Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

gH; kH
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Oct 19, 2007 8:43 am    Post subject: gH; kH Reply with quote

Acum 3 zile am facut 3 noi achizitii : San Merah, Red Spot si Magic Red (?) , toti import Malaezia. Maricei, frumosi, mancaciosi (i-am testat la vanzator cu Tetra Discus). I-am introdus in bazin cu precautiile de rigoare. Ca dimineata nu au mancat, nu-i bai. Dar au mai trecut doua zile si stau retrasi (ceva mai curajos este magic red-ul) iar San Merah si Red Spot aduc mai degraba cu niste bruni nereusiti (la vanzator erau superbi). Locatarii mai vechi mananca la greu si in general au comportament chiar excelent. Am masurat duritatea apei : gH = 12,5; gK = 11. Din pacate, despre pH nu pot spune nimic (cu toate ca din valorile duritatii este lesne de imaginat) pentru ca dintr-o dubla eroare (a mea si a vanzatorului) am cumparat pH kit pentru bazine marine icon_mrgreen Surpriza mare a venit la masurarea duritatii de la retea : aproape identica cu cea din acvariu. Precizare : acvariu plantat, refacut in urma cu mai bine de 2 luni. Nu am avut niciodata probleme la introducerea de discusi noi , "crize de adaptare" aparand eventual la cateva zile dupa. Are rost sa intervin asupra duritatii prin coborarea pH, tinand cont ca in afara de noii locatari restul sunt OK? Sau "importatii" au nevoie de mai mult timp pana se adapteaza la chimismul de la mine (in care totusi discusii - si nu numai - depun)? confused0024
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 19, 2007 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

1. sa-ti traiasca!

2. greu de raspuns la intrebare, atata vreme cat nu cunosti valorile din bazinele din care au fost scosi... ce-i drept, valorile tale par cam mari, si prima reactie ar fi ca intr-adevar, valorile gh, kh, ph, ar trebui coborate. i-ai luat pe toti din acelasi magazin? daca da, spune de la care si-ti dau eu nr de tel (daca nu-l ai) sa-i suni si sa-i intrebi.

3. este normal ca red magicul sa fie primul care se acomodeaza... pigeonul este o varietate muuuult mai rezistenta si mai usor adaptabila decat celelalte...

4. ar mai trebui tinut cont si de urmatorul aspect: pestii respectivi nu au vazut in viata lor plante sau decor... este normal sa fie speriati, pana cand isi vor da seama ca nu reprezinta niciun pericol (aici vorbesc din experienta altora)... adaugand acest lucru la stresul generat de transport, sunt deja create cam toate premisele ca pestanii sa fie speriati...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Mon Oct 22, 2007 11:31 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Oct 22, 2007 8:50 am    Post subject: Re: gH; kH Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Are rost sa intervin asupra duritatii prin coborarea pH...?

scaderea duritatii duce la micsorarea pH-ului, nu invers ! cum dealtfel nu poti creste pH-ul fara sa maresti tamponul kH.
oricum, stresati sau mai putin stresati de varii transporturi sau medii acvatice prin care au trecut recent, duritate 12 este cu mult prea mare pentru un discus.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Oct 22, 2007 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Adxx: Pe toti trei i-am luat de la petshop-ul din piata Moghioros (de la Alex). Ti-as fi recunoscator ptr. nr. de telefon, ca sa schimb si pH kit-ul. La valoarea gK-ului cred ca scaderea pH va avea efect de scurta durata. Ma surprinde diferenta aproape insesizabila dintre duritatea din acvariu si cea de le retea. Activitatea pestilor si a plantelor ar trebui sa coboare duritatea. Este adevarat ca la bazinul cu discusi schimb 20-30% din apa de doua ori pe saptamana. La bazinul cu scalari (aprox. aceeasi temperatura, substrat, bine plantat) schimb mai putin si mai rar, iar plantele se dezvolta mult mai bine, fara nici un fel de adjuvanti (la discusi mai punt Plantamin). Am aproape aceleasi specii de plante in ambele bazine.
Menthor: Chimia nu a fost niciodata punctul meu forte, dar eu stiam ca intre pH si duritate este o relatie directa : apa acida=apa moale si invers. Acizii actioneaza asupra carbonatilor, conducand la scaderea duritatii, fapt confirmat si prin aditia de CO2 sau efectul de "rodare" (care se pare ca la mine nu prea functioneaza) ale bazinelor biotop.
Duritatea din bazin este cam dubla fata de valorile recomandate pentru discusi, dar tare mi-e teama (avand in vedere si ca TOTI pestii sunt in forma excelenta) ca as face mai rau prin fluctuatii ale valorilor duritatii si pH.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Oct 22, 2007 11:38 am    Post subject: Reply with quote

Dragos, ti-am trimis nr de tel pe pm.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Oct 22, 2007 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

sign0201
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 23, 2007 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:

Menthor: Chimia nu a fost niciodata punctul meu forte, dar eu stiam ca intre pH si duritate este o relatie directa : apa acida=apa moale si invers. Acizii actioneaza asupra carbonatilor, conducand la scaderea duritatii

Am sa incerc pe scurt sa explic relatia kH - pH in chimismul apei:
kH = duritatea carbonatilor ; pH = puterea hidrogenului

Legatura intre kH si pH intervine atunci cand ionii carbonatilor se unesc cu ionii de hidrogen, fapt ce duce la cresterea pH-ului. Cu cat ionii carbonatilor sunt mai putini, cu atit valorile la pH sunt mai mici.
Apa puternic mineralizata duce la cresterea kH-ului, pe cand apa distilata (sau de osmoza) duce la scaderea valorii acestuia.
Duritatea carbonatilor (kH) este practic tamponul ce previne eventualele oscilatii de pH, si care ne indica stabilitatea pH-ului.

pH-ul nu poate fi ajustat fara a lua in considerare duritatea carbonatilor (kH), mai ales in ape dure, deoarece legaturile intre ionii de hidrogen si cei ai carbonatilor se refac rapid ! Abia dupa ce vei aduce apa la un kH de 4-5, poti sa te joci putin cu pH-ul....
Pe de alta parte, modificarile de pH sunt foarte periculoase pentru vietuitoarele acvariului pentru ca pH-ul se modica printr-o functie logaritmica. De exemplu: prin scaderea valorii pH-ului de la 7 la 6, rezulta o apa de 10 ori mai acida !!! ... ori ma indoiesc ca discusii tai (si nu numai) se vor bucura prea tare.
Pestii se pot adapta la un anumit nivel de pH, insa nu se vor adapta niciodata la fluctuatiile acestuia !!!
Asadar Dragos, eu iti recomand sa rezolvi problema duritatii fara a afecta (prea mult) pH-ul. Este practic o masura prin care eu unul mi-am obtinut valorile dorite la duritate, protejandu-mi in acelasi timp pestii de astfel de socuri, care de multe ori pot fi fatale.

Succes!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 8:16 am    Post subject: gK si pH Reply with quote

"Cu cat ionii carbonatilor sunt mai putini, cu atit valorile la pH sunt mai mici." Deci, relatia simpla pe care o stiam (apa acida=apa moale) ramane valabila. Inconvenientul este ca daca intervin asupra pH, gK-ul meu ridicat va determina reasezarea la aciditatea initiala, provocand o dubla modificare in timp scurt a valorilor pH (ce poate fi mortala nu numai ptr. discusi). Dar daca aportul este mic si constant (filtrare prin turba, aditie de CO2)? Din experimentul lui Seba (turba la greu) rezulta ca merge. Neavand RO, mi-e foarte greu sa corectez duritatea. Am folosit odata apa de ploaie, dar cu rezultate catastrofale (o multitudine de ectoparaziti "asezonati" cu infuzori).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 9:17 am    Post subject: Reply with quote

Dragos, cu precizarea ca nu cunosc cine-i Seba si nici ce experimente face, te rog sa gandesti putin logic toata chestiunea: cat de mult crezi ca va ajuta acel "aport mic si constant" de CO2 despre care vorbesti, in clipa in care faci un schimb cu apa de retea la kH=12 si pH=7.5 ?? esti de acord ca in momentul respectiv, ai dat peste cap pH-ul si kH-ul, urmand ca aceste valori sa se remodifice ulterior ?
Inteleg ca nu ai RO, insa un bidon de apa distilata pe care sa o folosesti la prepararea apei de schimb, nu costa o avere.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 10:23 am    Post subject: Reply with quote

menthor wrote:
...Am sa incerc pe scurt sa explic relatia kH - pH in chimismul apei...
scuze ca intervin cu un scurt off topic... menthor, informatia ce urmeaza afirmatiei de mai sus (in postul respuctiv), trebuie facuta stiky pentru a fi mai usor accesibila (sunt convins ca in timp, multi vor avea nevoie de ea)... asa ca te rog sa-mi spui (pe pm) daca consideri ca asta e forma finala sau daca ar mai fi ceva de adaugat. sign0201

a doua rugaminte este sa continuati discutia in topic, fara a tine cont de interventia mea... icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 10:55 am    Post subject: gH, dK Reply with quote

OK Adxx!
Multumesc @menthor pentru explicatii! sign0188
Seba = @sebaolariu de pe forum. Trecand prin toate chinurile inceputurilor intr-ale discusariei, a apelat frecvent la masuri "radicale" jumping0006 .
O intrebare imi bazaie de mult prin minte: apa demineralizata, ce se foloseste la auto, se preteaza in acvarii? Teoretic ar fi ca apa de RO, dar nu stiu daca are ceva aditivi sau alte evilgrin0030
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc si eu, acum am inteles ca este vorba despre un coleg de forum! Ca o paranteza vis-a-vis de masurile "radicale" la care multi acvaristi apeleaza in cazuri extreme cand lucrurile nu merg asa cum ar trebui, imi vine in minte o vorba veche care ne spune ca "drumul catre iad este pavat numai cu bune intentii"... . Foarte adevarat este de asemenea, ca din greseli invatam cu toti icon_wink
Apa distilata de care spui este ok, insa functie de volumul acvariului (acvariilor) respectiv a schimburilor efectuate si a periodicitatii lor, ma gandesc ca iesi mai scump in timp, decat daca ai achizitiona o instalatie RO ce depaseste cu putin 100 de euro.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 1:20 pm    Post subject: gH, kH si RO Reply with quote

Volumul total al acvariilor depaseste 500l (+ un acvariu de 80 pentru cazuri extreme), dar problema duritatii mi-o pun numai pentru bazinul in care am (si) discusi (volum total cca 260l, scazand decorul, substratul raman cca 210l apa). Saptamanal, schimb cca 80l (mai rar peste), in doua reprize. Considerand 50% apa demineralizata, matematica elementara ne arata ca in 2-3 luni amortizez investitia (si mai raman si cu RO, ce ma duce cu gandul la puiutzi).
Mai ramane intrebarea din inceputul post-ului: De ce duritatea din acvariu este atat de apropiata de cea de la retea? Multa vreme am facut schimburi mai mici si mai rare (saptamanal 25%): plantele exultau, iar pestii erau OK. Si acum aplic acelasi tratament in celelalte bazine, cu rezultate f. bune.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 1:51 pm    Post subject: Re: gH, kH si RO Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
De ce duritatea din acvariu este atat de apropiata de cea de la retea? Multa vreme am facut schimburi mai mici si mai rare (saptamanal 25%): plantele exultau, iar pestii erau OK.

Este firesc ca atunci cand schimburile de apa sunt efectuate in volum mai mare si cu o ritmicitate sporita, aportul adus de apa nou schimbata sa fie mai mare versus timpii de "rodare" ai apei deja existente in acvariu. Nu se intampla nimic neobisnuit, din acest motiv ti-am sugerat sa pregatesti apa inainte de schimb si nu sa intervi ulterior asupra celei din bazin. Bineinteles, asta in cazul in care nu ai introdus in acvariu elemente calcaroase sau folosirea a orice altceva ce ar putea duce la cresterea duritatii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 2:04 pm    Post subject: Re: gH, kH si RO Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
De ce duritatea din acvariu este atat de apropiata de cea de la retea?
o jumatate (sau un sfert) de explicatie ar consta in rata de evaporare a apei din bazin...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group