Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primii discusi
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mitica
New entry
New entry


Joined: 17 Dec 2008
Posts: 9
Location: Bucuresti-Titan

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 5:55 pm    Post subject: Primii discusi Reply with quote

De curand am si eu 4 exemplare. Acvariul meu are cam 200l net, plantat. Mai am in el 2 apistograme,o cichlida sud-americana (geophagus) ajunsa din greseala la mine (vreau sa renunt la ea ca a devenit agresiva), ceva neoni, cativa otto si 3 ancistrusi
1.Prima problema de care m-am lovit a fost aceea a temperaturii apei.. initial aveam 27 de grade in bazin. Dupa ce am adus discusi am crescut temp la 30 de grade si vad ca plantele au inceput sa tuseasca deja.. cel mai afectat pare microsorum ptorepus, asa ca am redus temperatura la 27. Acum fara ajutorul incalzitorului am 27 de grade dimineata si 28 seara. Credeti ca e prea putin?
2. Filtrarea. Din cate am citit discusul are nevoie de o cantitate mare de papa.. mai grav e ca daca nu apuca sa pape ce le trece prin fata nu se obosesc sa caute hrana pe jos. Acum am un eheim 2226 exterm + un resun intern pentru filtrare mecanica. Credeti ca e oportuna ideea de a inseria un alt filtru extern pe iesirea de la eheim doar pentru filtrare biologica??
3. Se poate si fara mixtura? Nu prea am de unde sa cumpar si sunt prea lenes sa fac eu.
4. Am nevoie de pompa de aer? Am acvariu de vreo 3 ani dar nu am avut niciodata pompa de aer


Cam atat deocamdata icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

mai intai pune locatia te rugam
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 6:30 pm    Post subject: Re: Primi discusi Reply with quote

Mitica wrote:
sunt prea lenes .

icon_biggrin

Nu are rost atunci sa tii discus.



Bine ai venit.
P.S.La intrebarile tale exista deja raspunsuri pe acest forum.
P.S.2Fara suparare dar nu m-am putut abtine sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 6:41 pm    Post subject: Re: Primi discusi Reply with quote

Mitica wrote:
De curand am si eu 4 exemplare.
Cat de mari?
Mitica wrote:

1.Prima problema de care m-am lovit a fost aceea a temperaturii apei.. initial aveam 27 de grade in bazin. Dupa ce am adus discusi am crescut temp la 30 de grade si vad ca plantele au inceput sa tuseasca deja.. cel mai afectat pare microsorum ptorepus, asa ca am redus temperatura la 27.
Poate faci rost de plante care suporta lejer 30°C? Exista destule. Daca nu le gasesti singur te ajut eu, dar ar trebuii sa faci si tu ceva ca sa ma scutesti de treaba, ca nu-s mai harnic decat tine si eu oricum nu bag plante la discusi, dar am avut plantat foarte frumos acu vreo 10 ani. La 30-31°C
Mitica wrote:
Acum fara ajutorul incalzitorului am 27 de grade dimineata si 28 seara. Credeti ca e prea putin?
Daca-s mai mici de 5cm e cam putin. Cam prea putin.
Mitica wrote:
2. Filtrarea. Din cate am citit discusul are nevoie de o cantitate mare de papa.. mai grav e ca daca nu apuca sa pape ce le trece prin fata nu se obosesc sa caute hrana pe jos.
Asta nu-i ceva normal. Ori le dai prea mult, ori nu-s sanatosi.
Mitica wrote:
Acum am un eheim 2226 exterm + un resun intern pentru filtrare mecanica. Credeti ca e oportuna ideea de a inseria un alt filtru extern pe iesirea de la eheim doar pentru filtrare biologica??
Nu. Pentru filtrarea biologica este mai mult decat suficient 2226. Daca-l si folosesti ca filtru bio si nu ca depozit de murdarie.
Mitica wrote:
3. Se poate si fara mixtura? Nu prea am de unde sa cumpar si sunt prea lenes sa fac eu.
Te inteleg. Dupa vreo suta de kg de inima prelucrata incepe sa-mi piara si mie cheful de mixat. Deja am trecut cu succes pe granulat, dar le mai dau si mixtura cam 35% si Artemia congelata cam 10%: Cat despre lene,... ce sa zic? decat ca azi mi-a venit ideea stralucita sa las automatul sa-i hraneasca. icon_redface Tot la doua ore le arunca jumate de lingurita la 60 de discusi de 8 luni. Aspira furtunul dupa ei ca un campion mondial ca la granulatul asta asa cum il mananca asa-l dau afara si nu stiu cum reusesc ei sa faca deosebirea icon_smile
Mitica wrote:
Cam atat deocamdata icon_biggrin
Bravo, continua, te asteptam.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mitica
New entry
New entry


Joined: 17 Dec 2008
Posts: 9
Location: Bucuresti-Titan

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Discusi au cam 5 cm.. In general ce se intampla daca stau la 27 de grade? Fac gris?
Ma gandeam sa merg pe ideea unui filtru extern exclusiv pentru filtrarea biologica, dar ce fac cu filtrarea mecanica? In plus mai am si un eheim surface skimmer pe intrarea in filtru+ reactor de co2 pe iesire
Sa caut un eheim din seria veche doar pentru filtrare biologica?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Mitica wrote:
Discusi au cam 5 cm.. In general ce se intampla daca stau la 27 de grade? Fac gris?


N-are treaba cu grisul. O temperatura ceva mai mare stimuleaza apetitul si accelereaza metabolismul. Prinde bine cand sunt in crestere.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 9:49 am    Post subject: Re: Primii discusi Reply with quote

Mitica wrote:
Prima problema de care m-am lovit a fost aceea a temperaturii apei.. initial aveam 27 de grade in bazin. Dupa ce am adus discusi am crescut temp la 30 de grade si vad ca plantele au inceput sa tuseasca deja.. cel mai afectat pare microsorum ptorepus, asa ca am redus temperatura la 27. Acum fara ajutorul incalzitorului am 27 de grade dimineata si 28 seara. Credeti ca e prea putin?

Te-ai interesat in ce conditii au fost crescuti de cind au iesit din icre? Ma refer in special la temperatura si la pH. Acesti doi parametri e esential sa-i aiba si apa din acvariu tau happy0034 pentru ca pesti-s mici. Orice abatere se vede in comportamentu' lor, primu' semn fiind lipsa poftei de mincare. Cu cit diferenta e mai mare cu atit vor fi problemele mai grave. Afla cit de repede informatia si ia masuri happy0034 .

Microsorum sufera mult din cauza caldurii.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 10:15 am    Post subject: Reply with quote

Resun-ul face treaba destul de buna cu filtrarea mecanica. Acvariul nu este suprapopulat, asa ca nu vad sa ai probleme cu filtrarea biologica. Ioan se referea la faptul ca in filtrul extern trebuie sa intre numai apa, fara suspensii ce colmateaza elementele filtrante. Un burete mai poros la intrare este suficient, In felul asta nu ai nevoie sa desfaci mai devreme de o luna canistra.
Am acvarii plantate la 30 gr fara probleme. Sunt cateva specii de plante pe care nu le pot tine la discusi. Doar cateva ... Temperatura sub regimul normal va slabi pestii, iar bolile atata asteapta...
Lipsa apetitului nu este gluma. Discusul in mod curent cauta hrana pe substrat.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Dec 19, 2008 5:44 pm    Post subject: Reply with quote

Cum am putut sa uit icon_lol . Pentru un apetit crescut poti sa incerci VitaminB sau Discus Elixir. icon_mrgreen. Ambele contin complexul de vitamine B care stimuleaza apetitul. Inca nu le-am testat personal pentru ca am alte suplimente pentru pestani momentan. icon_razz Dar treaba cu Bcomplex si apetitul e testata. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Mitica
New entry
New entry


Joined: 17 Dec 2008
Posts: 9
Location: Bucuresti-Titan

PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:55 pm    Post subject: Reply with quote

@Porcu:Am cumparat discusi de la dzoli, din cate am inteles eu sunt 2 pigeon si 2 cobalt (mai pe scurt 2 portocalii si 2 albastrii icon_biggrin ) aia portocalii sunt productie proprie si aia albastrii sunt import Slovacia. Mi se pare ca aia portocalii s-au adaptat mai bine, sunt mai indrazneti si mai batausi. Nu prea pot sa le asigur kh pe ca il aveti voi la BM, acum am 4-5 la robinet si cam 6 in acvariu:(. Vroiam sa te intreb cam ce temp ai in Sarcofag?
@Ciprian: Merci pentru sugestie!

Oricum pana acum nici o victima, vad ca papa, nu cu mare pofta dar papa. Cred ca marea problema e geophagusul, care sta ca un monstru ascuns sub buturuga cu microsorum si cand vine papa spulbera tot ce misca. O sa incerc sa scap de el, dar e foarte greu de prins icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Cum faci sa cresti kh de la robinet/
E o duritate buna kh=4

Mai cumpara 4-5 discusi,scapa de ceilalti pesti,plante rezistente la temperatura pe care le plantezi in spate iar partea din fata,pe toata lungimea o lasi fara nisip,cresti temperatura la 30 gr C si toate astea cit mai repede.Dupa ce se fac mari iti faci si un plantat frumos.


Eu m-am incapitinat la inceput sa cresc discusi in plantat si acum regret alegerea facuta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 1:52 am    Post subject: Reply with quote

Ammannia senegalensis; gracilis ;
Aponogeton crispus
Barclaya longifolia
Ceratopteris cornuta & thalictroides
Crinum natans
Cryptocoryne albida
Cryptocorine parva
Cryptocoryne x willisij
Cryptocoryne walkeri
Echinodorus bleheri;
E. bolivianus;
E. cordifolius;
E. horizontales;
E. Ozelot
E. paniculatus;
E. quadricostatus;
Eichornia azurea;
Eichornia crassipes
Eichornia diversifolia
Hygrophila polysperma
Hygrophila corimbosa salicifolia
Lagarosiphon madagascarensis
Limnophila aquatica; indica;
Ludwigia inclinata
Ludwigia repens
Myriophyllum aquaticum
Najas guadalupensis
Nesaea crcrassicaulis; pedicellata
Nymphaea lotus
Nymphaea micrantha
Nymphoides indica
Pistia stratiotes

Plante care rezista la 28-30 gr C.
P.S.Am copiat si eu liste din alta parte dar sper sa te ajute
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Mitica wrote:
Nu prea pot sa le asigur kh pe ca il aveti voi la BM, acum am 4-5 la robinet si cam 6 in acvariu:(.
Inteleg ca nu poti sa le asiguri aceeasi parametri ai apei. Problema e ca pe pesti nu-i intereseaza dificultatile pe care le intimpinam noi icon_mrgreen . Era bine daca reuseai macar la inceput sa-i tii in apa moale si sa-i cresti KH treptat.
Incearca sa-i fraieresti c-o temperatura mai mare happy0034 .

Mitica wrote:
Vroiam sa te intreb cam ce temp ai in Sarcofag?
26-27 C icon_mrgreen . In zilele mai calde urca spre 28 C. Am acolo doar pesti adulti. I-am obisnuit din timp cu racoarea.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mitica
New entry
New entry


Joined: 17 Dec 2008
Posts: 9
Location: Bucuresti-Titan

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

O poza: )
Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us"><br><br>QuickPost
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ai un acvariu foarte frumos dar nu stiu cit de bine o sa fie pentru discusi.Mai bine iti mai iei un acvariu de 100l si inca vreo 4 pesti iar dupa ce se fac mai mari poti tine doua perechi in plantat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group