Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Mare dilema !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 11:58 pm    Post subject: Mare dilema ! Reply with quote

Am o pereche de red discus (cam 15 luni) de la DiscusManiac.Mi-au depus icre pana acum de vreo 15 ori.Din mai multe motive(cele mai multe fiind chiar nesabuinta mea) icrele dispareau dupa doua zile.De Craciun 2008 cateva icre au eclozat (cca 10 -12) si acum surpriza cea mare a fost ca numai un pui s-a urcat pe parinti(primul meu pui).Incredibil, puiul are acum o luna ,are peste 1 cm.Ok.Problema mea este ca de atunci parintii au mai depus de 3 ori icre ,dar dpa doua zile le mananca.
INTREBARE. 1.)Oare din cauza acestui pui parintii isi mananca icrele ?
2.)Ce fac eu cu acest prim discus ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 1:48 am    Post subject: Reply with quote

super!!! ceea ce s-a intamplat la tine, mai rar... in general, discusii isi mananca puii daca nu sunt suficient de multi. faptul ca la tine au tinut un singur pui, e de trecut in cartea recordurilor icon_smile ar trebui sa tii la el si sa incerci sa-i oferi cele mai bune conditii... pt asta ar trebui sa mai achizitionezi vreo 5 bucati de aceeasi marime, sa-i separi intr-un bazin de vreo 20 de litri si sa bagi artemia la greu in ei...
bafta!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Oare merita sa pierzi atata vreme cu un singur pui icon_question Perechea o sa inceapa sa depuna tot mai putine icre si pe urma intra in standby deci acuma-i momentul sa profiti si sa-i lasi sa scoata cateva ture bune de pui . Puiul este destul de mare ca sa-l treci pe artemia.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:08 am    Post subject: Reply with quote

vorbeste cu Ciprian Marcu... imi pare ca are pui de aceeasi marime cu al tau. Poate se indura sa-ti vanda vreo 5 bucati icon_mrgreen ... si asa cum a spus si mark, elibereaza perechea sa poata depune din nou si sa poata ingriji in liniste noua ponta.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
elibereaza perechea sa poata depune din nou si sa poata ingriji in liniste noua ponta.


Sau poate:"sa poata inghiti in liniste noua ponta" icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
ADX wrote:
elibereaza perechea sa poata depune din nou si sa poata ingriji in liniste noua ponta.


Sau poate:"sa poata inghiti in liniste noua ponta" icon_mrgreen


Tot ce se poate. icon_mrgreen
O singura data m-am caznit cu un singur pui. Prima data cand am incercat sa reproduc artificial si a ramas un singur puradel. icon_smile Ulterior l-am mutat cu alti pesti din alte specii pentru ca veneau altii din urma si cereau spatiu. icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:58 pm    Post subject: Mi-a fost rusine ! Reply with quote

Pt.Adx:Am ezitat vreo doua saptamani sa-mi spun necazul meu cu un singur pui,dar m-am abtinut.Eram sigur ca o sa ma puneti in cartea recordurilor.Ok.Am patit-o !Nu aveti suflet,nemernicilor !
_________________
Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 12:04 am    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin icon_mrgreen

Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "

Cred ca era bilbiit saracu icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 12:10 am    Post subject: Reply with quote

Acm fara gluma ,mersi Adx pentru sfat,chiar m-am intalnit cu Septi,ai lui sunt mai mari(cei mai mici ai lui !)dar chiar vreau ca primul copil sa-l tin in familie.Doresc sa fac Artemia numai pentru el sau daca mai gasesc asa pitici ca el.Ajutati-ma un pic cu Artemia,chiar nu stiu nimic..
_________________
Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 6:37 pm    Post subject: Reply with quote

arunca o privire la " prima ponta marca valentin_is" pagina 2 (aici la "reproducerea discusilor si cresterea puilor" )
Din "zicerile lui Ioan catre popor" icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 12:54 am    Post subject: Reply with quote

mersi vali
_________________
Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group