Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Va rog un sfat pt. inceput !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MIKI
New entry
New entry


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 15
Location: Tiream,Jud.Satu Mare

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 3:05 pm    Post subject: Va rog un sfat pt. inceput ! Reply with quote

Buna tuturor ! De doua saptamani am cumparat de la @zoly 10 discusi de 5-6cm, foarte frumosi si mancareti,momentan le tin intr-un acvariu steril de 70L pana vor mai creste putin ! As vrea sa cer sfaturile voastre in legatura cu cresterea lor in plantat ! Am un acvariu de 200L,incalzitor de 200W,filtru ext.Tetratec 700,lumina doua neone de T8 30W unul JBL Solar Color si celalat Aquael Lighting, in care pana acum am avut pesti ca:scalari,neoni,gurami,xifo,moly si ancistrusi ! Plante am in el :un Echinodorus Bleheri mare de 50cm,3 Valisneria Gigantea si pe un mopan doi Anubias ! La ce mam gandit eu ar fi,pt. a creste discusii in plantatul de 200L,si astept sugestiile si sfaturile voastre in legatura,am mutat pestii in alt acvariu,as scoate pietrisul de 2-3mm si le spal bine ,dar nu prea vreau sa scot plantele pt. ca am substrat si nu vreau daca se poate sa deranjez plantele ! Asa ca daca e bine asa ,scot apa, scot pietrisul sil spal bine,spal acvariul, filtrul ext. si dupa aceea pun alta apa in acvariu si las la reciclat ! Intrebare in mare ar fi : trebe sa scot neaparat totul din acvariul inclusiv substratul si plantele ? Va pun o poza cu acvariul cum arata cand erau pestii in el ! Mersi mult ! party0049
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Bine ar fi sa sterilizezi bine acvariul mare inainte sa bagi discusii in el. Asta inseamna ( dupa mine ) fiert sau schimbat substratul - evident renuntat la substratul fertil, sterilizat si filtrul si cam tot ce mai ai pe acolo. Plantele le poti spala bine in apa rece. Oricum, cica este bine sa cresti discusii pana la 10-12 cm in steril si deabia dupa aceea sa-i muti in plantat. Lumina mi se pare de asemenea cam multa dar mai ai pana atunci.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

Cam ciudata descrierea la ceea ce doresti sa faci.
Eu unul nu am inteles mai nimic.
Cum vrei sa scoti pietrisul fara sa scoti plantele?
Mai bine renunti la ideea scria mai sus.

Daca vrei sa ai succes cu cresterea puilor in acvariul mare, renunta la tot ce ai in el:
- substrat fertil
- pietris
- plante
- alti pesti

Scoate 40-50% din apa intr-un container, pune filtrul extern sa functioneze in acel container pana scoti pietrisul, plantele si cureti bine acvariul.
Dupa ce cureti bine tot, pui apa scoasa (40-50%) la loc, completezi cu apa statuta pana la 100% si pui filtrul extern sa functioneze in acvariu (nu umbla acuma la el deoarece prin scoaterea pietrisului vei scoate si o cantitate de bacterii denitrificatoare).
Dupa 2-3 saptamani poti curata filtrul extern dar foarte usor sa nu omori bacteriile din el (banuiesc ca stii).

Mai exista varianta unui alt acvariu mare in care sa-i cresti si pe la 12 cm sa-i pui in cel plantat.
Daca vrei sa sterilizezi tot, inclusiv filtrul extern, inseamna ca va trebui sa o iei de la 0 si sa treci iarasi prin ciclare.

Eu as alege prima varianta cu mare grija la bacteriile din filtru sa nu le omori.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MIKI
New entry
New entry


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 15
Location: Tiream,Jud.Satu Mare

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci imi recomandati sa scot totul si sa incep de la zero ! Oricum nu am vrut sa pun discusii inca in plantat cum am mai scris si mai sus ci numai dupa ce vor mai creste ! Daca iau de la zero pot sa pun substrat fertil pt. plante,cumparat nou ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Nu recomand sa incepi de la zero.
Am recomandat prima optiune adica:

Scoate 40-50% din apa intr-un container, pune filtrul extern sa functioneze in acel container pana scoti pietrisul, plantele si cureti bine acvariul.
Dupa ce cureti bine tot, pui apa scoasa (40-50%) la loc, completezi cu apa statuta pana la 100% si pui filtrul extern sa functioneze in acvariu (nu umbla acuma la el deoarece prin scoaterea pietrisului vei scoate si o cantitate de bacterii denitrificatoare).
Dupa 2-3 saptamani poti curata filtrul extern dar foarte usor sa nu omori bacteriile din el (banuiesc ca stii).


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Dac-ai scos toti pestii care erau acolo inainte, in acvariul de 200 L, lasa-l asa cum este, pune un discus in el si lasa-l acolo o saptamana singur, sa vezi daca se infecteaza cu paraziti sau altceva. Nu trebuie neaparat sa fie ceva daunator acolo, dar nici nu se poate exclude posibilitatea. Daca nu se inbolnaveste, poti sa faci 2-3 schimburi de apa in amandoua acvariile, la interval de 2-3 zile ca sa egalizezi proprietatile apelor si-i muti si pe ceilalti.
In orice caz vor aparea probleme, pentru ca hrana multa de care au nevoie puii ca sa creasca normal va favoriza algele daca nu schimbi apa mai des. O parte din hrana neconsumata se va depune in locuri in care n-o gasesc pestii nici mai tarziu, se va descompune si va produce foarte repede prea mult nitrat. Peste cateva luni vor fi oricum prea multi pentru 200L de apa, asa ca ar trebui gasit loc pentru cei care trebuie scosi si mutati. In plantat poti sa lasi cel mult 5 discusi maturi. Va fi nevoie sa aiba mai mult loc, asa ca vor trebui scoase o parte mare din plante. Daca se inbolnavesc nu vei putea folosi sare, temperatura peste 30° si unele medicamente, fara sa daunezi plantelor. Lipsa de experienta va duce foarte probabil la inbolnaviri repetate. Daca se va ascunde vreunul si nu va merge cu ceilalti la mancare, va fi observat probabil prea tarziu si nu va fi tratat la timp. Recomandarile pentru cresterea puilor in acvarii nedecorate sunt bine intemeiate pe experienta de zeci de ani cu acesti pesti. Cresterea puilor in acvarii plantate poate fi dificila chiar si pentru discusari cu multa experienta. Un compromis intalnit relativ des este folosirea ghivecelor in locul substratului pentru plante, dar asta nu-i pe placul fiecaruia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
MIKI
New entry
New entry


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 15
Location: Tiream,Jud.Satu Mare

PostPosted: Sat Dec 12, 2009 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi mult de sfaturi ! O sa tin cont de ele si o sa procedez asa cum ati scris ! Discusii sunt deja de vreo 8cm si o sai mai las in steril o vreme buna pana vor mai creste ! Intre timp voi pune la punct acvariul de 200L sa fie pregatit pe cand vor creste discusii ! Cand voi termina cu acvariul o sa va pun si poze ! Mersi inca o data tuturor ! Pesti sanatosi si ape limpezi sa aveti ! animal0028
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group