Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Eu si discusii mei

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andariel
New entry
New entry


Joined: 14 Sep 2008
Posts: 19
Location: Constanta

PostPosted: Mon Nov 03, 2008 11:10 pm    Post subject: Eu si discusii mei Reply with quote

Salut tuturor !

Imi cer scuze ca nu m-am prezentat de la inceput, dar niciodata nu e prea tarziu. Numele meu este Cosmin, sunt din Constanta si sunt in zodia pestilor. Nu stiu daca zodia are vreo influenta asupra hobby-urilor mele, dar pescuitul si acvaristica pentru mine reprezinta cateodata mai mult decat orice.

Ma ocup de acvaristica de vreo 15 ani cel putin si abia de vreo 2 ani ma ocup la nivel mai "profesional" de treaba asta. Daca pana acum am pus accent major pe plante, aquascape, etc.......acum au ajuns sa ma obsedeze discusii. Mentionez ca am mai avut asa ceva acum vreo 5-6 ani parca, dar conditiile pe care le-am oferit atunci sunt comparabile cu cele din lagarul de la Auschwitz icon_razz

In momentul de fata am 2 acvarii:

1) Acvariu plantat
260 L net, iluminare hqi 150 W - 8000k, filtru extern ex-700 cu siporax, un incalzitor tronic 200 W, instalatie co2 redsea, controllere, substrat dennerle, linie completa fertilizare dennerle

2) Acvariu steril
35 L net, filtru hagen trio 2000 intern incalzitor chinezesc 100 W, pompa aer sera...........si cam atat


Acum 2 saptamani am achizitionat 7 discusi de la cineva din Bucuresti (nu am nici cea mai mica idee ce varietate sunt - posibil ceva pigeon sau siam gold); discusii au cam 5-6 cm.

In urma discutiilor avute cu mai multe persoane toti mi-au recomandat sa tin discusii in acvariul cel mic sau eventual sa fac un acvariu mai mare ( 100 L) unde sa ii tin o perioada (nu prea am inteles de ce). In momentul de fata le-am dat ca hrana mixtura de inima de vita si granule JBL Grana Discus. Temperatura la care ii tin este de 30 - 31 grade si fac schimburi zilnice de apa (40 % din apa) cu 30% apa robinet (24 dGH) si 70% apa osmoza.

Acum am anumite nelamuriri in privinta cresterii acestor pesti:

Din cate stiam, discusii au nevoie de spatii mari unde sa poata creste nestingheriti, pai atunci de ce ar trebui sa ii cresc intr-un acvariu mai mic ?

In cazul in care as pune discusii in acvariul plantat, implicit ar trebui sa cresc temperatura. Este suficienta temperatura de 28 grade pentru ei in stadiul asta de pui ?

Datorita fertilizarii din acvariul plantat, saptamanal schimb 25% din apa. Este suficient pentru discusi doar acel schimb de apa ?

Cu toate ca sunt o gramada de plante, iluminarea de la becul metal-halide nu le dauneaza pestilor ?

In speranta ca nu v-am deranjat cu toate aceste intrebari, va rog sa imi prezentati sfaturile, sugestiile sau criticile dumneavoastra si orice ar fi necesar pentru a ma putea bucura de acesti pesti.

Cu stima,
Cosmin.

P.S. Multumesc lui Izet Serghiun (membru al acestui forum) pentru ajutorul deosebit si pentru sfaturile extrem de folositoare. happy0034
_________________
-----
Fata cu benzina...........caut baiat cu Dacie !
-----
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Nov 04, 2008 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit!
Obisnuim sa ne prezentam la rubrica "Date personale", dar asta e...
Informatiile pe care le-ai primit pana acum sunt corecte, asa ca:
- Se recomanda cresterea juvenililor in acvarii "sterile" in primul rand datorita schimburilor dese de apa pe care le necesita si pentru a elimina din posibilii vectori ai unor paraziti. Igiena puilor (nu numai de discus) trebuie sa fie exemplara, greu de tinut in plantate. Sincer iti recomand sa tii cont de acest aspect. Mie nu a avut cine sa mi-l recomande si platesc si acum pacatul unui inceput gresit intr-ale discusariei.
- Discusul este un peste de card. Mai ales in faza juvenila au nevoie de grup, cat mai numeros. Bazinul de 30l mi se pare totusi cam mic, dar ai putea sa-l folosesti pana la confectionarea unia de cca 80-100 l.
- Una din problemele discusilor in acvariile plantate este tocmai ca solicita o temperatura mai ridicata fata de optimul plantelor, nu invers. La marimea asta eu i-as tine la 30 gr, pe masura ce cresc, un 28 este suficient.
Schimb de 25% saptamanal poate fi cam putin pentru discusi. Mai depinde si de restul factorilor dintr-un acvariu plantat.
- Intensitatea luminoasa ridicata nu este pe placul discusilor. Este departe de apele intunecate din biotopul de origine. In plus, stimuleaza "piperul" pigeon-ilor.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Andariel
New entry
New entry


Joined: 14 Sep 2008
Posts: 19
Location: Constanta

PostPosted: Tue Nov 04, 2008 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfaturi happy0144

Quote:
Se recomanda cresterea juvenililor in acvarii "sterile" in primul rand datorita schimburilor dese de apa pe care le necesita si pentru a elimina din posibilii vectori ai unor paraziti.

Acvariul cel mare este foarte bine plantat si echilibrul este perfect (nitrati - nitriti 0%) si apa sfideaza notiunea de limpede, atat este de clara. Sa inteleg ca nu este suficient.

Quote:
La marimea asta eu i-as tine la 30 gr, pe masura ce cresc, un 28 este suficient.

As putea intr-adevar sa ridic temperatura la 28 de grade, dar nu mai mult caci imi mor plantele; in acest caz cam ce dimensiune (varsta) ar trebui sa aiba pestii ca sa ii pot tine la 28 de grade ?


Quote:
Intensitatea luminoasa ridicata nu este pe placul discusilor. Este departe de apele intunecate din biotopul de origine. In plus, stimuleaza "piperul" pigeon-ilor.

Referitor la iluminarea puternica, pentru a "innegri" apa substantele gen Tetra Blackwater sau Sera Morena sunt eficiente ? O alta modalitate pentru a reduce cat de cat lumina este sa ridic lampile hqi mai sus, astfel marindu-se distanta dintre becul hqi si suprafata apei. Ar fi o solutie ?

O ultima intrebare daca nu va suparati: daca acvariul este foarte bine plantat, discusii vor sta in majoritatea timpului ascunsi printre plante sau se vor plimba nestingheriti prin tot acvariul ?
_________________
-----
Fata cu benzina...........caut baiat cu Dacie !
-----
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Nov 05, 2008 9:27 am    Post subject: Reply with quote

- Nitrati 0 (mg/l nu %)? Nu-mi vine a crede. Orice activitate biologica presupune aparitia unor compusi ai azotului. Daca nitritii pot fi rapid transformati de bacterii in nitrati, plantele au nevoie de timp pentru consumul (partial, dealtfel) acestora prin fotosinteza. Activitatea plantelor este ciclica, astfel ca acumularea de nitrati este inevitabila.
Nu am masurat niciodata NO3< 25mg/l.
- Unul din motivele de crestere in bazine sterile.
28 gr. este cam la limita si asta pentru pestii mai rasariti (cu toate ca unii spun ca merg de la 26 gr). De pe la 10 cm in sus, e suficient de "trecut prin viata". Asta mai "din carti". Dupa mine, daca i-ai tinut "la ingrasat" vreo 3 luni si nu detectezi nicio problema, poti sa-i rastorni linistit in plantat.
- Extractul de turba da mai degraba o culoare galbuie decat neagra, dar se apropie de baltoacele prin care inotau stramosii discusilor nostri. Coboara pH-ul (pe cat permite kH-ul).
Evident ca va scadea intensitatea luminii dar mi se pare ca solutia sa dai foc la moara ca sa scapi de soareci. Am folosit odata (parca de la Tetra) si nu mi-a placut ce a iesit. E adevarat ca pe discusi si pe neoni i-au cam apucat depunerile.
Ridicarea lampii ar fi o solutie mai buna, in felul asta micsorand si influenta asupra temperaturii din acvariu.
- Daca au un motiv serios de stres, discusii vor sta pititi si dupa incalzitor. In conditii normale, vor prefera zonele mai libere, printre plante numai daca li se pare ceva mai interesant (de mancare). Zonele plantate le dau incredere dar nu se pitesc fara motiv. Se obisnuiesc repede si devin obraznici, cersind mancare la geam. Pe "veterani" trebuie sa-i imping cu mana sa-mi faca loc la aspirarea substratului.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group