Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mortalitate pui 3-4 saptamani (four weeks sindrom)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 10:05 am    Post subject: mortalitate pui 3-4 saptamani (four weeks sindrom) Reply with quote

pentru ca e a doua oara cand ma lovesc de problema asta,m-am hotarat sa va impartasesc din ce am gasit pe net.mentionez ca nu se vrea un articol aprofundat(ramane ca cei interesati sa caute mai multe informatii),dar ma gandesc ca ar putea fi de ajutor celor care asista neputinciosi la decesul in masa al puilor,fara un motiv aparent.
pe scurt:dupa ce intr-un numar mare de crescatorii din state s-au inregistrat mortalitati de pana la 90%,la puietul de 3-4 saptamani,si dupa ce au fost trimisi cativa pui din fiecare crescatorie la analize de laborator,s-a ajuns la concluzia ca vinovatul se numeste CRYPTOBIA IUBILANS.foarte asemanator cu spironucleus(a si fost confundat cu acesta,si tratamentele au fost in consecinta),e foarte greu de vindecat.se pare ca cele mai bune rezultate au fost obtinute cu DIMETRAZOL(80mg/litru,timp de 3 zile).
s-au incercat tratamente cu:metronidazol,levamisole,formalina,etc,dar fara rezultate notabile.se recomanda tratarea reproducatorilor,dat fiind faptul ca ei sunt cei ce transmit boala puilor.
daca aveti mai multe informatii(asta e doar ce am spicuit azi noapte de pe net),astept completari.sunt sigur ca intereseaza pe multi crescatori de discus.
eu,personal,am observat ca am avut probleme cu puii unor anumite perechi(anul trecut,ioan a incercat sa ii dea de capat in discutii interminabile cu mine pe messenger),in timp ce puii proveniti din alte perechi nu aveau nici o problema_situatie concreta in momentul de fata:doua serii de pui,diferenta 4zile intre ele,crescute in bazine separate,de dimensiuni egale,aceleasi caracteristici ale apei,aceeasi hrana,la aceleasi ore,si acelasi volum de apa schimbat zilnic:
-intr-un bazin au murit 2 pui intr-un interval de 3saptamani,
-in cel de-al doilea 1-2pui,zilnic,cu un maxim de 6/zi(ieri).
am incercat,in ordine:ridicarea temp.la 32grade,sare,albastru de metilen,praziquantel.nici o imbunatatire.azi vreau sa incerc cu dimetrazol.sa vad daca gasesc in farmacii.
sper ca va este de folos(desi va doresc sa n-aveti nevoie)!
ah,era sa uit:simptome-puii par emaciati,efectiv slabesc deodata,se inchid la culoare,inoata apatici,mai mult stau langa geamuri sau pe fundul acvariului,pentru ca in decurs de cateva ore sa moara.par ca au abdomenul supt,lipit efectiv,desi numai cu cateva ore inainte se hraneau normal.

POST SELECTAT PENTRU SITE
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 3:19 pm    Post subject: Re: mortalitate pui 3-4 saptamani (four weeks sindrom) Reply with quote

remus wrote:
-intr-un bazin au murit 2 pui intr-un interval de 3saptamani,
-in cel de-al doilea 1-2pui,zilnic,cu un maxim de 6/zi(ieri).
am incercat,in ordine:ridicarea temp.la 32grade,sare,albastru de metilen,praziquantel.nici o imbunatatire.azi vreau sa incerc cu dimetrazol.sa vad daca gasesc in farmacii.
sper ca va este de folos(desi va doresc sa n-aveti nevoie)!
ah,era sa uit:simptome-puii par emaciati,efectiv slabesc deodata,se inchid la culoare,inoata apatici,mai mult stau langa geamuri sau pe fundul acvariului,pentru ca in decurs de cateva ore sa moara.par ca au abdomenul supt,lipit efectiv,desi numai cu cateva ore inainte se hraneau normal.


Ce inseamna interval de 3 saptamani? De la ce varsta au inceput sa crape? Puradeii stateau mai mult pe parinti sau molfaiau ce gaseau pe fundul bazinului? Acum mai sunt cu parintii? Ce hrana au primit(primesc)?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

interval de 3 saptamani=perioada de cand au fost luati de la parinti.acum au cam o luna.in timp ce erau cu parintii,.totul a fost normal,nimic iesit din comun.din a 5-a zi i-am hranit si cu artemia(3 mese/zi,pe langa mucusul parintilor),iar in ziua 10 i-am separat.totul a inceput cam in a doua saptamana dupa mutare.
ciprian,am vazut pe un forum din strainatate discustia ta cu andrew soh.ramane singura posibilitate viabila:parintii sunt cei ce transmit boala puilor.ramane de stabilit ce anume,ca sa stim cu ce o tratam.acum stateam si ma gandeam,calculand perioada de timp necesara bolii sa inceapa sa afecteze puii(perioada de incubatie),dar la fel de bine poate fi un alt factor care sa favorizeze instalarea ei(poate si factorul suprapopulare-eu ii cresc de la 10zile pana la marimea de 1cm.jumate in bazine de 20litri),apoi ii mut in bazine mai mari,de 100ltri.dar aceasta presupunere cade,dat fiind faptul ca am in acest moment alte doua serii in bazine de 20,plus ca in trecut toate seriile au fost crescute la fel,si problema asta s-a manifestat o singura data.
acum 1 ora am mai scos 2 pui din bazinul cu pricina,si alti 2-3 prezinta semnele de care vorbeam.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Aflu pentru prima data chestiile astea. Am crescut cateva sute (nu mai stiu cate)de pui si n-am observat fenomenul. Am chiar acum pui de varsta asemanatoare si-s vioi si mancaciosi. Poate pentru ca nu cresc cu parintii? Si daca se desinfecteaza icrele cu formalina si se lasa la eclozat in apa, sa zicem desinfectata prin fierbere, in care se pune albastru de metil? Ca sa fiu sincer nu ma prea preocupa tema, pentru ca dupa cum scriam, n-am avut problema niciodata, nici la cei care au crescut cu parintii mai multe saptamani, ceea ce la mine este o mare exceptie. Ce-mi da de furca este faptul ca folosesc furtune de plastic in care se gaseste un agent de inmuiere care reduce drastic fertilitatea masculilor. Am obtinut de la o pereche 3 pui din doua depuneri, la care s-au albit 10% din icre, celelalte ramanand aurii pana dupa eclozarea celor fecundate. Acum sunt la eclozat cea de-a treia tura, depuse aseara intre ora 21 si 22. De la alta femela care a depus anul trecut de cca. 25x au eclozat o data 7, alta data 12, si inca o data 80 de pui, care au murit toti dupa 2-3 zile de la eclozare. De la alte perechi eclozeaza puii si cresc in acvariul comun, fara sa iau eu masuri deosebite de curatare a apei, UVc, schimburi mai mari de apa etc.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin daca nu cumva ioan nu esti totuna cu stranger,de pe alt forum,atunci inseamna ca eu ma insel si nu am vorbit cu tine pe messenger anul trecut confused0024 ,dar cum cred ca sunteti una si aceeasi persoana,inseamna ca batranetea isi spune cuvantul lol01 !scuze ioan,sper ca stii de gluma!revenind,am discutat despre mortalitatea puilor mei,anul trecut,si incercai sa iti dai seama ce ar putea fi.ma rog,nu prezinta asta importanta,important e sa descopar ce anume o genereaza,ca sa stiu ce masuri sa iau.
@ciprian,apropos de hrana:artemia nauplii si inima de vita(mixtura).
problema e ca exclud total hrana ca fiind vinovata.repet,am chiar acum alte ture de pui care se hranesc cu aceeasi hrana si nu au absolut nimic.
in alta ordine de idei:stie cineva unde pot gasi dimetridazol?in farmacii umane sau veterinare?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
@ciprian,apropos de hrana:artemia nauplii si inima de vita(mixtura).
problema e ca exclud total hrana ca fiind vinovata.repet,am chiar acum alte ture de pui care se hranesc cu aceeasi hrana si nu au absolut nimic.
in alta ordine de idei:stie cineva unde pot gasi dimetridazol?in farmacii umane sau veterinare?


Hrana nu e neaparat vinovata dar e ca un "tragaci" in cazul asta si ma refer la mixtura. Pana la 20-25 zile conform unui studiu (Alexander Chong si trupa) in intestinul juniorilor activitatea enzimelor care "digera" proteine acide, carnuri adica, este extrem de scazuta. Abia dupa 20-25 zile stomacul puilor pot sa digere mai bine acest fel de hrana. Dar (parerea mea) dupa 20-25 zile nu inseamna ca sistemul digestiv functioneaza la capacitate maxima si poti sa-i bagi carne pe gat la greu ci trecerea trebuie facuta treptat la mixtura accentul punandu-se in continuare pe artemia. O cantitate mai insemnata de spirulina in mixtura ce incurajeaza si imbunatateste activitatea florei intestinale este foarte recomandata zic eu.
In conditiile in care au poate si flagelate si (sau) bacterii de la parinti sau din acvariu carnita in stomacul lor poate sa declanseze ce se intampla la tine. Andrew Soh spune ca e posibil sa se intample din cauza unui blocaj intestinal si inflamarea provocata de proliferarea microorganismelor in intestin. El recomanda piept de pui si (sau) muschi de porc + vegetale (spanac) in loc de inima de vita pentru inceput pentru usurarea digestiei si a observat ca hrana vie nu produce astfel de probleme.

Metronidazol 10-12zile si (sau) alt antibiotic cu spectru larg ar trebui sa te ajute + mai multa artemia pana se mai drege problema.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Mar 18, 2008 12:37 am    Post subject: Reply with quote

de acord cu tine.dealtfel mixtura reprezinta o singura masa/zi,restul=artemia.am procedat la fel si inainte,si nu am avut probleme.cam pe la 1cm jumate,incep sa introduc si o masa de granule/zi,dar asta e alta poveste.
mixtura e productie proprie si,da,contine spirulina,spanac si vitamine(pe langa inima propriu-zisa,am mixat si file de peste,usturoi,banane,etc).
de acord din nou legat de capacitatea de procesare a carnii,dar trebuie mentionat ca decesele au inceput inainte de a incepe eu sa le dau mixtura.singura hrana pe care o primeau la momentul respectiv era artemia.
am trecut la administrarea unei mese/zi cu inima doar de vreo saptamana,cand deja se facea o saptamana de la aparitia deceselor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 18, 2008 1:32 am    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
...,am discutat despre mortalitatea puilor mei,anul trecut,si incercai sa iti dai seama ce ar putea fi.
Da, am discutat despre faptul ca mureau fara sa se vada ceva deosebit la ei, dar nu despre faptul ca fenomenul se intampla cu regularitate la o anumita varsta.
remus wrote:
ciprian,apropos de hrana:artemia nauplii si inima de vita(mixtura).problema e ca exclud total hrana ca fiind vinovata.repet, am chiar acum alte ture de pui care se hranesc cu aceeasi hrana si nu au absolut nimic.
Asta pot confirma si eu, pentru ca am chiar acum pui de 1-1,5 cm carora le dau mixtura, si am mai facut asta si cu alti pui, fara sa am vreo problema, ba dimpotriva cresc fumosi si sanatosi. De la parinti iau toti parazitii, asa ca poate ar fi totusi mai bine sa-i desparti cat se poate de timpuriu. Daca-i cresti separat intr-un vas mic ai si avantajul ca-l poti curata mai usor de oua sau alte stadii ale parazitilor, pensuland peretii vasului si aspirand de 2-3 ori 90% din apa, de 2-3 ori pe zi. Pot sa te asigur ca daca procedezi asa vei scapa de multe necazuri.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Mar 18, 2008 2:31 am    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
repet,am chiar acum alte ture de pui care se hranesc cu aceeasi hrana si nu au absolut nimic.


Din alti parinti in alt acvariu. Ai mai avut probleme cu puii de la perechea asta(parintii puilor cu probleme)? Perechea e achizitie recenta? Stii provenienta cumva? Import? Productie mioritica?

remus wrote:
ciprian,am vazut pe un forum din strainatate discustia ta cu andrew soh.ramane singura posibilitate viabila:parintii sunt cei ce transmit boala puilor.ramane de stabilit ce anume,ca sa stim cu ce o tratam.


Ce i-am povestit lui Andrew actiona intr-un stadiu incipient, perioada de la eclozare pana la inot liber cel mai probabil. Alta situatie.
Posibil sa fie si ceva de la parinti si in cazul tau inclusiv o predispozitie genetica pentru asa ceva (poate, dar nu m-as hazarda sa dau vina pe genetica). Oricum sa scapi complet de flagelate nu cred ca-i posibil, doar daca fierbi pestii icon_lol icon_lol .

remus wrote:
acum stateam si ma gandeam,calculand perioada de timp necesara bolii sa inceapa sa afecteze puii(perioada de incubatie),dar la fel de bine poate fi un alt factor care sa favorizeze instalarea ei(poate si factorul suprapopulare-eu ii cresc de la 10zile pana la marimea de 1cm.jumate in bazine de 20litri),apoi ii mut in bazine mai mari,de 100ltri.dar aceasta presupunere cade,dat fiind faptul ca am in acest moment alte doua serii in bazine de 20,plus ca in trecut toate seriile au fost crescute la fel,si problema asta s-a manifestat o singura data.
acum 1 ora am mai scos 2 pui din bazinul cu pricina,si alti 2-3 prezinta semnele de care vorbeam.


Cati tii intr-un bazin de 20l? Si cata apa le schimbi? Calitatea apei cu siguranta are o influenta in declansarea bolii sign0007. Chiar daca spui ca acelasi acvariu, schimbi aceeasi cantitate de apa nu ai cum sa fii sigur ca in acvarii sunt aceleasi conditii, acelasi numar de bacterii pe filtru, aceeasi concentratie de oxigen, substanta organica in apa etc. Dupa cum vezi termenul aceeasi e un pic relativ. Bazinul si filtrul a fost dezinfectat inainte sa muti puii?

Tratamentul mentionat mai sus ar trebui sa aiba efect.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Cam tarziu interventia mea dar poate pe viitor te va ajuta Remus. Uitate foarte atent , inainte de a incepe orice tratament, la calitatea apei, filtrare. Se poate intampla ca problema ta sa fie din cauza INFUZORILOR , chiar daca nu sunt in cantitate mare incat sa-ti tulbure apa, pe care oricum o schimbi destul de des.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Apr 15, 2008 8:27 am    Post subject: Reply with quote

salut florine,cam tarziu intr-adevar icon_lol
situatia a decurs cam in felul urmator:am avut o perioada cu 3-4 decese zilnice(cam pe cand postam pe forum despre ea).am incercat "la ghici"tratament cu spirohexol(o tableta la 20litri).in primele 2-3 zile am adunat cate 10-15 morti din acvariu!pentru ca din a 4-a zi decesele sa inceteze.inainte de asta,facusem si un tratament cu dactymor(o picatura la litru).situatia nu prezentase nici o imbunatatire.concluzia:am ramas cu vreo 40 pui din vreo 150!si asta in decurs de vreo luna de inmormantari zilnice!
si o observatie(care nu stiu cat de aprofundata este,dar o dau cu titlu de :s-ar parea ca...):am avut acolo pui de la o pereche blue diamond+pigeon blood,ceva white,ma rog,mai corcita icon_lol (pereche desfiintata intre-timp).au iesit 3 feluri de pui:diamond,pigeon deschisi la culoare si pigeon blood(cu punctele negre aferente).am observat ca cei mai afectati au fost diamond,urmand cei deschisi,pentru ca pigeon blood sa fie cei mai rezistenti.nu stiu daca e o regula generala,dar asta s-a intamplat la mine.a,si inca o chestie:ai zice ca e aproape normal sa vezi ca iti mor puii mai"prapaditi"dar in situatia mea,se parea ca mor cei mai bine dezvoltati,cei mai mari!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Scuze ca reactivez acest topic, dar pot sa confirm IN TOTALITATE simptomele prezentate de @remus.
La virsta de o luna puii devin apatici, stau pe fundul bazinului sau in colturi, se inegresc si... cel mai interesant, puii cei mari mor primii!!!!
Din pacate am vazut acest topic prea tirziu, si din 70 pui acum mai am doar 15.
Consider ca acest fenomen este o REALA problema a celor care au pui de discus! Probabil ca, asa cum scrieti, problema vine de la parinti, eu am tinut parintii cu puii aproape o luna. In privinta apei... am avut in permanenta filtrare EXTERNA (curent de apa estompat cu bureti si la intrare si la iesire) deci nu cred ca se pune problema de apa prost filtrata. De asemenea, am bazin mare si puii au stat in permanenta in minim 50 L (astea sint conditiile deocamdata) icon_frown
Degeaba am facut schimburi dese de apa, degeaba am ridicat temperatura si am pus sare!
(Tratamentul cu sare a fost eficient in rest in aproape 80% din cazuri)
Puii mor cite 3-4 pe zi...
As vrea confirmarea ca tratamentul cu Spirohexol este eficient in cazul prezentat. S-a mai intimplat si altcuiva?
P.S.
Da, am observat si eu rata diferita de mortalitate in functie de culoare. Puii cu dungulite au murit aproape toti, pe cind cei rosii... foarte putini icon_exclaim
Aveti aici:
http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2633
poza cu doi dintre puii morti azi. Cel de 3 cm a fost ultimul pui 'mare'... nu prezinta nici o urma evidenta de boala.
(Puii aveau exact 35 de zile, in albumul meu se pot vedea aceiasi pui la 21 zile, fara absolut nici o problema)
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group