Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Hop si eu cu puiuti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 1:39 pm    Post subject: Hop si eu cu puiuti Reply with quote

In sfarsit am avut si eu bucuria de a avea puiuti. Deocamdata nu au iesit la zbor dar astept acest lucru maine. Sper sa mai ramana cativa care sa zboare. Puiutii sunt in plantat impreuna cu alti 10 discusi mari. Aceasta este singura pereche care si-a intretinut progeniturile, alte 3 perechi manacand tot e au scos.

Un fenomen interesant. Am rotit conul cu 60-70 grade ca sa pot sa fotografiez alevinii dar "mamica" a aspirat toti puiutii si i-a replantat in pozitia initiala de pe con.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 2:06 pm    Post subject: Re: Hop si eu cu puiuti Reply with quote

province wrote:

Un fenomen interesant. Am rotit conul cu 60-70 grade ca sa pot sa fotografiez alevinii dar "mamica" a aspirat toti puiutii si i-a replantat in pozitia initiala de pe con.


Inca nu erau fotogenici, si mamica-grijulie- nu a vrut sa aibe poze cu ei ciufuliti si murdari pe hainute!

Sa-ti traiasca!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Bine spus Harry-ab icon_smile) Super
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 4:42 pm    Post subject: Reply with quote

sign0191 Sa-ti traiasca! sa se faca mari, mari ......
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

Grea boala. Le fac recensamantul la fiecare jumatate de ora icon_eek
Maine i-am programat la zbor icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

succes happy0034.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 1:11 pm    Post subject: Update Reply with quote

Multe s-au mai intamplat intre timp ...
Normal, au fost papati de o discusita care isi asuma teritoriul din jurul conului.
Ce am facut ... ? Am recitit postul lui Ioan l-am printat, mi l-am pus sub perina si am asteptat o noua depunere. Care a venit in 16 octombrie. Intre timp am pregatit un nou acvariu de 40x40x40 si am furat conul cu icre dupa depunere.

Si da-i si lupta. Ou fiert si la o saptamana, artemia. Este prima data in viata mea cand am produs si artemii asa ca a fost tare interesant. Am folosit oua de prepelita (nu stiu dca a mai folosit cineva asa ceva) si nu se strica asa de repede ca oul de gaina.
Schimb de apa de doua ori pe zi. Mai am 8 supravietuitori (4 dintre cei mai mari m-au parasit aseara, cred ca au mancat prea mult) dar dimensiunile lor sunt foarte diferite.

Sunt convins ca data viitoare o sa iasa mult mai bine si cu mai putin stres.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau sa aud ca nu ai vesti prea bune...
Dar,totusi, ai 8 supravietuitori. animal0028
Data viitoare poate vei avea 20-25, peste inca o depune si mai multi, si tot asa.
Da-i inainte!
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group