Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

stres si iar stres

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 8:27 pm    Post subject: stres si iar stres Reply with quote

In bazinul meu este o doza mare de stres,din cauza unui pestan care pune la respect restul grupului , de dimineata pina seara.In timpul hranirii este si mai agresiv ,maninca doar el,iar ceilalti stau pe la colturi.Pestii sunt cumparati odata la aceeasi dimensiune la data aceea si acelasi loc.
Intrebarea e daca mut pestanu singur intr-un bazin e problema ca va sta singur?Se va stresa?
Restul grupului nu se poate hranii,desi am incercat sa le pun mancare in diferite colturi in acelasi timp.
Atasez un filmulet , inainte de hranire, adik comportament normal mai putin agresiv.
Merci pentru timp.



http://www.youtube.com/watch?v=6sa5hhEeDFc
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Sa-l muti singur este cea mai buna varianta. Daca bazinul respectiv dispune de sistem corespunzator de filtrare, totul va fi ok, atat pentru el (ea), cat si pentru tine. Mai mult, in timp ii poti potrivi o pereche si sa-i tii impreuna pana la adanci batraneti.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am avut unul de genul asta. L-am exilat intr-un acvariu separat iar apoi i-am adus un alt discus si spre surprinderea mea acum este docil si supus celuilalt dar nu prin forta si bataie pur si simplu celalalt a stiut cum sa se impuna.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am folosit cu succes o metoda publicata pe forum de Ioan. Introduci in acvariu 2 borcane si bagi mancare in ambele. Agresivul se va hrani singur dintr-un borcan iar ceilalti din celalalt borcan. Dar va dura 2-3 zile pana o sa se invete.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Marius, da-mi si mie un link cu metoda asta ca nu ma prind. Cum adica 2 borcane, ce fel de borcane, unde le pun?
Mai multe detalii se poate?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Jan 16, 2010 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mai stiu pe unde e postul respectiv. Poate ne ajuta Ioan. Dar o sa o descriu mai amanuntit sperand totodata sa nu il supar pe Ioan. Deci, se introduc in acvariu 2 borcane mari (sa intre usor pestii in ele) si se amplaseaza cu gura in sus. Dupa ce sau obisnuit pesti cu ele, introdu mancarea in borcane. Eu imi bagam mana in acvariu si dadeam drumul la cubul de mixtura in borcan. Ioan dadea drumul la hrana printr-un tub. In felul acesta pestii se hraneau separat. Seful intra intr-un borcan, restul in celalalt. Ai mei au fost reticenti in primele zile. De fapt ca sa fiu sincer, nici borcanul nu era borcan, ci erau 2 caserole de plastic transparent. Dupa 2-3 saptamani a inceput sa intre la masa peste sef un alt discus si sa rasturnat ierarhia renuntand si eu la metoda aceasta enervanta. Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Tue Jan 19, 2010 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Sa-l muti singur este cea mai buna varianta. Daca bazinul respectiv dispune de sistem corespunzator de filtrare, totul va fi ok, atat pentru el (ea), cat si pentru tine. Mai mult, in timp ii poti potrivi o pereche si sa-i tii impreuna pana la adanci batraneti.


prima parte am rezolvato,adik l-am separat pe pittbul,sta singur in 130L.
acum partea mai grea e cea cu potrivitul perechii.cum o sa imi dau seama daca am nevoie de mascul sau de o femela? o sa fie nevoie sa iau un mascul si o femela confirmati si sa vad cu care se intelege?
Mersi mult pt ajutor.
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 8:56 am    Post subject: Reply with quote

Ce varsta are "pitbulul"? Mie mi se pare cam tanar pentru a fi imperecheat.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 9:05 am    Post subject: Reply with quote

Pestii se obisnuiesc in cateva zile sa gaseasca hrana in borcane. Din fericire nu-s chiar asa de inteligenti incat sa iasa din borcanul lor ca sa-i dea pe ceilalti afara din celelalte, asa ca mananca fiecare din borcanul sau. Normal ajung doua de cate 1,5-2L.
Fara tub e greu sa plasezi hrana in borcane. Eu am folosit un tub de neon taiat la lungime potrivita, (i-am slefuit marginile cu hartie de slefuit) dar unul de plastic ar fi mai usor de taiat. E mai bine sa fie distanta mai mare intre borcane. Rezolvarea ideala: ia-l de guler si arunca-l. Undeva de unde nu-l mai poti recupera, in caz ca te rasgandesti. Asa ceva trebuie eliminat din lume. Deja arata rau ceilalti, iar cel agresiv e ca un lup: isi schimba blana, dar naravul ba! Ce-i inca si mai rau: transmite caracterul asta spurcat urmasilor.
Chiar acum am vazut filmul. Fa ceva, nu mai astepta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 1:34 pm    Post subject: salut Reply with quote

Acum am vazut si eu filmuletul si sunt de acord cu Ioan.Trebuie sa faci ceva si cred ca teoria cu borcanele nu va tine.Ori il scoti din acvariu si il pui in alt bazin pentru cateva saptamani, astfel cand il vei reintroduce nu va mai fi asa cocos pentru ca nu mai este teritoriul lui, ori il dai la schimb.Se pare ca este singurul care se simte bine in acvariu.Nu-i normal.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Feb 01, 2010 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Asa am si eu unul, pe toti ii batea si numai el vroia sa manance tot, acum din fericire este un tatic exemplar icon_smile si culmea e ca`i cu o femela pe care o tot batea ... In momentul in care scriu ma uit la el si il admir cat de frumos poate fi mai ales ca este cu vreo aproximativ 30-40 pui pe el icon_smile
Poti sa vi sa-l vezi (doar esti aproape) icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 01, 2010 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Chestia cu naravul e adevarata.
Am mai incercat sa separ cate un zurbagiu, iar dupa cateva zile de "detentie", revenit in bazin se cumintea. Am mai intalnit nervozitati temporare, la alegerea vreunei perechi, sau cand din "grupa mica" incerca cate unul sa preia conducerea.
Pe unul insa n-am reusit sa-l cumintesc. E superb, provenienta Adx: San merah x Leo. Capos a fost de mic, dar cand am introdus acum cateva luni o trupa de juvenili, parca l-a lovit strechea: cand calare pe unul, cand pe altul si culmea, parca se mai potolea cand le dadeam hrana. Degeaba incearca seful acvariului, un blue la cam 3 ani sa-l tina la respect; nu si nu, cum-necum sa-i capaceasca pe intrusi. Evident ca l-am separat. A stat botos, la geamul lateral prin care privea cu jind la confrati. L-am tinut asa cam o luna, timp in care si tinereii au inceput sa capete dimensiuni. Reintroducerea a fost cam cu peripetii, a iesit relativ sifonat, dar asta nu l-a inpiedicat sa-si reia in cateva zeci de minute proastele obiceiuri. Se pare ca arestul va deveni caminul lui permanent. Sugestia lui Ioan cu "luatul de guler" nu ma indur ... O sa am grija insa sa nu-l imperechez.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Feb 01, 2010 11:27 am    Post subject: Reply with quote

La mine un mascul dintr-o pereche devenise foarte agresiv cu femela dupa prima depunere . S-a cumintit dupa ce i-am uitat cu incalzitorul scos si au stat 2 zile la 24 gC . Curios e ca inca mincau si se comportau normal chiar la temperatura scazuta ... Dupa ce am ridicat iarasi temperatura masculul nu a reinceput sa o bata . Ma gindesc ca poate merge incercat si cu pesti mai agresivi chiar daca nu e vb de perechi .Reversul medaliei e insa ca pestii se pot imbolnavi .......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sat Feb 20, 2010 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

Am rezolvat problema simplu . Am mutat pestanu agresiv intr-un bazin de 130L.Dupa ce a stat la carcera cam 3 saptamani l-am mutat inapoi in bazinul comun.E liniste si pace.Are ceva vreme in acvariul comun dar nu bate pe nimeni. icon_razz
Oricum mersi tuturor pt sfaturi.
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group