Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Psihologia cuplului la discusi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 3:42 pm    Post subject: Psihologia cuplului la discusi Reply with quote

Adaug acum la seria dilemelor mele o necunoscuta mai veche de-a mea: viata de cuplu a discusilor!
Eu, dragii mei, nu mai inteleg nimic: teoretic discusii formeaza cupluri pe viata iar practic... citesc de tot felul de anomalii sau adevarate orgii petrecute prin preacuratele noastre acvarii icon_redface
Recunosc ca am un motiv ascuns, chiar destul de pervers, pentru care am deschis acest topic. Vreau, in imensa mea nemernicie, sa destram un cuplu frumos si relativ implinit (doar 4 pui ramasi) si sa ii fac masculului 'lipeala' cu 'blonda batrina dar buna' White Diamond. Asta din doua motive (asa cum am mai aratat): cuplul actual sint frati si... tin mortis sa am copilasi cu blonda (ma rog, nu eu, si chiar daca as vrea... nu cu blonda aia) icon_razz
Iata care sint faptele, pe scurt:
Blonda nu prea s-a aratat dispusa sa faca urmasi.
Cuplul e stabil, au vreo 2 ani deja.
Dupa ce au stat cu puii, am scos prima data femela si am pus-o cu blonda... si erau sa se omoare amindoua. Apoi am bagat si masculul cu ele (din lipsa de spatiu) si s-a intimplat minunea: cind l-a vazut pe macho, blonda a inceput sa tremure ca electrocutata icon_eek dar... masculul nu avea ochi decit pentru 'sotie' (hmmmm, ciudat, nu? icon_biggrin )
Asa ca atunci m-am hotarit: de bine ce blonda vrea, si masculul va trebui sa vrea, nu? Sau cel putin asa credeam.
In prima faza i-am despartit pe pesti in acelasi acvariu, printr-un perete de plexi alb-mat, in care nu aveau cum sa se vada. Blonda cu masculul intr-o parte si femela ranita in cealalta parte. Asa cum am constatat si in alt post, perechea se 'mirosea' prin plexi si stateau bot in bot, despartiti de perete icon_eek
Nici vorba sa o remarce masculul pe blonda.
Bun, pasul nr. 2:
Am pus masculul cu blonda in acvariu separat, cu osmoza la picatura. De atunci tot astept vreun semn de apropiere intre cei doi si... nimic. Masculul parca viseaza la sotioara lui iar blonda sta imbufnata si frustrata intr-un colt... icon_neutral
Acum, cerindu-va scuze pentru mult-prea-lunga introducere icon_razz urmeaza, bineinteles, intrebarile:
1. Care sint de fapt relatiile normale intre discusi?
2. Cum se explica 'orgiile' in care un mascul depune cu mai multe femele sau o femela cu mai multi masculi? (sa fie oare o degenerare a comportamentului sexual din cauza vietii in acvarii?)
3. De ce se destrama totusi unele cupluri de discusi si, daca se destrama, isi mai gasesc alti parteneri?
4. De ce unii discusi nu au niciodata parteneri?
5. Care sint urmarile destramarii fortate a unui cuplu de discusi?
6. Exista 'migrari ale partenerilor'?
7. Aveti alte 'povestiri adevarate' despre viata de cuplu (a discusilor, bineinteles)? icon_razz
Probabil ca ar fi mult mai multe intrebari si probabil ca unele dintre ele vi se vor parea puerile si caraghioase, dar sper ca veti intelege unde bat si ce vreau sa zic.
Intr-un fel imi este frica sa nu-mi traumatizez perechea si sa nu fac prostii. Din cite am vazut eu, discusii astia sint niste fiinte foarte sensibile, de aceea mi se par si atit de minunati!
Multumesc in avans pentru raspunsuri icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

M-a amuzat teribil ... stilul!. Dilema insa, este justificata.
Legende precum perechile alese numai ca impuls al inimii pestanilor nu sunt exclusiv discusareli. Alte ciclide (si nu numai) mai mult sau mai putin americane au aceleasi cutume.
Din ce-am vazut prin baltile mele, perechile se formeaza si destrama cu o nonsalanta debordabila. Fara rusine, in acelasi acvariu, cum apare "o prospatura" (indiferent de sex) apare interes brusc dala potentialii parteneri.
Acum, ori tu ai nimerit un fel de Romeo si Julieta pestesc, ori te grabesti sa trgi concluzii. Sincer, nu am observat asa ceva pe la ai mei.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 6:18 pm    Post subject: Re: Psihologia cuplului la discusi Reply with quote

goamanu wrote:
1. Care sint de fapt relatiile normale intre discusi?
2. Cum se explica 'orgiile' in care un mascul depune cu mai multe femele sau o femela cu mai multi masculi? (sa fie oare o degenerare a comportamentului sexual din cauza vietii in acvarii?)
3. De ce se destrama totusi unele cupluri de discusi si, daca se destrama, isi mai gasesc alti parteneri?
4. De ce unii discusi nu au niciodata parteneri?
5. Care sint urmarile destramarii fortate a unui cuplu de discusi?
6. Exista 'migrari ale partenerilor'?
7. Aveti alte 'povestiri adevarate' despre viata de cuplu (a discusilor, bineinteles)? icon_razz


Din ce mi-am dat seama de la discusi si scalari se comporta cam la fel ca........ cool0010 bipezii icon_lol .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

lol01
Cita dreptate aveti! Chiar azi derbedeul a produs vreo 200 icre cu blonda icon_mrgreen
(si nu pare deloc rusinat) icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group