Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

salut...
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Sep 21, 2009 6:37 am    Post subject: Reply with quote

Se vede clar ca sta cu gura la suprafata apei, si se chinuie sa ajunga la aer, sau sta in pozitie obisnuita la suprafata?
Daca se chinuie sa ajunga la aer ar trebuii sa-l scoti in alt vas, sau galeata, in care dizolvi dinainte 20g sare pentru fiecare litru de apa si lasi pestele acolo 15 min., daca se simte bine 20 min. Daca vezi ca se intoarce pe o parte pentru ca-si pierde cunostinta si nu se mai poate controla il muti imediat in apa fara sare.
Urmareste-i si pe ceilalti sa observi cat mai din timp daca apare vreun comportament neobisnuit la ei si anunti aici.
Daca cel care-i bolnav acum nu sta cu gura in sus, ar fi bine sa-l tii 4-7 zile in apa in care pui 5g de sare, o lingurita nu chiar cu varf, la fiecare litru, cam la 1 ora dupa ce l-ai mutat. Daca-l prinzi cu mana si nu-i lezezi mucoasa de pe corp, poti sa pui sarea imediat dupa ce l-ai mutat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 7:22 am    Post subject: Reply with quote

grasuxxxl wrote:
acvariu 120 l plantat,sunt 5 discusi la 6 cm,are apa in el de aprox 2 saptamani...l-am lasat la ciclat 24 de ore(nu am mai rezistat).schimb 25 % o data la 2 zile

Io cred ca asta-i cauza principala a problemelor actuale si viitoare. Ceea ce scrii ne spune ca esti incepator, foarte incepator ....... iar pentru un incepator mi se pare aproape imposibil sa intretina fara probleme un acvariu plantat cu 5 pui de 6 cm. Io zic sa scoti toata apa din acvariu (sau aproape toata, atita cit poti fara sa deranjezi solu') in recipiente curate. Apoi scoti tot din acvariu si pui inapoi apa si pestii.

Trebe sa intelegi ca in acvariu plantat n-o sa poti face ceea ce trebe pentru pesti. Altfel ma tem c-o sa ai niste "dwarf discus with big eye", in cel mai fericit caz. Inca nu-i tirziu sa faci treaba corect.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca incearca cineva sa elimine nitritul din apa schimband cate 50%/zi. Sa vedeti ce surprize vor aparea, daca ne va destainuii rezultatele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Poate ca incearca cineva sa elimine nitritul din apa schimband cate 50%/zi. Sa vedeti ce surprize vor aparea, daca ne va destainuii rezultatele.


Avand in vedere experienta ta ,poate ne spui chiar tu sign0077
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group