Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Pereche scalari-comportament

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 6:01 pm    Post subject: Pereche scalari-comportament Reply with quote

Salut,
Am postat un link cu un filmulet sa va dati cu parerea daca se poate despre comportamentul perechii mele de scalari, care au depus acum o saptamana si am impresia ca se pregatesc sa depuna iar.
Din pacate din depunerea precedenta am doar 8 pui care inca nu au inceput sa innoate. Nu inteleg de ce peste 200 de icre s-au albit in 2 zile.
O fi masculul "impotent"? icon_redface
http://www.youtube.com/watch?v=RI3MCCS1zjM
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Se pare ca masculul vrea sa depuna iarasi iar femela nu e inca pregatita.
Se cearta dar le va trece.
S-a intamplat si mie.
Cu timpul vor ramane din ce in ce mai multe icre care nu se vor albi.

Ai rabdare.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 7:05 pm    Post subject: salut Reply with quote

Ce duritate are apa in care depun?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am test de duritate dar banuiesc ca e apropiata de ceea ce zice apa nova pt sectorul 6 in zona mea, adica undeva la 7.26
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Intotdeauna am scos ponta din bazinul comun si am bagat-o in apa pregatita, minim 1/2 osmoza. Am mers pana la 3/4 apa RO, situatie in care am avut cea mai "bogata recolta". Nu spun ca ar fi secretul succesului, pentru ca e cunoscut faptul ca pe masura ce perechea capata experienta, creste si calitatea pontei. Eu unul dau asta pe seama masculilor.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 10:12 am    Post subject: salut Reply with quote

In apa din Bucuresti probabil iti vor iesi pui in mod accidental.Pentru a face pui de scalari ai 2 variante dar in amandoua iti trebuie apa de osmoza(apa dedurizata) si un test de duritate.Scalarii eu ii reproduc undeva la 5-6 grade duritate.1- muti perechea separat intr-un bazin si ai rabdare pana cand se hotarasc sa-si tina puii, lucru destul de rar intalnit la scalari.2- le pui in acvariul comun sau in bazinul in care i-ai separat o bucata de plastic verde care seamana cu o frunza pe care o iei atunci cand au depus si o bagi intr-un bazin de 5-10l cu apa dedurizata.Avantajul metodei 2 este ca in bazinul cu parinti poti avea apa de la robinet.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Hai sa detaliez si eu:
Folosesc un miniacvariu de 2l, care are pe o latura un fel de agatatoare (un profil"U" lipit), pe care il "atarn initial in interiorul acvariului cu parinti. Suportul pe care au depus il introduc in bazinul mic (in care apa este pregatita , iar acum este la aceeasi temperatura) si asigur aerisire buna, dar nu direct in icre. Adica am pus o piatra de pulverizare intr-un burete de Fan 1. Ulterior, bazinul tot agatat il mut in alt acvariu in care am eventual alti pui sau din alte motive tin curatenie exemplara. Am avantajul unei temperaturi constante, greu de realizat in 2 l de apa. Ulterior, la schimburi (dupa ce ies la mancare minim 2 pe zi) folosesc apa din bazinul gazda. Mai este un avantaj: bazinul fiind mic toti puii se hranesc bine, iar schimburile sunt mai usoare.
Bafta!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Scalarii se reproduc fara probleme in apa de Bucuresti care are duritate generala 6.
Le ia mai mult la inceput pana prinde masculul experienta dar dupa aceea e floare la ureche.
Din ~600 icre depuse imi ieseau cate 200-300.
Fara substante gen tripaflavin, albastru de metil, etc, fara apa statuta, fara nimic special.
Pur si simplu depuneau, mutam frunza de ficus cu icrele, introdusa special, intr-o maternitate plutitoare care statea in acvariu.
Cand incepeau sa inoate le dadeam artemia, dupa 2-3 saptamani ii mutam in acvariul lor unde schimbam apa direct de la robinet.
Incet, incet ii treceam pe fulgi presati si dupa aceea tetra discus.
Dupa aceea pe la ~2 luni de zile ii expediam.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvaristica in general All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group