Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

120l - merge sau nu?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 8:05 am    Post subject: 120l - merge sau nu? Reply with quote

Vin si eu cu o intrebare la voi: mi s-a intamplat si mie sa mi se aleaga o pereche, chiar din acelasi strain (blue turquoise). Din moment ce eu nu am decat bazinul comun, icrele sunt mancate urgent de ceilalti pesti /melci / etc.
Asa ca as vrea sa investesc intr-un alt bazin, de 120l, in care sa mut perechea. Stiu ca volumul este OK ptr. o pereche insa, din motive obiective (sotie) in nici un caz nu mai pot cumpara un al treilea bazin (sau altul mai mare, ca nu am loc), necesar poate ptr. pui. Deci nu voi putea "jongla" decat cu 2 bazine: cel comun si cel de reproducere.

Acum vin si va intreb: am vreo sansa sa raman cu cativa pui, daca dupa o perioada mut parintii inapoi in bazinul comun si las 120-ul numai ptr cei mici?
Mentionez ca nu am de gand sa vand vreunul (macar sa-mi traiasca), o sa-i donez pe toti fiindca nu-i pot creste in 120l.

Voi ce spuneti?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 8:35 am    Post subject: Reply with quote

eu spun ca e foarte bun. un pic cam mare pentru reproducere, dar daca parintii stiu sa-si adune puii si sa-i tina grupati in primele zile, nu o sa ai probleme. in functie de numarul de pui cu care ramai dupa ce muti parintii inapoi in bazinul comun, ii poti creste pana cand... dar macar sa ajungem in stadiul ala icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Merci ptr. incurajari icon_smile
Bazinul va avea dimensiunile 60x40x58 (Lxlxh).

Mai am o intrebare: exista hrana de cumparat ptr. puiet? Asta fiindca eu nu am nici timp (sincer) si nici nu ma pricep sa cultiv artemia.
Multumesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

N-o sa reusesti cu alta hrana in afara de nauplii sau Tubi tocat. (Nu se recomanda!) Chiar daca ai norocul sa manance oua decojite de artemia, vor ramane in urma in crestere, vor fi cu mult noroc 10% cat de cat cum trebuie. Daca lipsesti mai mult de 8-10 ore de langa ei se vor inbolnavi, tu nu vei stii ce au, nu vei sti ce-i cu apa, daca-i buna sau nu, daca au paraziti in branchii (vor avea sigur, ca-i vor infecta parintii!) sau ii chinuie flagelatele.
Daca vrei sa obtii rezultate bune cu pui de discusi trebuie sa fii mereu langa ei, sa reactionezi imediat si corect la orice perturbare a cresterii normale. Chiar si asa se mai inbolnavesc. Eu i-am taiat unuia capul ieri pentru ca avea ochii scosi din cap si abdomenul umflat de vreo 2 zile.
Bineinteles ca-i atinge ghinionul mai intai pe cei mai mari, pentru ca nu pot digera cantitatea prea mare de hrana mancata cu lacomie, in timp ce altii abia au apucat sa se sature cat de cat. Am incercat si eu sa-i hranesc cu granulat, dar mi-a fost mila de ei sa-i tin infometati. Unii il mancau in sila, altii de loc, si daca-ti permiti asa ceva e clar ca raman in urma in crestere, iar cei mai mari nu depasesc 15 cm la maturitate.
Pentru cazul ca ma declari un pesimist inrait, intreaba-l pe colegul nostru @goamanu ce-i mai fac puii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Eu sunt plecat cam 12 ore de acasa, iar sotia 9, asa ca nu prea am de ales. De aia nici nu am de gand sa vand vreunul vreodata, ii donez - cine o sa-i ia va sti ca nu-si vor atinge niciodata potentialul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 2:16 am    Post subject: Reply with quote

Vad ca am fost „invocat” si, desi @abu nu m-a intrebat nimic, am sa-i raspund icon_razz
In primul rind, si pe mine ma framinta aceeasi problema: ce voi face daca parintii mai vor sa depuna o data, pentru ca nu am decit doua acvarii si sint in imposibilitate TOTALA de a mai avea si altele.
Am unul de 100 litri si al doilea (aproape gol) de 230 L. Acvariul de 100 L e PREA MARE pentru reproducere, dupa parerea mea. Eu de o luna il tin doar cu 50 L de apa in el, si inca am noroc ca puii se tin dupa parinti, deci sint grupati. Artemia se imprastie instantaneu prin tot acvariul iar daca incerc sa o aduc la lumina, puii si parintii se retrag exact in coltul opus.
Oricum, daca imi ramin ceva pui, ii voi pune in acvariul mare, deci nu e o problema. Dupa parerea mea parintii nu trebuie scosi decit daca isi maninca puii, nu e nici un pericol ca puii sa-i „roada” de vii sau alte prostii. Singura problema sint parazitii de la parinti.
Si aici vine partea a doua: desi eu sint cam tot timpul pe acasa, din 70 pui am ramas in 4 saptamini cu jumatate iar miine probabil ca vor fi si mai putini icon_cry
Unii n-au avut vezica de aer, altii s-au balonat si li s-au umflat ochii, altii (majoritatea) au paraziti la branhii si mor sufocati iar unii mor pur si simplu icon_rolleyes
Eu sint destul de sceptic in privinta pontei pe care o am acum, dar nu renunt. Oricum, problema de spatiu este acuta, cel mai mult pe lumea asta mi-as dori sa pot avea mai multe acvarii si mai mari si sa jonglez cu ele cum vreau. Ar fi mult mai simplu!
Mie mi-au trebuit aproximativ 2 ani pentru ca sa pot avea pui de la perechea mea, care tot depunea. E drept ca o vreme nu am avut grija de ea, dar dureaza pina capata si parintii experienta. Deci... eu zic ca ai tot timpul sa te mai organizezi icon_razz
Din greselile pe care le-am facut, datorita spatiului:
- m-am bazat pe vechiul meu filtru extern, care face curent in apa (chiar si cu bureti atasati) si care are o doza mare de paraziti ramasi in el.
- am acvariu de 100 L, prea lat, puii trebuie sa parcurga distante lungi pina la hrana
- apa de schimb vine din acvariul mare (osmoza, la picatura), in care am doar un discus, suficient pentru a transmite paraziti mai departe
- chiar daca pun parintii in acvariul mare, nu s-a rezolvat problema. Probabil ar depune si ar fi nevoiti sa renunte la pui, eventual sa se distruga cuplul icon_frown
Acum ma gindesc sa scot osmoza separat, intr-o galeata, dar e bataie de cap si sa-mi optimizez filtrul extern (tub copex pina pe fundul acvariului, cu burete)...
P.S.
Atentie mare la artemia, nu e usor sa ai tot timpul. Eu am 6 reactoare de cite 1/2 litri si scot din fiecare, in functie de cum ies. Imi ocupa un sfert din bucatarie icon_mrgreen
Sa mai povestesc ce bine ma inteleg cu nevasta, mai nou icon_rolleyes , ca nu am timp nici sa vorbesc cu ea icon_razz
Ma rog, asta e ceea ce numesc eu acvaristica profesionista, nu e usor. In concluzie, eu nu prea mai am sperante sa vad vreun discus matur de la perechea mea icon_cry
Oricum, iti urez bafta! icon_lol Imi pare rau ca n-am reusit sa fiu mai optimist decit Ioan icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 2:54 am    Post subject: Reply with quote

Ca tot veni vorba, eu, daca mi-as face acum un acvariu de reproducere, as face un acvariu de vreo 60 L, si l-as desparti cu un perete mai putin inalt decit peretii exteriori, ca sa-l fac de 50 L, deci as avea un compartiment de 50 L si unul de 10 L (sau chiar mai putin), despartite de un perete putin mai scund.
Asa ma gindesc eu ca ar putea fi folosit la pui un filtru extern de putere mica... icon_rolleyes
As baga iesirea filtrului in compartimentul de 10 L, care s-ar umple si ar curge usor apoi apa pe peretele despartitor, fara sa faca curent de apa in acvariul de 50.
Sint curios ce parere au altii de ideea mea icon_idea
icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 6:51 am    Post subject: Reply with quote

Merci ptr. sfaturi.
Adevarul e ca eu am un acvariu de 60l pe care vroiam sa-l schimb cu unul de 120l (nu pot sa le tin pe amandoua) tocmai din motivul ca nu au loc atatia pui in el, acu m-ai pus pe ganduri...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Depinde ce lungime are acvariul de 60 L. Ideal ar fi sa aiba forma de cub (adica laturile egale)...
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)


Last edited by goamanu on Wed Jun 24, 2009 8:55 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Pai cel de 120 isi va arata "valoarea", atunci cand puii sunt mai mari (3 cm +). Asa ca...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 8:57 am    Post subject: Reply with quote

ADX, daca il va face mai mare, va avea aceleasi probleme ca mine. Cind puii vor avea deja 4 cm, pot fi pusi si in bazinul comun, ca deja vor minca mixtura sau graunte. Ideea este ca noi nu avem loc in casa de acvarii intermediare icon_cry
Poze cu setup-ul meu actual pot fi vazute in Album. Am pus doua poze facute ieri. Acvariul meu de 100L este total impropriu icon_frown
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Ok, daca merg pe cel de 120l (60x40x58) nu pot face cumva un separeu, cat puii sunt foarte mici, a.i. sa nu se piarda de parinti?
Daca da, cum se poate face asta, ce material pot sa folosesc?

Merci.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Nu se poate face separeu, am incercat si eu. Numai daca este perfect etans (adica lipit). O plasa nu are rost sa pui pentru ca artemiile oricum vor trece prin ea si chiar si puii cind sint mici. Dar poti creste puii artificial, asa cum face Ioan... cu conditia sa te lasi de servici icon_mrgreen
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Nici Ioan nu s-a lasat de servici, dar tot artificial ii creste. icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nici Ioan nu s-a lasat de servici, dar tot artificial ii creste. icon_smile



De fapt asta e serviciul lui Ioan...restul e hoby.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group