Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

cladophora aegagrophila vs algizit

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Sun Sep 23, 2007 7:41 am    Post subject: cladophora aegagrophila vs algizit Reply with quote

ieri, mergand printr-un petshop am vazut o "planta"(si pun intre ghilimele planta pentru ca defapt nu e o planta ci un conglomerat de alge cu un aspect deosebit din care poti face chiar si un gazon minunat in acvariu sau chiar imbraca diverse obicte decorative in acvariu). am hotarat sa o cumpar. dupa cum spune chiar si titlul acestui topic pe care l-am deschis, intrebarea mea este: aceasta "planta" rezista la tratamentul cu algizit din acvariu? si uite asa am deschis drumul si discutilor libere de pe acest forum icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Sep 23, 2007 10:03 pm    Post subject: Re: cladophora aegagrophila vs algizit Reply with quote

sebaolariu wrote:
si uite asa am deschis drumul si discutilor libere de pe acest forum icon_lol

off topic: seba, am mutat topicul la sectiunea "Biotop si specii compatibile", pentru ca aici discutam si despre plante si despre alge. ... totusi, afirmatia ta ramane valabila, deoarece acolo si-a gasit loc celalalt topic pe care l-ai deschis.

on topic: am avut cladophora in bazin cu discusi si i-a mers f bine, dar am avut grija ca temperatura apei sa nu depaseasca 28C. algizit nu am pus insa (nu a fost cazul), deci nu stiu cum ar afecta-o. am insa dubii cu privire la faptul ca poti face gazon din cladophora. ea are tendinta naturala de a se strange intr-un "ghem".


Last edited by ADX on Sun Jan 20, 2008 5:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Mon Sep 24, 2007 5:49 am    Post subject: Reply with quote

da ai dreptate si cladophora pe care am luat-o eu este tot un ghem dar am citit pe niste siteuri straine ca daca o desfaci si o pui pe o buturuga sau chiar pe pietris cu radacinile formate in interiorul ghemului ea se prinde si cu timpul va arata ca un gazon. am vazut si poze in sensul asta insa nu stiu cat e de usor realizabil nu am avut niciodata planta asta (alga) asa ca nu stiu ce sa zic oricum e frumoasa si asa ghem. cu algizitul e clar asa ma gandeam si eu ca i-ar dauna, asa ca nu o voi baga inca in acvariu mare pentru ca deocamdata am algizit in acvariu; am facut un tratament impotriva algelor care m-au invadat si nu le mai dadeam de capat icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
gmdh
New entry
New entry


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 15
Location: Radauti, Suceava

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

daca tot discutati despre aceasta alga-planta cu aspect de gazon, m-ar interesa si pe mine...Am vazut si eu ceva foto pe net, cu bazine cu discus, care aveau aproximativ pe jumatate de substrat gazon..Arata bestial...daca mai pui si vreo 3-4 cioate in el si o iarba mai lunga....Asa cum este si imaginea din frontispiciul acestui site, un desis de plante pe langa faptul ca da bine....dupa cum stim este si un minunat refigiu pentru discus..
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

gmdh wrote:
..Asa cum este si imaginea din frontispiciul acestui site..
imaginea este dintr-un superb bazin al lui hobbydiscus (la galerie gasesti si poza intreaga, pe care as numi-o "poza anului 2007 din albumul DCR"). sa speram ca atat el cat si dragosdiscus, te vor ajuta sa iei deciziile corecte in ceea ce priveste alegerea si intretinerea plantelor pentru un bazin cu discusi...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group