Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Apa filtrata prin turba

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
georgianam
New entry
New entry


Joined: 15 Sep 2009
Posts: 12
Location: iasi

PostPosted: Tue Oct 27, 2009 11:01 pm    Post subject: Apa filtrata prin turba Reply with quote

Heeeelp! Deci...am pregatit apa pentru discusi...filtrare prin turba, dupa o metoda descrisa pe un site international ( se trece apa fiarta si fierbinte prin turba normala, fara fertilizanti si apoi se filtreaza apa ce urmeaza a fi pregatita pentru pesti....Zis si facut. Am obtinut o apa care la testare cu stiker Tetra 6 in 1 a trecut cu bine...si am pus apa 1/3 din volumul acvariului (200l) .... icon_eek Rezultatul...o apa maronie spre galbui, tulbure bine,dar a inceput sa se mai limpezeasca acum .Sa imi vina rau. In schimb, discusii care mai devreme erau toti respirand la suprafata ,acum sunt prin tot acvariul, calmi cautand mancare ! Nu mi-am imaginat ca voi obtine asa un rezultat de maroniu si tulbure....Ce sa fac? II urmaresc si maine reimprospatez cu apa de ploaie ( acum ploua ), sau nu? As putea sa folosesc metoda cu turba si sa amestec apa obtinuta cu apa normala , mentionez ca in Iasi apa e dura ? M-am cam grabit, recunosc, dar azi au stat toata ziua la suprafata..de ce, nu stiu, ca nu au mai facut asa in scurtul timp de cand ii am, o saptamana !!! Mentionez ca si neonii erau tot la suprafata si ei si acum par a fi ok....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Oct 28, 2009 6:23 am    Post subject: Re: Apa filtrata prin turba Reply with quote

georgianam wrote:
Heeeelp! Deci...am pregatit apa pentru discusi...filtrare prin turba, dupa o metoda descrisa pe un site international ( se trece apa fiarta si fierbinte prin turba normala, fara fertilizanti si apoi se filtreaza apa ce urmeaza a fi pregatita pentru pesti....Zis si facut.
Buna metoda, icon_smile dar dac-as face si eu asa,...ar trebui sa schimb contorul electric cu unul care masoara in megawati si sa lucrez 16 ore pe zi. icon_smile
georgianam wrote:
In schimb, discusii care mai devreme erau toti respirand la suprafata ,acum sunt prin tot acvariul, calmi cautand mancare !
Asta se poate intampla din cel putin 2 motive:
1. Ai avut amoniac in apa si la scaderea ph s-a transformat in amoniu.
2. Apa din acvariu a fost mult prea slab oxigenata inainte de schimb.
In nici un caz nu oxigeneaza turba apa!
georgianam wrote:
Nu mi-am imaginat ca voi obtine asa un rezultat de maroniu si tulbure....Ce sa fac?
Sa te bucuri ca nu s-au inecat pestii icon_smile
georgianam wrote:
II urmaresc si maine reimprospatez cu apa de ploaie ( acum ploua ), sau nu?
Nu stiu. Daca nu s-o fi oprit intre timp,...mai ploua. happy0005 (Nu tin neaparat sa te supar, georgianam, glumesc, bineŽnteles. Sunt pus pe glume la ora asta icon_smile stiu eu ce ai vrut sa afli happy0005
Acum fara gluma, ai grija cu apa de ploaie, ca-i moale si in combinatie cu ceaiul tau ar putea sa scada ph prea mult. Si cu testele alea ale tale,...sa n-ai surprize! Experientele astea-s potrivite mai degraba pentru cine stie bine ce face, iar tu, daca erai la un pas sa ineci pestii fara sa stii de ce, ma tem ca nu esti stapan pe situatie.
georgianam wrote:
As putea sa folosesc metoda cu turba si sa amestec apa obtinuta cu apa normala , mentionez ca in Iasi apa e dura ?
Clar, sigur c-ai putea, dar o scadere semnificativa de ph nu vei obtine combinand ceaiul cu apa dura, pentru ca carbonatul din apa va papa tot acidul tanic din turba si vei obtine o scadere foarte greu de masurat cu betisoarele, daca nu cumva adaugi asa de mult acid incat sa topeasca acesta carbonatii. Astea doua sunt ca focul si apa, se anuleaza reciproc, pana ramane dintr-unul ceva mai mult. Daca ramane carbonat se pastreaza ph la cat era dupa lupta, daca ramane acid, va scadea ph, pentru ca la acesta se alatura CO2-ul expirat de bacteriile nitrificatoare si pesti. Daca aerisesti intens cu piatra, CO2-ul va fi eliminat din apa, iar ph-ul va ramane ceva mai stabil, dar totusi riscant de nesigur.
georgianam wrote:
M-am cam grabit, recunosc, dar azi au stat toata ziua la suprafata..de ce, nu stiu,
1. Ori pentru ca era prea putin oxigen in apa,
2. ori pentru ca, datorita lipsei bacteriilor nitrificatoare, nitritul din apa s-a atasat de globulele rosii din sangele pestilor, a ocupat locul unde trebuia sa se ataseze oxigenul, acesta nemaiputand fi transportat acolo unde era nevoie de el, iar pestii se asfixiaza chiar si in apa foarte bine aerisita.
georgianam wrote:
nu au mai facut asa in scurtul timp de cand ii am, o saptamana !!! Mentionez ca si neonii erau tot la suprafata si ei si acum par a fi ok....
Ooooops! Si-ti permiti sa faci experiente dedicate profesionistilor? In cazul asta iti doresc muuuuuult noroc, c-o sa ai mare nevoie de el!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group