Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Spalare filtru tetratec

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ginel
New entry
New entry


Joined: 11 Feb 2009
Posts: 6

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 10:09 am    Post subject: Spalare filtru tetratec Reply with quote

buna ziua mi-am achizitionat un filtru tetratec de 1200L,varog sa-mi spuneti cum se spala pentru ca am vazut scris in anumite topicuri ca are si o filtrare biologica si acolo nu se umbla ,s-au asa am inteles eu.Multumesc anticipat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 10:28 am    Post subject: Reply with quote

Eu am scos "vata" alba, bilele negre, si un burete - am completat cu inele ceramice locul ramas liber si am pus un burete in acvariu pe furtunul care trage apa. Numai acest burete il spal saptaminal( la schimb de apa) iar in canistra nu umblu ( am deja 3 luni si nu am de gind sa desfac canistra decit cind se micsoreaza debitul de apa)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 10:40 am    Post subject: Reply with quote

@ginel, hai sa incerc sa fiu succint. Sunt convins ca majoritatea acvaristilor experimentati, au cea mai mica dorinta sa fioloseasca un filtru extern pe post de filtru mecanic. Adica stiu eu cativa, dintre care si eu, au cam inlaturat tot ce exista intr-un filtru de genul asta si au bagat in el sau siporax sau lava vulcanica. Adica niste medii care sunt destinate doar filtrarii biologice. Ca schema eu am asa:
1 sertar, (de jos in sus) un burette fin ce este inclus in echiparea filrtuui, peste care am completat pana la umplerea sertarului cu lava.
2 sertar identic.
Al 3- doar lava, si al patrulea am lasat bio balls-urile cu acel sintipon alb, peste care am pus gratarul de plastic ca sa evit patrunderea pietrisului sau altor corpuri din filtru in rotorul pompei.

Deci la mine va fi pe post de bio filtru. Am ridicat ceva mai sus gura de intrare pentru a evita pe cat posibil sa absorb mizeria de pe fundul oceanului. Se spala sertarele si continutul lor (din experientele altora) aproximativ o data pe an si doar in apa luata din acvariu (apuci sertarul de maner si doar il invarti bine stanga dreapta intr-o galeata cu apa luata din acvariu). Mizeriile din canistra se inlatura cu un burete sau varsand tot ce ramane in el si se poate spala bine chiar cu apa de robinet (atentie doar canistra adica vasul in sine). Este eronat sa confundam un filtru extern cu o gura de canal.

Filtrarea mecanica se poate efectua cu un filtru intern printr-un burete fin. care il poti spala ca de des vrei tu daca TetraTec-ul iti asigura o filtrare biologica suficienta.

P.S. Valentine am fost si eu tentat sa fac acelasi lucru cu un burete pe teava de IN, insa... Sune-mi tu se resimte pe debit? Ingreuneaza cu ceva functionarea pompei?
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri May 15, 2009 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

PapaKarlo wrote:
Sune-mi tu se resimte pe debit? Ingreuneaza cu ceva functionarea pompei?

Eu am cumparat un prefiltru Eheim:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_27655_ehen am scos ce avea in acel cilindru si am pus o bucata de burete si doua straturi de vata de perlon.
Si am 3 luni de cand n-am desfacut filtrul.
Din pacate, n-am scapat de munca, deoarece furtunele se murdaresc aproape la fel ca inainte.
Si furtunele murdare scad debitul, nu buretele de pe tur.
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 17, 2009 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

cit am avut burete bagat pe teava de tur debitul scadea dupa vreo saptamina cel mult si trebuia sa spal buretele . Acum in loc sa mai bag buretele pe teava care trage apa din acvariu am luat un burete de filtru intern(de ala cu gaura pe mijloc) si am bagat capul tevii in el . Astfel pot sa nu spal buretele deestul de mult timp fara sa scada debitul apei filtrate .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun May 17, 2009 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Asa ama facut si eu... un burete cu gaura pe mijloc insa destul de poros. Imbracat pe capatul tubului de IN. Functioneaza OK deja de 2 luni fara nici un fel de probleme si fara nici un fel de interventii.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 17, 2009 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Puterea cu care aspira canistra impuritatile se imparte la suprafata exterioara a buretelui. Cat de repede se colmateaza depinde de dimensiunea porilor. Bureti cu pori de 1mm sunt potriviti in cele mai multe cazuri. Nu va mai panicati daca se reduce volumul de apa la esirea din canistra. Daca vehiculeaza 50% din cat scrie pe eticheta e mai eficient decat daca vehiculeaza 85% sau mai mult. Si in canistra se petrece cam acelasi lucru ca in filtrele cu rasini sintetice. Nici bacteriile nu pot prinde moleculele de nitrit daca acestea trec cu viteza prea mare pe langa ele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group