Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Catalog cu plante

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 10:24 am    Post subject: Catalog cu plante Reply with quote

Salut tuturor din nou. Vin cu un plus de informatii sper sa fie de ajutor
http://www.e-pages.dk/tropica/4/
Merita vazut, l-am studiat in mare parte si e interesant ..ramane la aprecierea voastra icon_biggrin
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

interesant ! multumesc.
oare de unde putem cumpara?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

presupun ca plantele ....un prieten de al meu vrea sa-si faca acvariu plantat 100% etc....si o sa ma interesez ...am vazut niste firme care exporta tocmai din Olanda acuma problema e urmatoarea: dispunerea plantelor, geometria lor in acvariu si desiguri ceilalti factori-lumina CO2, etc...trebuie tinut cont foarte mult. Exemplu nu pui la suprafata plante cu nevoie putina de lumina si pe substrat Riccia care are nevoie de lumina+CO2 mult asadar trebuie gandita bine faza deindata ce-si va termina acvariu voi posta niste poze, Sa Fie Intr-un ceas bun!
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue Aug 04, 2009 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Dragi colegi, va zic din nou bine v-am gasit si ca de fiecare data ma grabesc sa va adresez o scurta intrebare.

Am un acvariu plantat de 200 de litri, care a evolua mult peste asteptarile mele. Se Poate vedea o parte a realitatii la al meu album. Printre plantele pe care le detin am un erou de baza si anume un nufar grena. Este eroul de baza caci multa lume a incercat sa ma convinga sa arunc frunza aia din fundal chiar daca are o tenta rosie.

Astazi imi ocupa mai tot bazinul. Este o splendoare. Insa am o dilema ca aceasta planta... cica are tendinta sa-si urce frunzele pana pe suprafata apei si daca isi atinge acest scop atunci urmeaza sa dea doar frunze de suprafata. Respectiv va trebui admirata doarde sus de sub capac. Lucru are nu ma prea incanta. Ma dresez voua, elor cu mai multa experienta... Cum as putea sa o tin iin apa si nu la suprafata apei.

Ar fi o solutie sa ma debarasez de frunzele mai indraznete chiar daca si foarte mari?

Multumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Aug 04, 2009 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Am si eu lotus rosu si intr-adevar e superb.Insa ca orice lotus,va face frunze la suprafata apei icon_mrgreen Nu iti ramane de facut decat sa tai frunzele prea batrane si/sau prea mari,mai ales daca are prea multe frunze si tine multa umbra plantelor din jur.Tai frunzele care ajung la suprafata,pe rand...eventual poti lasa 1-2 pentru a face putina umbra - la discusi le place umbra icon_mrgreen . Din ce am citit am inteles ca la lumina puternica nu se grabeste asa mult sa faca frunze la suprafata apei,insa cum tu ai discusi nu se pune problema sa maresti intensitatea luminii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 10:25 am    Post subject: Reply with quote

Este si nu este asa.
Primul meu lotus (clasic, verde = Nimphaea lotus adica) ma asasina cu frunzele de la suprafata. Cam cat palma, ca pestii ii mai vedeam cu lanterna, ca minerii. Planta a decedat in tuma unor experiente a la Mengele pe care le mai practicam in vremurile de nestiinta.
Cu inima stransa am cumparat mai apoi o chestie cu 2 frunzulite anemice, rosii. Acum am vreo 6 plante, dar nici una nu a saltat frunzele mai sus de 25-30 cm de la substrat. Recunosc ca le toaletez saptamanal (ca sa mai incapa si ceva pesti). Nu am folosit CO2 (si nici nu voi incerca in viitorul apropiat), nici substrat nutritiv, iar daca-mi aduc aminte mai folosesc ceva nutrienti lichizi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Lotusul este o planta destul de "usoara". Poti sa rupi toate frunzele care ajung la suprafata. In cateva luni o sa aibe doar frumze in masa apei si nu or sa mai urce pana la suprafata. Dupa aceea iar or sa inceapa sa urce - indeea este sa rupi toate frunzele care ajung la suprafata sau posibilele candidate - o sa-ti dai seama care sunt - si asa o sa-l tii in masa apei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed Aug 05, 2009 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

atunci e de bine... MUltumesc de sfaturi competente
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

As avea o tentatie sa las aceasta planta sa-si faca cele incepute. Si anume am sa o las sa infloreasca. Este vorba de Barklaya din link-ul de mai jos.

http://img192.imageshack.us/i/image0023v.jpg/

Insa am o mare rugaminte la voi colegi, sfatuiti-ma cum sa procedez. Pana acum am primit multe sfaturi sa rup acea capsula, deoarce as putea pierde planta intreaga, chiar daca va fi asa eu o las sa vad cum se va intampla, insa daca reuseste sa supravetuiasca ma poate invata cineva ce conditii ar trebui sa le creez semintelor ca sa se faca plante si ele? Adica daca ar trebui sa intervin sau le las ca se prind de la sine.

Multumesc.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Poate te lamureste Porcu. El crestea Barclaya daca-mi aduc bine aminte. icon_biggrin
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group