Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

O scurta prezentare dar un mare pasionat de Discus

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:27 am    Post subject: O scurta prezentare dar un mare pasionat de Discus Reply with quote

Salutare Tuturor forumistilor si pasionatilor de Discus
Cum am inceput eu cu discusul?
De cand eram micut am tot avut acvarii prin casa,posibil l-am mostenit pe tata
Ii placeau mult pestii ,ce-I drept pe atunci viviparii care ii si ingrijea inmultea si poate de acolo am furat cate un pic de mesarie experienta de-alungul anilor.
Imi placea mult sa ma uit cum schimba apa,eram curios si tare fericit cand mai aparea cate ceva nou in acvariu si-mi placea tare mult sa urmaresc pestele de cand era cu burtica plina,mare si pana cand scotea puisorii
La un moment dat imi aduc aminte : avea burtica mare de la papa iar eu credeam ca are puisori si hop ii separam in asteptarea lor!
Odata cu trecerea timpului m-am mai documentat am mai prins cate ceva experienta !
O perioada de timp asta aproximativ acum 5-6 ani stiu ca s-a zugravit in toata casa ,schimbat prin casa general si acvariul cu pricina a fost dat,aruncat numai retin exact
Mie mi-a ramas acel lucru frumos intiparit in minte si m-am gandit s-o iau eu de la 0 sa-mi fac acvariul chiar in camera mea !
Zis si facut,n-am mai stat pe ganduri.
Am comercializat un acvariu de aproximativ 60l diverse accesorii apoi si pestii,gen : Gupy.moulinezi,zebre.xifo,neoni,gurani,scalari,carasei,papagal ,ancistursi etc si atractia mea pe atunci cum ii spuneam eu cocoselul ,adica : Ramirezi
Imi placeau multe specii de pesti tot mai aparea cate ceva prin pet shop-uri cu dorinta de ai avea si eu in acvariu
Va inchipuiti cati pesti erau intr-un acvariu de 60L si tot continuam sa cumpar
Dupa un timp m-am decis sa-mi schimb acvariul si am luat unul de aproximativ 100l am vrut ceva mai mare si mai frumos
La un moment dat in acel petshop a bagat ceva varietati de asa numitul Discus care m-au atras tare mult iar pe langa acel clan de pesti din acvariul meu am introdus si 2 discusi micuti oricum
Intre timp au inceput sa ma atraga tare mult m-am documentat in diferite carti despre ei,inmultire ,hranire mediu etc si asa am dat si de site-ul Discus Club .ro si de voi forumistii
Toti imi spuneau sa scap de ceilalti pesti daca imi plac discusii si vreau sa-I am mari ,dezvoltati si sanatosi
Sincer imi era greu sa-I dau,dar cand am fost la George Dan si am vazut cum arata un acvariu numai cu discusi mi-am pus mainile in cap si nu-mi venea a crede ce pot vedea in fata ochilor,o adevarata imagine ,la fel ca si ‘el’ ca si Puiutu si multi altii de pe forum mi-au spus sa scap de ceilalti pesti daca imi doresc Discusi
Intr-un tarziu incetul cu incetul am dat din ei si cu ce-am ramas ,i-am bagat in 2 pungi mari si m-am dus cu ei la pet shop si i-am lasat acolo,poate se lipeste cineva de ei ,in schimbul la ceva mancarica!
Acum am acvariul numai cu discusi,iar mi-am comercializat ceva mult mai mare si tot imi doresc si mai mare,am cateva varietati frumuoase de discusi si chiar mi-am si format cateva perechi depunatoare,poate cu trecerea timpului si prinderea unei mai mari experiente voi putea scoate si puisori de pe urma perechilor zic eu ,deja formate !
Cam astea fiind spuse Razvan este numele meu in varsta de 25ani locuiesc in Bucuresti zona Berceni si-mi plac tare mult discusi
Pe aceasta cale trimit salutari tuturor pasionatilor de Discus si tuturor Forumistilor
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com


Last edited by tase.razvan on Sun Dec 06, 2009 8:39 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 10:49 am    Post subject: Reply with quote

sign0016 Razvan,multa bafta la discusi,ape cristal si pesti sanatosi si frumosi icon_biggrin
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 10:51 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit in gasca celor cu Discusi pe creier icon_biggrin sign0016
Frumoasa poveste de inceput.
Ne poti spune mai multe despre dotari, conditii si pestisorii pe care ii ai. Este un pestisor ce necesita foarte multa atentie insa grija noastra este recompensata pe masura de catre copii din acvariu.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 11:32 am    Post subject: bine ai venit! Reply with quote

bine ai venit printre noi!
sa-ti traiasca pestanii,sa te bucuri de ei si sa ai in vedere ca au nevoie de mai mult timp acordat decit viviparii si hai cit mai repede cu puii daca depun! icon_biggrin icon_biggrin
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 1:51 pm    Post subject: Re: bine ai venit! Reply with quote

mory35 wrote:
bine ai venit printre noi!
sa-ti traiasca pestanii,sa te bucuri de ei si sa ai in vedere ca au nevoie de mai mult timp acordat decit viviparii si hai cit mai repede cu puii daca depun! icon_biggrin icon_biggrin


Bine v-am regasit si eu
Spun asta pentru ca nu e prima oara cand postez pe acest forum dar m-am gandit si eu ca oricare alt pasionat de discus sa lase o scurta prezentare,cum a inceput si cum va continua
Mory in legatura cu discusii luati de la tine sunt superbi sanatosi si frumosi

Multumesc celor ce m-au acceptat printre ei
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 6:15 pm    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
Bine-ai venit la ...topicul Date personale!
Ca pe forum esti de ceva timp. icon_wink
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Salutare tuturor oriunde ati fi oriunde v-ati afla
Sa auzim numai de bine !!!
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 12:32 am    Post subject: salut Reply with quote

frumoasa prezentare.transpare emotia si pasiunea din descrierea ta. si crede-ma ca stiu ce inseamna...nu mai sunt suparat pe tine(stii tu de ce), dar crede-ma ca m-ai enervat rau atunci cu atitudinea ta, pt. ca chiar sunt un om f. ocupat si nu aveam timp de pierdut aiurea...bafta!
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group