Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Incalzitor recomandat
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 3:10 pm    Post subject: fratilor... Reply with quote

Unde gasesc si eu un filtru extern Eheim 2215 sau 2217 ? vreau sa-mi iau dar nu gasesc magazin. icon_cry
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil sunt modele vechi si nu se mai fabrica sau nu se mai aduc in tara ? Da un search dupa filtre Eheim si vezi ce modele gasesti online,apoi fa o comparatie intre ce pot sa faca si pret...iar la urma alegi ce iti permiti si ce se potriveste mai bine pentru bazinul tau.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella am cautat...ele sunt filtre clasice,se mai gaseste eheim 2213...atat am gasit in pe sit-urile din romania,am gasit pe-afar si 2215 si 2217...dar afar icon_cry nu in rom...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Barni
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Apr 2009
Posts: 38
Location: Sfantu Gheorghe

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Draga Crisss-T
De ce nu faci TU un filtru extern? Este mult mai ieftin si sunt convins ca la fel de eficient, poate si mai mult.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

Barni wrote:
Draga Crisss-T
De ce nu faci TU un filtru extern? Este mult mai ieftin si sunt convins ca la fel de eficient, poate si mai mult.


Ca nu stiu... icon_redface si nu cred ca as putea fii in masura sa ma apuc de ceva ce nu stiu.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Barni
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Apr 2009
Posts: 38
Location: Sfantu Gheorghe

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Nu inteleg, omul poata sa faca orice. Care e problema?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 5:13 pm    Post subject: Reply with quote

ai vro idee?
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

Ai loc sa pui un acvariu de 50-100L sub cel mare? Daca da, poti sa cumperi sau sa faci un filtru dintr-un acvariu. Cum ti se pare ideea?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Momentan am raft doar pt asta mare...nu am facut raft cu 2 "etaje" pt alt acvariu... icon_cry ideea ar merge,stiu sa fac filtru extern in acvariu,dar ma gand ca poate barni zice in alceva,mai demult nu existau filtre,sau ceva de genu si faceam intr-un acvariu cat lungimea acvariului,doar putin mai ingust,in jur de 20-30cm si inalt tot cat acvariu...si faceam 3-4compartimente acolo si puneam bureti,pietre,nisip,etc...si 2 tevi de pvc la ce-a de intrare puneam la cap n furtun de la o pompita daia de face "bule" si asa intra apa in "filtru" si de iesit iesea ca era normal. icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Oct 12, 2009 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

Daca-l plasezi sub acvariu, chiar si pe o placa de ampora direct pe podea, nu pierzi spatiu in acvariu, dar ai nevoie de o pompa care s-o ridice din filtru inapoi in acvariu, si de un supraplin. Ai putea sa faci asa?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
georgianam
New entry
New entry


Joined: 15 Sep 2009
Posts: 12
Location: iasi

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 1:20 am    Post subject: Reply with quote

Am experienta cu doua firme Aquael si Elite.

De la Aquael am un incalzitor de 50W pt un acvariu de 55 Litri. Folosit acuma de vreo 6 luni fara probleme. Se poate baga in apa si are de la 18C - 32C mi se pare setare.

Si unul de la Elite de 300W pt acvariu de 225 Litri (pt. Discus) care il folosesc de 1 Luna iara fara nici o problema cu acelasi latura de 18C - 32C.

Ambele au un LED care indica cand sint in functiune si ambele se opresc cind ajung la temperatura dorita (datorita faptul de senzor intern).

Din ce am inteles, cind e vorba de incalzitoare, e bine a se feri de produsele Chinezesti.

In cea ce priveste pompe de aer sau filtre, produsele lor sint excelente (drept dovada am 3 pompe Chinezesti de la Resun) care functioneaza mai bine decat 1 de la Elite. Si am si un filtru extern (gen cascada) chinezesc.

In rest, sint foarte multumit de firma Aquael (Polonia) in ce priveste Pompe, Filtre si Incalzitoare.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group