Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme plante

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SBU
New entry
New entry


Joined: 01 May 2009
Posts: 14
Location: CONSTANTA

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 5:25 pm    Post subject: probleme plante Reply with quote

Salutari din Constanta,
In primul rand as dori niste sfaturi in legatura cu plantele din acvariul meu.
Scurta descriere 380l,filtru extern cristal profi 1500 JBL,incalzitor jbl,lumina de ceva vreme philips tld 865 36W 120cm.Fertilizare feropol24 in fiecare zi conform dozei specificate.Lumina merge in fiecare zi de la 9 la 14 si de la 17 30 la 23.
Acvariul este populat cu 12 discusi inca pui cu varsta de 4 5 luni,unii dezvoltanduse mai bine altii au stagnat.Pestii nu au nici pe dracu chiar daca la inceput au fost mai timizi.Ii hranesc cu Grana Discus JBL si cu hrana congelata de la ocean nutrition unul doua cubulete pe zi.
Problema mea sunt plantele si anume majoritatea au pe ele ca un fel de mazga maronie,probabil un anumit tip de alge pe care nu am reusit sa il identific.
Atasez niste poze in speranta ca ma poate ajuta cineva cu sfaturi.
Multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 6:01 pm    Post subject: salut Reply with quote

Algele sunt de la lumina necorespunzatoare.Cele brune se fac in general de la prea putina lumina.De ce faci pauza la pranz?Nu este bine.Cele mai bune rezultate le-am avut cu gibiceps.Pleco cresc prea mari repede iar ancistrusii nu fac nimic.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

mazga aia maronie cred ca este din cauza mancarii. pe plantele cu frunze ceva mai mari nu se depune nimic dar pe elodeea, cabomba si alta cu frunze ca niste ace(imi scapa acum cum ii zice) am observat si eu acelasi lucru. in acvariu am si gibiceps si pleco. in alt acvariu am un ancistrus, o pereche de jack dempsey si puii lor iar pe plante exista mazga aia de care vorbesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 2:43 pm    Post subject: Re: probleme plante Reply with quote

SBU wrote:
Scurta descriere 380l,filtru extern cristal profi 1500 JBL,incalzitor jbl,lumina de ceva vreme philips tld 865 36W 120cm.Fertilizare feropol24 in fiecare zi conform dozei specificate.Lumina merge in fiecare zi de la 9 la 14 si de la 17 30 la 23.

..doar 36w la 380l apa ? foarte putina lumina..cred ca nici anubiasii nu cresc la acea lumina. Incearca sa ajungi la minim 150w. Ce fel de plante ai ? Ai ceva substrat? Degeaba adaugi feropol daca nu ai lumina suficienta.
SBU wrote:
Atasez niste poze in speranta ca ma poate ajuta cineva cu sfaturi.

Unde-s pozele ca eu nu vad nimic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 3:06 pm    Post subject: Lumina + substrat + filtrare Reply with quote

Mazga se face de la mancare trebuie un fitru mecanic bun cel de la jbl e numai biofiltru - pune-i niste burete la intrare sa vezi ce apa curata o sa ai.Si curent de apa neaparat(in tot acvariul) - dar nu furtuna icon_evil .Lumina fara pauza - chestia cu furtuna tropicala e o gogorita - daca planta nu are 10 -12 ore legat nu face bine fotosinteza.Lumina macar 0,3 watt-i pe litru.Mazga ti-o mananca unii melci pestii prea putin.Incearca cu niste melci de substrat (cei conici gri )si eventual pomaceea pui - dar grija ca dupa ce cresc iti mai manca si din plante (asa la desert icon_biggrin ).Si neaparat substrat - daca nu ai pus vezi ca sunt bile de la mai multi producatori si ingrasamant batoane - dar numai ala pentru acvaristica. icon_mrgreen pastilele nu sunt prea grozave.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group