Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Recoltare si pastrare oua de Artemia salina
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 4:17 pm    Post subject: Recoltare si pastrare oua de Artemia salina Reply with quote

Pentru zilele urmatoare am un plan.
Vreau sa ma duc la Ocna Sibiului si sa recoltez oua de Artemii sa imi fac un stoc propriu. Pentru asta am nevoie de cat mai multe sfaturi (am eu ceva idei dar astept altele noi, poate mai bune).
Iata cum am sa fac: adun ouale (sper sa si gasesc icon_biggrin ), le clatesc in apa curata, le intind pe ziar la uscat la o temperatura de maxim 15 grade, le bag in borcanele mici sau pet de 1/2 l cu un strat de sare peste sa nu mucegaiasca si le pun in lada de fructe a frigiderului (oare nu ar sta bune si in pivnita?)
Gresesc undeva? icon_rolleyes
L.E. Cum fac diferenta intre cele bune si cele care nu vor ecloza, daca stie cineva? icon_biggrin
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

dar pe cine vrei sa hranesti cu artemii proaspat eclozate ? mai bine mergi cand e vremea sa aduni artemii mature si le bagi la congelat...
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 5:38 pm    Post subject: Reply with quote

Pe aceia ce se hranesc cu nauplii. icon_biggrin Adica puii de discus.
Inca nu am pui, dar cand o sa am o sa fie pre tarziu sa mai recoltez oua, ca dupa ce da caldura o sa eclozeze, iar de cumparat oua...am cosmaruri cu ele. Stiu cum e sa stai cu ochii holbati pe sticla si sa nu iese nimic sau sa iese atatia cat ii poti numara icon_frown .
Asa ca m-am hotarat sa fac treaba ca la carte si sa o fac din timp. icon_biggrin
L.E. O sa vina si vremea recoltarii artemiilor mature, din luna mai incolo. icon_razz
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)


Last edited by mariusvlad on Thu Feb 04, 2010 5:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

pai de aceea te-am intrebat ca stiu ca nu ai perechi sau pesti maturi... oricum e un experiment interesant!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 04, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Acum, ca tot am luat-o de la zero, am sa fac treaba ca la carte, sper. Am eu ambitia sa respect un plan pe termen lung si daca imi iasa (si nu vad de ce sa nu imi iasa icon_mrgreen ) o sa imi indeplinesc un vis icon_biggrin
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

am vazut ca nu prea este indicat sa se foloseasca mixtura in bazinele plantate din cauza ca raman multe resturi neconsumate. la mine in acvariu sunt cateva zeci de melci pomaceea(majoritatea pui) si nu ramane absolut nimic in urma lor. se poate folosi totusi daca este plantat si are melci in el?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 4:26 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde de cat de bine poti sa indepartezi resturile. Daca exista posibilitatea ca mixtura sa se ascunda in substrat sau locuri greu accesibile pestilor, mai bine renunti la mixtura.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
iar de cumparat oua...am cosmaruri cu ele. Stiu cum e sa stai cu ochii holbati pe sticla si sa nu iese nimic sau sa iese atatia cat ii poti numara icon_frown .


Nu ai cumparat chisturi de artemia de unde trebuie. icon_mrgreen In plus dupa ce se desface o cutie trebuie tinuta la frigider, bine inchisa si sa nu prinda umezeala.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Nu ai cumparat chisturi de artemia de unde trebuie. icon_mrgreen

Pai...pe atunci nu exista DCR, dar mie imi vine sa suflu in iaurt si acum icon_biggrin .
Sau garantezi tu ca nu trebuie sa imi mai fac griji? icon_lol
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ai cumparat oua de artemia pe cand inca nu exista DCR si ai pretentia sa mai fie bune acum, cu toate ca-i foarte probabil ca nu le-ai pastrat corect? icon_smile
Nici daca le tii in cutia originala dupa ce ai deschis-o n-ai nici o sansa sa le poti folosi pe toate. Umezeala care patrunde in cutie cand o deschizi ajunge sa le distruga in cel mult trei luni, oricat de bine le inchizi si in orice conditii le pastrezi. Cand deschizi cutia sa mai iei din ele, patrunde din nou alt aer umed, care le grabeste din ce in ce mai mult alterarea. Daca vrei sa ai sanse bunicele sa le pastrezi 1-2 ani, trebuie sa le imparti in sticle de 35-40ml care se pot inchide ermetic, ceruite ar fi si mai bine. Trebuie sa lucrezi repede si in atmosfera cat mai uscata. Faci doua gauri in cutia de tabla, diametral opuse si torni ouale din cutie intr-o punga de polietilena, in care sa fie cat mai putin aer. Din punga umpli sticlele, le scuturi bine sa se aseze ca sa nu ramna aer intre ele, le inchizi imediat si le pastrezi ferite de lumina si caldura, cel mai bine in cutiile de jos din frigider, de unde scoti doar cate una cand ai nevoie. Daca poti sa faci rost de bile de sticla care incap in sticlele cu oua e bine sa inlocuiesti ouale folosite cu bile, ca sa nu ramana aer umed acolo. Poti sa folosesti si pietricele bine uscate si racite.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Ai cumparat oua de artemia pe cand inca nu exista DCR si ai pretentia sa mai fie bune acum, cu toate ca-i foarte probabil ca nu le-ai pastrat corect? icon_smile

Hai mai Ioane ca nu-s copil icon_confused . Era vorba de o experienta neplacuta din trecut prin care nu mi-as dori sa mai trec. Cu naiba sa mai am oua de atunci? icon_biggrin .
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
Sau garantezi tu ca nu trebuie sa imi mai fac griji? icon_lol


ihi icon_mrgreen . Bineinteles ca poate sa varieze intr-o oarecare masura procentul de eclozare in plus sau in minus fata de cel scris pe cutie pentru ca depinde si de fiecare lot de oua, indiferent de provenienta, dar cu siguranta nu o sa numeri cativa naupli acolo. Ba dimpotriva. icon_biggrin Acum am o cutie mai veche inceputa, dar pe viitor cand o sa mai am de maritat e posibil sa pun si poza cu naupli care eclozeaza dintr-o anumita cantitate. Conteaza si salinitatea si pH-ul pentru un rezultat bun la eclozare.

Ioan eu am o cutie desfacuta de vreo 7luni si iese la fel ca la inceput. O tin intr-o cutie la frigider si umblu repede cand pun la eclozat, dar cu toate ca e cutia destul de mare pentru cantitatea de artemia(provizoriu si a ramas asa icon_smile ) am pus in interior un plic de "silicat gel", absorbant de umezeala. party0040
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

marius wrote:
Cu naiba sa mai am oua de atunci? icon_biggrin .
Nu fi asa sigur ca nu se poate. icon_smile E adevarat ca nici eu n-am asa de vechi, dar au tinut 2 ani ultimele cand le terminasem. Pentru 35-40€ s-a meritat investitia la 450g.
Ciprian wrote:
...am pus in interior un plic de "silicat gel", absorbant de umezeala. party0040
Ahaaa! Deci umbli cu smecherii, nu? icon_lol
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci Ciprian, sper sa aduci oua, dar la cutie de 100 g ca e cam mare aia de 450g.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

Prin martie sper sa aduc portii mai mici.

Ioan wrote:
Ciprian wrote:
...am pus in interior un plic de "silicat gel", absorbant de umezeala. party0040
Ahaaa! Deci umbli cu smecherii, nu? icon_lol


vrajitorie innocent0003
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group