Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

new discus keeper

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Sat Mar 15, 2008 10:39 pm    Post subject: new discus keeper Reply with quote

Salut tuturor in primul rand, in al doilea rand sa incep cu un mic istoric: acvaristica este o pasiune ce am "mostenito" de la unchiul meu de la varsta de 6 ani... si de atunci pana la 15 ani am crescut: guppy molly neoni sanitari scalari carasi tetrazona betta xipho platty dar am luat o mica pauza timp de 3 ani dar acuma m-am apucat din nou si normal...cu un acvariu de discusi. Deci sunt incepator in ale discusilor. Acvariul momentan este de 70 l iluminare 15 w incalzitor de 50w filtru interior BINE PLANTAT!( echinodore anubii valisneria si inca doua plante dese am uitat denumirea) decor interior: radacina de mahon. Am luat 4 discusi de la un crescator si sunt foarte multumit de ei! ma bucur ca au facut trecerea de la un acvariu de aproape 500L la unul de 70L si sper sa le fie de acum incolo. Hrana consta in mai multe: in primul rand celebra mixtura, urmata de serra si cateodata fulgi si nu refuza. Cand i-am luat toti aveau 5-6 cm. 2 luni se fac azi iar cel mai mare are deja aprox 10-12 cm restul un pic sub 10 cm. Sper ca o duc bine nu? ...dar surpriza Joi imi soseste noul acvariu de 100X40X50, am cumparat si filtru exterior tot ce-mi mai trebuie este incalzitor si instalatie de iluminat-iar aici as dori niste sfaturi: cati watti? si tuburi bune! si daca se gasesc gata facute doar aplicabile pe capac. ... dar mai asptept inca 4 discusi icon_smile in 2 saptamani intru in posesia lor. Am o mica problema cu unul: probleme intestinale...le-am cumparat Gyrodactol de la JBL si vad ca si-a mai revenit foarte putin(este si cel mai mic peste dar nu are disproportionalitati) singura pb. e ca sta mai retras iar excrementele sunt albe. Sa-l bag in carantina??? cu tratament, am posibilitatea! DA/NU? in rest ceilalti o duc foarte bine si sper ca in noua lor casuta de 200L sa se simta ca acasa.
P.S. Citeam pe forum la "reproducerea discusilor" chiar in seara asta...am vazut si filmulete cum depun cum isi prepara locul si avand acvariul aproape de mine...am observat ceva tipic: ori mi sa parut ori sa fie adevarat. am urmarit atent..am inkis toate luminile din camera lasand lumina neonului doar. Femela luase pozitia verticala aproape(cu burta) masculul curata bine locul gonind si pe ceilalti doi. Parca a mimat depunerea pe tubul de aerisire de vreo 2 3 ori masculul fiind foarte atent dupa fiecare miscare a acesteia....m-am uitat atent dupa insa nimic acolo iar acuma s-au dus langa o anubie mare si dau tacoale acolo ma surprinde foarte mult sa fi fost ceva?.......Mentionez au aprox. 7 luni...merg pe 8

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat acestui articol, Sanatate la toti pestii ;) si astept raspunsuri.Noapte Buna
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 16, 2008 9:20 am    Post subject: Reply with quote

Gyrodactol de la JBL combate Gyrodactylus si Dactylogyrus, nu paraziti intestinali. Carantina, 32°C, metronidazol 3 x 250mg /100L, 4-5 zile, aerisire intensa fara curenti de apa care obosesc pestele. Renunta la mixtura! Greu de crezut dar nu imposibil sa faca primele incercari de reproducere. Daca incep sa se reproduca vor ramane in urma in crestere pentru ca in aceasta perioada mananca mai putin sau chiar deloc.
cristian rosu wrote:

sper ca in noua lor casuta de 200L sa se simta ca acasa
asta-i o speranta desarta.
Daca-i pui impreuna pe cei noi cu cei vechi risti sa ramai fara toti in cateva zile. Pune cate unul din fiecare grup intr-un acvariu comun si tine-i acolo cel putin o saptamana, dar separati de la bun inceput cu o plasa bine fixata de peretii acvariului, sa nu ajunga unul la celalalt. Schimbi apa de 2 x /zi, 30-50%, si hranesti doar cat sa nu moara de foame, o data pe zi. Ce ramane in apa trebuie aspirat cat mai repede, iar apa aspirata se inlocuieste. Daca observi ca se intuneca la culoare sau strang inotatoarele si apare ceva alb- cenusiu pe corpul lor, opresti lumina si anunti aici fara intarziere, atunci poate conta fiecare ora. Ca masura de prevedere pentru cazuri deosebite fa-ti rost urgent de sare fara iod, cel putin 500g. Pune cat mai repede filtrul la ciclat. Daca nu stii exct ce inseamna ciclarea anunta aici din timp sau incearca sa citesti la articole. Ciclarea are importanta deosebita!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Sun Mar 16, 2008 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Cristinel ma bucur sa te avem printre noi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Tue Mar 18, 2008 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

''Gyrodactol de la JBL combate Gyrodactylus si Dactylogyrus, nu paraziti intestinali''...........dar parca scrie ceva pe prospect de ph...trebuie sa fie mai mare sau egal cu 7 parca.... icon_lol si la discusii in special la perechi, unde apare acesta ...exista ph c-am mic...nu ?? icon_mrgreen



ps. salut cristinel... icon_razz
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Tue Mar 18, 2008 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

uite ce scrie in prospect in legatura cu ph-ul: "nu uitilizati gyrodactolin cazul in care ph-ul apei este sub 7 iar duriatea carbonului su 8-10.......nu am osmozor doar apa statuta.....si da...intradevar...gyrodactolul ulterior am aflat si eu......asa e la inceput din greseli invatam dar se pare...ca(si ma bucur....sper sa nu fie devreme) s-a mai vindecat icon_smile mai ales excremetele.....care erau singura problema...in rest.....astept acvariul..sa incep sa ma ocup de el, salut!
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Cristinel ti-ai achizitionat acvariul?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

viobank wrote:
...dar parca scrie ceva pe prospect de ph...trebuie sa fie mai mare sau egal cu 7 parca.... icon_lol si la discusii in special la perechi, unde apare acesta ...exista ph c-am mic...nu ?? icon_mrgreen
Asta-i din cauza ca la PH<7 cuprul devine toxic pentru pesti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

Inca nu, tocmai ce venise claudiu de la bucuresti: a adus plante foarte multe...si pesti(carasi guppy etc..) si mi-a spus ca marti e gata... in skimb am luat substrat. Am venit acuma de la Bricostore si aveau acolo..Balasturi electronice ptr neoane dar nu mi-am luat..ca erau scumpe 60 lei saptamana viitoare ma pun la picior si ma duc pe poporului sa caut...sper sa am noroc
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

Cum merge cristi cu amenajarea noului acvariu?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

pai marti am pus pestii...putin speriati...dar...miercuri dimineata au iesit la mancat au devorat totul...si se plimba le este bine..culori v,i si toti cand trec pe langa acvariu...se ridica la suprafata... icon_smile e ok acuma vreau sa le skimb niste apa...si rest totul este ok!
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group