 7. am instalatie de co2 de la sicce(co2 life) si sper sa ajut ph-ul de acolo. pana maine sper sa reusesc sa umplu acvariul complet si pun in functiune toate filtrele.

astept cateva sfaturi de la cunoscatori despre ce substante sa pun in apa acum. am easy ballance, aqua safe, verde de malachit, albastru de metilen, tripaflavin...
mentionez ca in prima faza introduc plante si cativa pesti(callistus si neon) urmand ca saptamana viitoare daca totul este in regula sa introduc discusii.

am sa pun poze la album in curand... sper sa-mi fac rabdare sa le redimensionez...


l.e. am 2 filtre, unul original al acvariului care are 2 o multitudine de bureti, burete cu carbon activ, o cutiuta cu ceva alb care seamana cu ceramica, vata, am adaugat eu un saculet de siporax.
al doilea filtru este tetraex 700 in care am inlocuit saculetul de ceramica cu granule de turba. astept sa vad cum se comporta apa in urmatoarele zile. va tin la curent pe cat posibil
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 12:23 am    Post subject: Reply with quote

la cateva ore de cand am inceput sa pun apa in acvariu a scazut ph-ul la 6,5 si duritatea a ramas tot 0-1
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 7:06 am    Post subject: Reply with quote

Adica s-a dizolvat ceva CO2 din atmosfera si s-a format acid carbonic; de aici scaderea cu 0,5 a pH-ului.
Lumineaza-ne si pe noi de unde ai dedus ca se foloseste exclusiv apa de osmoza in acvariu? Duritatea totala 0 va genera serioase probleme de osmoza pestilor, iar pH-ul va topai liber, spre bucuria vanzatorilor de la pet shop.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 7:22 am    Post subject: Reply with quote

pai lumineaza-ma te rog... eu am tot intrebat... in cartea de acvaristica pe care o folosesc scrie ca discusii au nevoie de o duritate de 0-0,6dgh
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 9:59 am    Post subject: salut Reply with quote

Ori ai citit o carte proasta ori nu ai fost atent.Discusii au nevoie de o duritate = 4-6 grade doar cand se reproduc.Presiunea osmotica este legata de duritatea apei.Cu cat o apa este mai dura cu atat presiunea osmotica este mai mare.Icrele de discus au o presiune osmotica mica iar daca apa este dura, se sparg.Cam acelasi principiu ca la un balon.In schimb, discusii pot fi crescuti si in apa cu duritate 18, cum am eu in Constanta si nu este nicio problema.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

deci este contraindicat sa am o duritate atat de mica in acvariu? daca mentin 4-6 e ok?
citez din carte: "diversele masuratori ale duritatii apei au dus la urmatoarele rezultate: in afluentii rio branco si rio negro duritatea a fost cuprinsa intre 0-0,27 dgh, iar in zona cu apa limpede din rio purus(langa beruri), biotopul discusului maro si albastru, duritatea a fost de 0,6 dgh. valorile ph-ului se situeaza in zone acide: 4,5-6,5. de aici putem trage concluzia ca apa din biotopul natural se aseamana foarte mult cu apa distilata" acvaristica practica, ing. mircea oprea, g. ralex, d. ricardo editura vocea romanei nu scrie anul de aparitie. as avea nevoie de un raspuns cat mai repede pentru ca mai am de umplut cam un sfert din acvariu si acum as putea oarecum echilibra situatia.
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group