Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

LAMPA UV home made
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 8:11 am    Post subject: Reply with quote

revin cu o instiintare despre lampa mea uv-c. Dupa atata timp se comporta excelent si nu am probleme cu ea. Am desfacut-o de 2 zile sa vad daca nu are mizerie pe tub. Perfect curata icon_lol Ca si efect nu am vazut sa faca nici bine nici rau. Isi continua drumul icon_smile. Apropo. Daca este cineva interesat de o astfel de lampa incerc sa il ajut. NU pentru a face afaceri, asa ca stiu cum e sa nu ai prea multe fonduri pt investitii in acvariu.
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

daca tot se vorbeste de UV... nu mai fac topic nou
sunt curios daca a mai patit cineva asa cu lampa UV ...
nu stiu ce poate fi depunerea din lampa... apa este moale (osmoza), medicamente nu am folosit, sare nu...
dupa aprox 1 an asa puternic s-a oxidat carcasa de aluminiu incat s-a gaurit in foarte multe locuri

poza in care se vede tubul pe masa este facuta in primavara cand aparuse primele gaurele... atunci am aplicat banda scotch (lata) pe toata suprafata tubului ca sa opresc scurgerea dar acum au revenit problemele, banda scotch a facut besici de la presiunea din tub si a inceput sa picure din nou...







http://img405.imageshack.us/gal.php?g=dsc00666o.jpg
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Din cate vad eu ti-a oxidat carcasa de aluminiu (e ca efectul de ruginire la fier) deoarece tratarea aluminiului cu diverse materiale (ex: lac) nu a fost facuta sau a fost efectuata defectuos. Ar mai fii o posibilitae care s-ar putea explica in felul urmator. O parte din tratament a fost zgariat, lovit, a sarit, iar de acolo a plecat exfolierea stratului protector. Posibil sa fii ajutat si radiatia UV
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Oct 31, 2009 7:24 am    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca a oxidat deoarece oxizii de al sunt unele dintre cele mai rezistente materiale si de obicei se formeaza in citeva ore pe suprafata oricarui obiect de Al care intra in contact cu O2 .Acest strat superficial dealtfel protejeaza obiectul de AL de actiunea diverselor medii puternic corozive . Probleme de genul asta am avut cu rezervoare de inox in care s-a pus apa distilata . Rezervoarele erau facute dintr-un inox alimentar de foarte buna calitate ( 316L ) si in ele se tinea in mod normal vin sau coniac . La un moment dat s-a umplut pe jumatate unul dintre ele cu apa distilata incalzita la 40-50 gC. In 3 saptamini rezervorul era plin de gauri in portiunea care avusese contact cu apa distilata .Curios e ca daca se tine apa normala sau apa distilata la sub 20 gc nu se intimpla fenomenul . Am cautat explicatia si cu toate ca nu sunt sigur ca asta e un metalurgist mi-a spus ca banuieste ca gaurile apar datorita unor reactii de ionizare care extrag anumite elemente din materialul rezervorului .
La tine e posibil sa se fi intimplat cam acelasi lucru mai ales daca zici ca gaurile au aparut dinspre interior spre exterior . O carcasa de aia poti cred sa faci la cineva care are strung .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Oct 31, 2009 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Probleme de genul asta am avut cu rezervoare de inox in care s-a pus apa distilata .. O carcasa de aia poti cred sa faci la cineva care are strung .



probabil ai dreptate... si eu m-am gandit la varianta sa se faca la strung din inox... dar daca si inoxul se oxideaza ? icon_confused Cred ca aleg varianta de a cauta un tub PVC, problema insa este diametrul tubului care are 56 mm, probabil un tub de 60mm si un strat de silicon mai gros ma poate ajuta :-??
Da, gaurile sunt din interior spre exterior
SI ! acest filtru UV este al doilea filtru intr-un an de zile... pe unul deja l-am dus inapoi pt ca era in garantie... un lucru este clar pt mine, nu mai cumpar nimic din aluminiu icon_smile am avut de ales intre 2 tipuri de filtre din acelasi model, unul care are tub PVC si asta " profesional" (asa mi s-a spus cum ca cel de aluminiu este profesional) acum sunt convins ca modelul hobby ar fi fost mai ok
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Nov 01, 2009 6:10 am    Post subject: Reply with quote

Ca si material plastic poti sa folosesti teflon sau poliamida . Gasesti tot pe la ateliere de strungarie sau daca nu au poti sa cumperi tu de la un magazin de profil si te duci cu bucata ta de material la un strungar. Se poate strunju la fel ca metalul pt a obtine piesa dorita
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group