Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Va rog mult - o parere !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 9:53 pm    Post subject: Va rog mult - o parere ! Reply with quote

De 1-2 saptamani unii din discusi au aripioarele de sus si jos(nu stiu cum se numesc) adunate adica nu sunt deschise. Desi la achizitionarea lor acum 1 luna erau cu aripioarele deschise. I-am cumarat tot din Alba Iulia, deci cu acelasi PH, GH KH. Acum fiind intr-un acvariu plantat sigur apa din acvariul meu are alte caracteristici!
Precizez ca calitatea apei e ok in privinta tuturor testelor, apa schimbata la 2-3 zile, de mancat, manaca toti !
Din cei cu aripioarele adunate, 2 isi tin si aripioarele laterale lipite de corp in cea mai mare parte a timpului.
Care credeti ca e cauza aripioarelor adunate? Ce pot face ?
Si as mai avea o alta intrebare, pentru a nu deschide un alt topic, intr-un acvariu plantat e bine sa fac uneori cate un tratament preventiv cu sare in concentratie mai mica avand plante? Ce concentratie e folosita intr-un acvariu plantat ?
Va multumesc anticipat !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Mon Nov 30, 2009 2:55 pm    Post subject: Stres Reply with quote

Postura cu dorsala si abdominala adunate indica stress.Ori de la ceilalti locatari ori de la apa.Testeaza apa si vezi nitratii - sa nu fie peste 25 -30 - poate ai depasit o valoare pe care cei noi nu o suporta (ca nu s-au obisnut sau sunt mai mici ca ceilalti si ii influenteaza mai mult).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Dec 02, 2009 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Faptul ca sunt din acelasi oras nu garanteaza aceeasi apa. Fiecare retea (si sigur sunt mai multe) are anumiti parametrii, iar in unele cazuri apar diferente chiar pe aceeasi sursa. Apoi, asa cum ai si spus, in plantat lucrurile se schimba putin.
Manifestarile indica (dupa mine) stress, dar poate fi generat de companie (vreun bataus pe acolo), ambianta (nu au mai pomenit plante), parametrii apei (cum ai facut acomodarea?) sau ceva "chiriasi" ce deranjeaza mucusul. Nu spui daca se hranesc si daca nu cumva sunt si alte aspecte.
Folosesc sare fara iod in acvarii plantate, dar nu in scop profilactic, ci atunci cand ceva nu mi se pare in regula dar fara a se manifesta evident vreo boala. Se mai recomanda si in asociere cu unele tratamente medicamentoase. Am folosit pana la 4 lingurite la 10 l apa, adaugate in 2 reprize. Pastrez concentratia 7 zile, dupa care schimburi 10-20% zilnice. Atentie ca se duc pomacea. Plantele nu se vor bucura, dar marea majoritate a speciilor suporta impactul.
Eu le-as face o baie cu sare, inainte de a ma gandi la ceva mai rau.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group