Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Apa verde tulbure

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 9:14 am    Post subject: Apa verde tulbure Reply with quote

M-au invadat algele verzi!
confused0024
Apa e tulbure, abia mai vad pestii prin ea. Fac schimbari zilnice de apa, dar fara nici o schimbare.
Discusii sunt ok, mananca si sunt activi. Dar nu-i mai vad, daca se duc in spatele acvariului, dispar in ceata.
Ce as putea face sa scap de alge?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

Sa nu fie un concurs de factori, adica cea mai mare parte a cetii sa fie din cauza filtrului. Algele verzi mai intai s-ar fi fixat pe geamuri, fiind nevoit sa le cureti si de 2 ori pe saptamana. Migrarea in masa apei este mai rara si oricum ar fi survenit dupa faza pomenita.
Cel mai probabil este un filtru deciclat. Ai spalat de curand filtrul? A fost oprit o ora sau mai mult? S-a oprit curentul? Poti adauga Bactozyn, Safe start sau alte asemenea "importuri de bacterii". Fara ajutor, poti sta in ceta si o luna de zile. Schimburile nu te ajuta, mai mult strica.
Ca idee, algele verzi sunt favorizate de lumina prea intensa, sau expunerea acvariului la soare.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ce-i drept, e drept.
Mai intai au fost pe geam, am avut de curatat cateva saptamani zilnic , dar nu dovedeam, se depuneau iar si iar.
Apoi, intr-adevar , au migrat in masa apei si acum toata apa e o mocirla verde.
Expunere la soare direct nu au, neonul sta aprins cam 12 ore pe zi , se stinge singur seara la 8.
Deci ar fi mai bine sa nu prea mai schimb apa?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ai plante in acvariu?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Nu,nimic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Pai si atunci la ce ai nevoie lumina destul de puternica banuiesc 12h/zi? icon_rolleyes Din cauza hranei administrate in apa si a proceselor biologice in apa se acumuleaza nutrienti care pot fi asimilati de plante si de alge. Cum plante nu ai, faci cultura de alge. icon_mrgreen Lasa doar o lumina ambianta si le aprinzi lumina directa (sursa din capac) o perioada mult mai scurta din zi, poate cand vrei sa-i studiezi cand te intorci acasa. Daca vrei neaparat lumina directa incearca cu ceva mai "chior", de putere mai mica adica.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

De acord , dar problema e ca e oarecum un acvariu de display.
Asa ca daca sting lumina , o sa arate cam naspa......
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
beche
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 11 Dec 2008
Posts: 56
Location: TG-JIU

PostPosted: Mon Jan 26, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Folosesti cumva neoane pentru intensificarea culorii pestilor?(in special power glo), deoarece eu am avut asa ceva si mi-a umplut acvariul de alge.
In rest subscriu la cele spuse de colegii de forum, de fapt ai putea folosi 2 neoane unul pt culoare pe care sa-l aprinzi cand vrei sa-i admiri tu sau altcineva si unul de putere mica cu o lumina alba, pe care sa-l lasi aprins in timpul zilei.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
bisny
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2008
Posts: 48
Location: baia mare

PostPosted: Tue Jan 27, 2009 12:07 am    Post subject: Re: Apa verde tulbure Reply with quote

bok wrote:
M-au invadat algele verzi!
confused0024
Apa e tulbure, abia mai vad pestii prin ea. Fac schimbari zilnice de apa, dar fara nici o schimbare.
Discusii sunt ok, mananca si sunt activi. Dar nu-i mai vad, daca se duc in spatele acvariului, dispar in ceata.
Ce as putea face sa scap de alge?


Si eu sunt trecut prin asta.Imi era o ciuda pe apa altora cristalina.Am incercat totul am schimbat apa chiar toata, am spalat acv, l-am umplut,2 zile a fost ok dupa aia incet incet s-a inverzit iar,am inceput cu schimburile partiale de apa,degeaba,am acoperit acv cu o patura 1 sapt,degeaba si in final m-am enervat si am luat ceva impotriva algelor gasesti de la toate firmele.Am pus in apa si in 2 zile cu schimburi d apa am scapat de alge.Sincer nu imi venea sa cred ce limpede era din nou apa.Sigur plantele au cam tusit dar si-au revenit.
Nu stiu daca are ceva efect substanta respectiva asupra discusilor.Eventual sa isi dea cineva cu parerea...
_________________
vasiac
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 27, 2009 8:47 am    Post subject: Reply with quote

Nu am gasit inca un tratament eficient impotriva algelor (si am incercat destule). Succesul tau, sunt convins, a aparut ca o coincidenta. Cultura de alge s-a epuizat ca urmare a interventiilor tale.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

Salut!
De "apa verde" eu scapam imediat cu ozon sau cu uv(de putere mai mare) si intradevar vina pentru acest fapt se datoreaza filtrulului care nu este ciclat.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mihail
New entry
New entry


Joined: 04 Jan 2009
Posts: 13
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 8:14 am    Post subject: apa verde Reply with quote

Salut.
Si eu am aceasi problema,apa verde tulbure.Nu stiu ce sa mai fac,am facut schimburi de apa,am facut chiar si schimb de apa total.Am pus in apa Algol si Clearol si nimic.
Ce as mai putea face?Sau ce solutii as mai putea folosi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 8:32 am    Post subject: Reply with quote

Daca n-ai plante stinge lumina. Sau ia o scula UV-C si-ai rezolvat problema definitiv happy0034 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 10:25 am    Post subject: Reply with quote

sau mai poti folosi niste creveti (nu le stiu denumirea stiintifica) care se hranesc cu particole din masa apei dar la o invazie de proportii nu cred ca se descurca ci doar ca sa tina infuzorii si algele din masa apei sub control intr-un acvariu normal . Oricum uv-c cred ca e solutia cea mai usor de folosit si cea mai sigura . Dupa doua zile scapi de ele .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mihail
New entry
New entry


Joined: 04 Jan 2009
Posts: 13
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group