Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtru gutiera

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 2:28 pm    Post subject: Filtru gutiera Reply with quote

Am decis ca noul meu acvariu (200 l net), steril, sa fie dotat cu un sistem de filtrare "home made". El va fi compus din 2 filtre:
-fluval 4 care va asigura o filtrare mecanica si totodata imi va urca apa in...
-filtru gutiera care imi va asigura filtrarea biologica.
Acest filtru il voi confectiona din pat pentru cabluri din material plastic (acel profil U de culoare alba cu care se mascheaza cablurile electrice), avand dimensiunile: L 1200, l 100, h 50 mm. Masa filtranta va avea un volum net de 5 l. Avand in vedere faptul ca in ultimul timp am cam pierdut contactul cu ultimele realizari in acest domeniu, intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca acest sistem este suficient avand in vedere ca am de gand sa il populez cu 12 discusi care sper sa imi ajunga la maturitate in acest acvariu?
2. Ce material (materiale) filtrante imi recomandati sa pun in filtru gutiera?
icon_rolleyes
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Daca doresti sa il tii doar pt filtrare biologica cred ca cele mai indicate ar fi materialele gen siporax sau spartura de lava . Cred ca 5 litri sunt suficienti pt 12 discusi dupa ce bacteriile vor coloniza filtrul , mai ales daca nu deranjezi bacteriile curatind des sertarele cu meteral filtrant .La intrarea apei in filtru ar fi bine sa pui un burete pt a nu se colmata materialul filtrant .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
.La intrarea apei in filtru ar fi bine sa pui un burete pt a nu se colmata materialul filtrant .

In gutiera ajunge apa care trece prin Fluval 4, deci o sa fie filtrata mecanic.
Mersi pentru sfaturi.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ce pozitie va avea patul si unde se va afla? Eu cred ca-i cam mare viteza apei prin el si va diferi in functie de cat de murdar va fi filtrul rapid. Asta nu trebuie sa aiba neaparat efecte negative. Ar fi interesant de aflat cum se comporta la diferite viteze ale apei, dar asta necesita prea multe masuratori ale nitritului si munca foarte ordonata.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 9:05 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Ce pozitie va avea patul si unde se va afla? Eu cred ca-i cam mare viteza apei prin el si va diferi in functie de cat de murdar va fi filtrul rapid. Asta nu trebuie sa aiba neaparat efecte negative. Ar fi interesant de aflat cum se comporta la diferite viteze ale apei, dar asta necesita prea multe masuratori ale nitritului si munca foarte ordonata.

Patul este amplasat deasupra acvariului, in interiorul capacului, pe latura din spate la aceeasi inaltime cu tubul de neon. Am 2 posibilitati de introducere a apei in filtru.
Una, de altfel si prima pe care o voi testa, va fi alimentarea gutierei la un capat si eliminarea prin celalalt capat. Aceasta varianta imi ofera posibilitatea de a trece apa prin materiale filtrante diferite si implicit de a putea pune carbune activ la nevoie. Dezavantaj: viteza mare de trecere a apei prin filtru.
A doua varianta ar fi aceea de a monta o teava gaurita deasupra gutierei pentru a dispersa apa in ploaie. Avantajul ar fi, o viteza de trecere a apei perfecta, cat si oxigenare suplimentara. Dezavantajul consta in faptul ca va trebui sa ma multumesc doar cu un singur tip de masa filtranta.
Pareri?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 4:47 pm    Post subject: Reply with quote

M-am gandit la aspectele pe care le-ai prezentat, dar inainte de a ma pronunta as vrea sa mai aflu unele amanunte. Inainte de a-mi raspunde as vrea sa-ti atrag atentia ca apa care intra in gutiera trebuie sa iasa cu aceeasi viteza, pentru ca daca se reduce viteza din cauza franarii circuitului prin materialele filtrante va aparea un efect asemanator cu cel al lacurilor de baraj si apa va da pe dinafara deja la intrarea in filtru.
As vrea sa mai aflu de ce vrei sa folosesti mai multe feluri de material filtrant si pentru ce vrei sa folosesti carbunele activ. Te-ai gandit deja cum ai putea sa reduci si sa stabilizezi viteza apei care vine din filtrul rapid? eventual sa deviezi o parte din ea direct in acvariu printr-o derivatie cu robinet? sau si mai bine prin creearea unei coloane de apa de inaltime fixa la intrarea in filtru, cu ajutorul unui supraplin, un nivel care sa persiste pana la o anumita reducere a fluxului de apa provenit din filtrul rapid? din pacate asta necesita pastrarea curateniei materialeleor filtrante, pentru ca daca se produce o colmatare cat de mica, deja creste nivelul coloanei si poate depasi marginile superioare. Cu burete de ex. nu se poate realiza asa ceva, pentru ca acesta se colmateaza repede chiar si cu suspensii de dimensiuni relativ mici. Pentru cazul folosirii tubului cu orificii, cred ca dezavantajul principal il constituie zgomotul suparator al stropilor si nu folosirea unui singur fel de material.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Aseara am lucrat pana tarziu la filtru si acum e in teste. Asa cum ai anticipat, debitul e prea mare si o parte din apa da pe dinafara la intrarea in filtru. Acest lucru nu ma deranjeaza foarte tare. Am creeat la intrarea in gutiera un spatiu gol (fara material filtrant). De acolo o parte din apa trece prin material, alta, cam 1/4 se intoarce in acvariu.
Deocamdata materialul filtrant este alcatuit din burete, 1/3 si fibre de poliester, 2/3.
Vroiam mai multe tipuri de materiale, in primul rand pentru a oferi bacteriilor suprafete diverse, si in al doilea rand pentru a putea adauga la nevoie un saculet de turba pentru scaderea ph-ului sau carbune activ pentru eliminarea rapida a solutiilor folosite la eventuale tratamente.
Astept cu nerabdare criticile deoarece doar din acestea invatam sa fim mai buni.
Mersi Ioane pentru sprijin.
P.S. Ce format trebuie sa aiba pozele ca ale mele sunt JPG si nu le pot pune la galerie?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

De ce vrei sa oferi bacteriilor suprafete diverse?
Daca plasezi turba inaintea bacteriilor ajunge acidul din turba concentrat la ele si le dauneaza. Normal nu se pune turba deloc in filtrul biologic, dar daca tii neaparat s-o faci, pune sacul la iesirea din filtru.
Cu carbune activ n-o sa scoti niciodata ceva mai repede din apa decat prin schimb, si mai ales nu daca-l plasezi in filtru, pentru ca acolo circula apa mult prea repede. Carbunele nu atrage nimic! Substantele organice, care adera prin depunere si adeziune, nu prin absorbtie, ci prin adsorbtie la suprafata sa, vor fi eliminate din apa doar o data cu el si asta poate dura cateva zile, nu cateva minute, ca un schimb de apa. Pozele au formatul potrivit, dar probabil ca nu corespund dimensiunile, sau ai nimerit la galeria veche, care-i blocata.
Galeria noua a forumului se afla acum aici.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

M-ai convins. O sa folosesc un singur material filtrant. Daca las fibrele de poliester ca unica masa filtranta, crezi ca va face fata?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 12:13 am    Post subject: Reply with quote

Nu vreau sa te dezamagesc, poate ca-i dar o parere, daca-i vorba de cele la care ma gandesc eu, adica cele asemanatoare cu vata, eu le-am eliminat de mai multi ani de zile, nici nu mai stiu de cand, e multa vreme de atunci, din filtrele mele, pentru ca se colmatau si-mi dadeau prea mult de lucru sa le tot spal mereu. Acum mai am doar burete in filtrele rapide si pietris de lava in cele biologice. Am burete grosier, un strat de ca. 2 cm deasupra lavei, ca sa nu ajunga in pompele canistrelor prin gratarul de plastic. In filtrul acvariului plantat am si cativa litrii de siporax, material care ar fi ideal si pentru gutiera, cred eu.

Last edited by Ioan on Sun Dec 20, 2009 12:18 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 12:16 am    Post subject: Reply with quote

Mai bun ca buretele sau alte materiale textile e siporaxul , spartura de lava ,sau alte tipuri de materiale asemanatoare cu siporaxul scoase de diverse firme . Nu zic ca nu sunt buni si buretii sau fibrele textile dar se colmateaza repede si nici nu au suprafata pt bacterii la fel de mare ca materialele enumerate mai sus .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 12:53 am    Post subject: Reply with quote

Va multumesc pentru sfaturi. Materialul din gutiera l-am amplasat in asa fel incat sa pot inlocui sau curata oricand o treime din el fara sa deranjez restul. Deocamdata o sa ramana asa pentru ca ma surprins rapiditatea cu care a eliminat si cele mai fine particule. Practic in 24 ore mi-a facut o apa de vis. Daca in timp o sa imi pierd rabdarea curatind prea des fibrele, am sa apelez la siporax. In incheiere as vrea sa atrag atentia pasionatilor de bricolaj ca au posibilitatea de a-si realiza singuri poate cel mai ieftin, complect si usor de intretinut filtru.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

Asteptam sa vedem si in poza cum arata. evilgrin0030
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Dec 21, 2009 8:24 am    Post subject: Reply with quote

Am pus poze la galerie.




_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group