Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pentru cei care folosesc apa RO + mineral salts
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

sper sa fie totul in ordine... daca va fi o variatie de maxim 0,5 intre 6 si 6,5 atunci cred ca e bine
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 9:21 am    Post subject: Reply with quote

qumatru, imi poti spune si mie te rog ce saruri speciale ptr. discusi ai luat?
Merci.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
CO2 am alimentez dintr-o butelie de 2 Kg si prin electroliza.


Ioane m-am intrebat de la inceput daca "Sicce CO2 Life" care genereaza CO2 prin electroliza produce suficient CO2 sau e facut sa mentina un pH constant. In primul rand din recomandare pare cam la limita pentru acvariu respectiv al lui "qumatru". Apoi am citit ce mai ziceau unii pe net care au avut pH-ul 7 sau pe aproape folosind generator cu electroliza. Asa ca profit de ocazie si te intreb daca genul asta de generator e facut sa mentina pH-ul constant la 7 ca vad ca folosesti.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Este mai degraba o pacaleala. Conceputa de la bun inceput sa aduca bani, n-a fost incercata timp suficient in conditii de lucru, asa ca pusa in acvariile clientilor si-a aratat repede punctele slabe, pe care producatorii au incercat sa le musamalizeze prin carpaceli proclamate ca rezolvari definitive, dar care s-au dovedit a fi deosebit de stanjenitoare, afectand aspectul optic al acvariilor si necesitand intretinere periodica.
Ca urmare a izolarii gresite a legaturilor electrice dintre placa de carbune si cablul de alimentare cu curent electric, se oxideaza contactul si se intrerupe functionarea inainte de a se consuma prima placa. In timpul functionarii placile de tabla se acopera in decursul unei saptamani cu calcar, care chiar daca nu impiedica complet functionarea, se desprinde continuu de tabla si cade pe substrat.
Cantitatea de CO2, livrata la inceputul functionarii, poate sa acopere nevoile unui acvariu de max. 200L, relativ normal plantat, la duritate carbonica medie, pentru cateva saptamani, pana se defecteaza legaturile electrice. Daca se poate stabiliza pH la 7 depinde de volumul de apa deservit, de KH, de asimilatia plantelor, temperatura etc. Aparatul in sine nu ofera decat optiunea reglarii intensitatii reactiei prin varierea tensiunii electrice dintre placa de carbune si cea de inox..
Fiind confectionate manual, calitatea izolarii este variabila, generand pareri pro si contra in randurile acvaristilor.
Daca rezista contactele un timp mai indelungat, se deformeaza placa de carbune si incep sa se rupa bucati din ea, cu precadere in timpul operatiilor de intretinere. Concluzia la care am ajuns dupa folosirea unui set (Din fericire primit cadou!) este ca prefer sa investesc in butelie si accesoriile sale, aceasta oferind, in conditii de folosire corecta, siguranta si fiabilitatea necesara, cu o rezerva de randament mai mult decat multumitoare.
In urma cu catva timp am dorit sa aflu despre ce este vorba si daca functioneaza in practica fara probleme.
Am cumparat o planta (Echinodorus) si am alimentat-o in 5L de apa cu CO2 obtinut dintr-o tija de carbune dintr-o baterie de 1,5V-R6 si o bucata de lama de cutit din otel inoxidabil puse sub tensiune de 12Vcc. Rezultatul a fost multumitor pentru conditiile date. Pentru acvarii mici, daca se elimina problema contactului dintre conductorii electrici de cupru cu apa acvariului, cred ca nu-i o ideie rea, daca ne gandim la diferenta de pret.
Vreau sa scot in evidenta ca o carpaceala facuta inteligent si cu spirit de raspundere poate inlocuii lejer aparatul relativ scump si nefiabil, daca nu se accepta investitia intr-o instalatie performanta cu butelie, manometre, robinet cu ac, valva electrica, priza programabila, numarator de bule, valva antiretur si difuzor de CO2.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 12:54 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru explicatie. Sa inteleg ca e destul de limitat agregatul. Atunci se explica oarecum de ce nu coboara pH-ul sub 7 cu genul asta de generator pentru acvariul in cauza.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group