Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primele icree...:)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bebe
New entry
New entry


Joined: 27 Oct 2009
Posts: 16
Location: Constanta

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 10:51 am    Post subject: Primele icree...:) Reply with quote

Salutare,
Aseara a avut loc incidentu'......primele icre depuse pe o frunza dupa un "ritual " destul de frums as zice.Perechea e formata,numai ca am inteles eu ca e ceva de munca daca vrei sa treci de stadiul asta....SI SATISFACTIA E PE MASURA.Ceva sfaturi?Trebuie neaparat instanlatie de osmaoza?
_________________
Cu Stima....pentru toti cei priceputi,pentru cei ca mine .......tragem tare sa va ajungem din urma
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

nu trebuie neaparat osmozor, insa e cu mult mai simplu icon_smile
duritatea si ph-ul din apa de la retea probabil ca-ti vor albi icrele in 24-48 ore... sunt alti crescatori din constanta si cred ca ei pot sa-ti spuna mai bine parametrii apei de la retea de acolo. la iasi spre exemplu e ingrozitoare... ph 8 si duritate 12-14 icon_smile
apa de osmoza: ph 6-6,5(instabil, trebuie adaugate saruri minerale) si duritate 0
apa pentru discus: ph 4,5-6,5 duritate 0,28-0,36 dgh cf datelor din apele amazoniale unde se intalnesc discusii in libertate
se pare insa ca este de dorit o duritate mai mare(3-6dgh) pentru pui(cu toate ca nu inteleg cu precizie din ce motiv si nu am avut nici o problema cu ei la duritate mica a apei). problema cu apa de osmoza este ca are duritate 0, adica are si kh 0 ceea ce inseamna ca ar trebui sa monitorizezi constant ph-ul care va avea o tendinta descrescatoare o data cu consumarea carbonatilor, eu folosesc un phmetru electronic care masoara continuu ph-ul apei si daca apar variatii mari, mai adaug saruri.
nu recomand sera salts pentru ca ridica ph-ul foarte mult. daca mergi pe varianta cu apa de osmoza e de preferat un produs special cum e preis discus minerals.

o alta solutie(desi cred ca gasesti toate aceste informatii la sectiunea cu apa... iti scriu doar pentru ca-ti inteleg entuziasmul) ar fi sa folosesti un amestec de apa de retea si apa de osmoza. e mai simplu decat ce ti-am descris mai sus, dar trebuie la inceput multe masuratori si teste ca sa-ti faci reteta proprie.
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group