Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtru intern pt. filtrare mecanica
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  

Cel mai bun filtru pt. filtrare mecanica
Eheim Aquaball 2212
42%
 42%  [ 9 ]
Fluval 4 Plus
33%
 33%  [ 7 ]
Tetratec IN 1000
4%
 4%  [ 1 ]
Aquael Unifilter 500 UV
0%
 0%  [ 0 ]
Aquael Unifilter 1000 EU
0%
 0%  [ 0 ]
Aquael Turbo Filter 650
9%
 9%  [ 2 ]
Eheim Pickup UP 2012
9%
 9%  [ 2 ]
Total Votes : 21

Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 9:26 am    Post subject: salut Reply with quote

Exact ce-ti scriam mai sus, un filtru trebuie optimizat.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Se poate directiona in orice directie, sus, jos, este foarte estetic.Se foloseste in acvariile de la concursuri in Duisburg.

Varianta veche (cea care se comercializeaza pe la noi), ca a aparut alta noua, vine cu spray bar (asa ii zice il puteti vedea aici http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_35204_ehen) adica acea teava cu gauri?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 8:33 am    Post subject: Reply with quote

Da, acea teava cu gauri care de altfel este singura diferenta notabila.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 9:04 am    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Da, acea teava cu gauri care de altfel este singura diferenta notabila.


Sa inteleg ca modelul vechi nu vine cu aceasta teava? Modelul vechi poate fii tinut partial afara din apa sau doar cel nou?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 9:52 am    Post subject: Reply with quote

Nu vine cu aceasta teava modelul vechi.
Si modelul vechi poate fi tinut partial afara.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Nici un vot pt. Aquael Unifilter 500 UV, Aquael Unifilter 500 EU si Eheim Pickup UP 2012.

Desi Eheim Pickup UP 2012 este un filtru fololsit in bazine de pana in 200 l, debit pompa 220-570 l/h nu prea este folosit de catre noi la acvariile mari, se folosesc variantele mai mici pt. acvarii mai mici din cate am observat eu (parere personala). Nu e foarte bun sau ....?

Aquael Unifilter 500 UV este un filtru fololsit in bazine de pana in 200 l, debit pompa de max 500 l/h si acea lampa uv care nu cred ca face mare lucru asa este?

Aquael Unifilter 500 EU este un filtru fololsit in bazine de pana in 200 l, debit pompa de max 500 l/h fara acea lampa de uv si cu un pret mai mic care dupa parerea mea ar merita fata de cel cu UV (nu neaparat fata de alte filtre).

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Oct 05, 2009 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

M-am uitat la galeria Duisburg 2008 si am vazut in unul din acvarii http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=837 alaturi de un Aquaball un filtru Aquael UNIFILTER EU https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=10759&langId=-1&parent_category_rn=10591

Interesant ca folosesc aceste filtre. Am mai multe intrebari pt. cei care au acest filtru si anume:

1. Ce parere aveti despre el?
2. Are aceleasi probleme legate de cablul de alimentare a filtrului ca modelele Fan?
3. Ce tip de burete are? (la fel ca la Fan)

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Oct 05, 2009 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Eu mi-am zis parerea in topicul lui Ioan de la discutii libere icon_mrgreen Desi cred ca posturile de acolo despre filtru ar trebui aduse aici...asta daca se poate.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 06, 2009 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Desi cred ca posturile de acolo despre filtru ar trebui aduse aici...asta daca se poate.


Pune un link pt. inceput.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group