Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Salutari din Tg. Mures
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016


P.S.mariusvlad are dreptate.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
smil3y20
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 23 Jun 2009
Posts: 59
Location: craiova

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 6:48 am    Post subject: Reply with quote

Marius wrote:
Va multumesc tuturor ! Sunt placut surprins de primire !

mariusvlad, am gresit folosind termenul de "pereche", ma gandeam la 2 bucati, fie mascul/femela fie 2 femele... nici nu-mi trece prin cap sa ma apuc de inmultit discusi...
1. E discusul un peste care se multumeste cu interventii minime (max. 1 data pe saptamana, schimbare de 20-30% din apa) ? Dotarile tehnice vor fi cat se poate de bune, la fel si hrana.
2.E discusul un peste care se preteaza unui acvariu bine plantat, cu substrat, etc , sau e cu adevarat un peste dificil (vis-a-vis de cele amintite despre mine, intentiile si posibilitatile mele) si ar trebui sa ma reorientez ?

Multumesc celor care imi vor da raspunsuri argumentate si transante !

Acum am inteles. Atunci ar trebui ca discusii sa aiba minim 10 cm, altfel o sa fie foarte speriati daca sunt doar 2.
1. La prima intrebare raspunsul este NU categoric. Pana pe la varsta de 1 an sunt recomandate schimburi zilnice de apa sau macar odata la 2 zile.
2. Daca sunt peste 10 cm, merge foarte bine si in plantat, daca sunt mai mici nici sa nu te gandesti sa ii bagi in plantat.
De ce sa te reorientezi? Nu iti place provocarea? Daca iubesti pestii, vei reusi, dar cu conditia sa fi bine documentat.
Succes.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Marius
New entry
New entry


Joined: 08 Feb 2010
Posts: 6
Location: Mures

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 8:37 am    Post subject: Reply with quote

Am fost "adoptat" de marian4232, care m-a luat sub aripa-i si acum isi face praf timpul cu mine... lucru pentru care ii multumesc icon_smile

Deocamdata ma documentez cat se poate de mult, dar la cum arata lucrurile acum cred ca voi incepe cu un acvariu "steril" de vreo 200 ltr si 4-5-6 pestisori de vreo 10 cm, urmand ca dupa ce-i trec de bacalaureat sa-i mut intr-un "paradis acvatic" (gen acvariul plantat a lui Marian). Cand o sa incep sa fac ceva concret o sa deschid un jurnal cat se poate de complet - probabil folositor altora ca mine (cel putin il va scuti pe Marian de inca unu' ca mine).

Nu am achizitionat inca absolut nimic, asa ca daca sunt persoane care vor sa vanda componente folosite, dar de buna calitate, sunt mai mult decat interesat... la fel si oferte pentru pestisori, cu mentiunea ca nu ma voi simti deloc jignit de vreo donatie ;)
_________________
Marius.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Vad ca nici nu mai ai somn cu gandul la acvarii si la discusi icon_smile.
Sunt curios ce ai visat aseara?

icon_smile
_________________

Symphysodon Discus


Last edited by marian4232 on Tue Feb 09, 2010 10:15 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 10:08 am    Post subject: Reply with quote

bun venit
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Marius
New entry
New entry


Joined: 08 Feb 2010
Posts: 6
Location: Mures

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 10:40 am    Post subject: Reply with quote

Spuneam ca prima alegere, devenita cu ajutorul lui Marian "de rezerva", au fost Macropodusii... eh, azi noapte, "discusii au alergat macropodusii pana i-au facut sa sara din acvariu... si i-am gasit uscati azi dimineata"...

Sa fie oare un semn ?! icon_biggrin
_________________
Marius.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Asta ai visat? icon_smile)
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Marius
New entry
New entry


Joined: 08 Feb 2010
Posts: 6
Location: Mures

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 11:06 am    Post subject: Reply with quote

...da. Mi-a parut totusi rau ca au murit macropodusii, i-am cautat semiconstient vreo 30 sec. pe jos, pana sa-mi dau seama ca am visat si ca NU AM ACVARIU. Am fost insa tare fericit in alea 30 sec. ... ca am discusi !
_________________
Marius.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

icon_mrgreen tare asta
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 1:21 pm    Post subject: Reply with quote

Marius wrote:
...da. Mi-a parut totusi rau ca au murit macropodusii, i-am cautat semiconstient vreo 30 sec. pe jos, pana sa-mi dau seama ca am visat si ca NU AM ACVARIU. Am fost insa tare fericit in alea 30 sec. ... ca am discusi !


scared0011 Asta se poate numii "Sindromul Discusarului" icon_mrgreen icon_mrgreen
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group