Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Alte specii

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Tue May 19, 2009 7:25 am    Post subject: Alte specii Reply with quote

Am deschis acest topic, sperand ca multi dintre voi aveti si alte specii de pesti decat discusii, sau cel putin ati avut (ma gandesc ca nici unul n-a avut doar discus din START), si poate impartasim ceva experienta cand vine vorba de intretinerea lor.

Stiu ca tot site-ul este dedicat DISCUSIlor, dar si lor le place compania altor specii de pesti si vietuitoare...asa ca hai sa nu discriminam nici noi mad0215 .

Simplu, crezi ca ai vre-o specie de pesti (sau alte) la care stii toate trucurile, sau invers, ai o nelamurire...scrie aici!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Incep eu cu prima intrebare>

Momentan am 5 alte specii de pesti in afara de discus, iar una dintre ele este: Kuhli Loach - (Ancanthophthalmus Kuhlii)

http://www.fishlore.com/aquariummagazine/sept07/images/kuhliloaches-lg.jpg

Pesti foarte interesanti, mai mult le vezi spre seara, sau cand dai mancare la ceilalti, dar fac curat pe fundul acvariului, nu sunt pretentiosi, si rezista la temperaturi inalte (ba chiar e recomandat).

Am reusit sa-mi dau seama care este femela si care mascul(3 M, 1 F), prin burta mare a femelei (este foarte groasa), si are dungile negre mai groase decat ceilalti (am numai 1 femela, asa ca intradevar nu pot generaliza acest lucru, dar toti baietii au dungile maro mai groase) la fel este mai scurta decat masculii.-sunt deja maturi, asa ca mai sariti peste lungimea cand achizitionati, mai ales pui...

http://img512.imageshack.us/img512/496/dsc00709m.jpg femela

http://img512.imageshack.us/img512/9786/dsc00712d.jpg masculii

Intrebarea mea este cum le reproduc?Sunt sigur ca au mai facut-o, dar fiind mereu in acvariul comun..n-am vazut niciodata macar 1 pui.
Odata am incercat sa le separ intr-un vas mai mic, am pus plante sa depuna pe ele, dar dupa cateva ore de inot in vertical(sus/jos), parca intrau in transa sa ceva, si toti pluteau pe suprefata apei(Kuhli) si nu puteau sa se duca la fund!! si m-am speriat, i-am pus inapoi, si dp. cateva ore erau normali. De acolo sus oricum nu puteau sa depuna. Poate ca asa si trebuie sa faca...pentru ca apa era aceeasi..dar n-am vrut sa risc, pt. ca nu se mai vindea la noi.
Acuma femela are abdomenul foarte umflat, si cum i-am pus pe toti intr-un nou acvariu comun ieri, azi au inceput sa inoate in sus si jos langa acvariu.
Oare sa le separ iarasi, si sa pun si plante plutitoare?

Ceva sfaturi?

P.S. cum fac ca imaginea sa apara direct in topic...fara ImageShack+url...


Last edited by XabaCs on Tue May 19, 2009 8:05 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue May 19, 2009 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Chestia cu dungile este relativa. Am khuli fara dungi (dar nu albinotic, arata chiar scarbos) dar si cu pete neregulate, ca o pantera.
Din cate stiu eu sunt 2 specii, ce s-ar deosebi prin forma benzilor transversale, clasicul (sa-i spunem) fiind de fapt cel cu partea ventrala a benzilor inchise relativ despicata. Ca lucrurile sa se complice si mai mult, simpaticii asiatici si-au adus si aici contributia, raspandind pe piata tot felul de ciudatenii pe gustul lor si al altor capiati.
Balaceala la suprafata inseamna chiar depunerea (sau macar o tentativa). Icrele sunt mari, cam ca cele de ancistrus si verzi (asta am citit, n-am vazut, deci sa fie pacatul cui a scris). Tot din citite, pentru reproducere sunt necesare bazine mari, spre 100 l, coloana cca 40 cm, cu plante de suprafata. Mai departe de dansul nuptial nu am reusit nici eu.
Migrarea catre suprafata mai poate fi determinata de prezenta unor substante (clasica sare neiodata i-a bagat intr-o transa ascensionala), precum si tentative de evadare din habitate noi.
In rest, numai cuvinte de lauda pentru aceasta specie, excelent coabitant cu discusii, mai cu seama in bazinele generos plantate si decorate.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Tue May 19, 2009 8:00 am    Post subject: Reply with quote

Sa pun si ce stiu pana acum:

The Kuhli Loach - (Ancanthophthalmus Kuhlii)

Nume Scientifica : Pangio kuhlii
Alte Nume : Coolie loach, Prickly eye, Slimy loach, Leopard eel
Intretinere : Usoara
Marime: 8-11 cm
pH : 6 - 7
Temperatura : 24°C - 29°C
Duritate : medium
Origine / Habitat : Indonesia, Malaysia, Singapore, Thailand, Java, Sumatra, Borneo, Sarawak
Durata de viata : 10 ani in conditii bune
Temperament : pasnic; mai mult iese noaptea, ziua mai mult ascuns
Marime acvariu : 35 L minim
Pesti Compatibile : Oricare, numai sa nu le manance. Preferat minim 2 semeni la 1 kuhli.
Boli : nimic specific, pana acum n-au avut nici o boala, atentie la Freshwater Fish Disease
Dieta : mancare normala pt. pesti
Femela/mascul : femela are burta umflata, e mai rotunda, (la mine are dungile negre groase, si dungile maro foarte subtiri). Masculii parca cresc mai lungi.
Reproducere: ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Tue May 19, 2009 8:10 am    Post subject: Reply with quote

Cand i-am separat, i-am pus intr-o fabricatie plastica, folosita pentru reproducerea guppy, care se pune in acvariu, are gauri mici, ca apa sa intre si sa iasa...insa era foarte mica, 2Litri..cam asa..si tot au plutit.
Ce e si mai ciudat, ca era ziua.
Cred ca am sa mai incer odata, intr-un acvariu normal...sunt tare curios.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Balaceala la suprafata inseamna chiar depunerea (sau macar o tentativa). Icrele sunt mari, cam ca cele de ancistrus si verzi (asta am citit, n-am vazut, deci sa fie pacatul cui a scris). Tot din citite, pentru reproducere sunt necesare bazine mari, spre 100 l, coloana cca 40 cm, cu plante de suprafata. Mai departe de dansul nuptial nu am reusit nici eu.
Migrarea catre suprafata mai poate fi determinata de prezenta unor substante (clasica sare neiodata i-a bagat intr-o transa ascensionala), precum si tentative de evadare din habitate noi.


Icrele sunt mici si verzi. Si cam multe la numar. Alea de ancistrus sunt monstruoase icon_razz .

Acum cativa ani am separat un grup de kuhli pentru ca eram foarte curios sa vad daca depun. Bazinul l-am pregatit mai in viteza fara sa ma chinui sa creez cine stie ce parametrii. Ideea era simpla. Daca depuneau sau macar aratau interes puteam sa stau de capul lor pentru ca alte randuri de icre puteau sa vina ulterior daca era cazul. I-am mutat mai spre seara si la scurt timp au si inceput sa dea ture pe geam in sus in jos. Desi lasasem cativa cm distanta de la nivelul apei pana la marginea superioara a acvariului, cand i-am vazut cu cat avant se plimba pe geam si avand experiente de "evadare" din acvarii cu capac am zis sa mai cobor nivelul apei cu cativa cm si ca masura suplimentara in zona unde ieseau bulele de aer de la filtru si unde se agitau mai tare am acoperit si inghesuit si niste folie de plastic sa nu am surprize. Asta pe langa capacul de sticla existent. Dupa mai multe ore "am bagat cornu' in perna" si cand m-am trezit dimineata nu mica mi-a fost surpriza sa gasesc acvariul plin de icre. Unele verzi altele deja albite. Surpriza foarte neplacuta a fost ca in acvariu mai erau doi kuhli daca-mi amintesc bine, restul erau uscati pe jos pe dupa dulapul unde statea bazinul respectiv. icon_cry Si in felul asta m-au lasat cu ochii in soare. icon_rolleyes Nu am mai incercat de atunci din lipsa de spatiu si de "materie prima".
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

eu am bagat doi cam la6 cm in acvariul steril cu discusii nevoit fiind sa desfintez cel cu gupy unde traiau linistiti.stupoare au disparut ,cred ca au cazut hrana discusilor
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 5:11 pm    Post subject: Reply with quote

"eu am bagat doi cam la 6 cm in acvariul steril cu discusii "
Ovidiu ,aia au ajuns in filtru.
Si eu am avut doi in acvariu si dupa 10 min dupa ce i-am bagat in acvariu ,unul dintre ei a intrat in filtru intern .Iesea de acolo cam la doua zile ,statea cat statea cu noi si mergea din nou in filtru .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

am sa verific mersi
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian, dipa cum am precizat, icre nu am vazut, iar unde am citit aia spuneau ca-s mari. Din reflex, cand aud de "icre mari" eu ma gandesc la cele de ancistrus ( ca de d-alea comestibile n-am bani).
Am khuli de vreo 7 ani, si in timp mi-am mai completat/refacut efectivul de cateva ori. Mi s-a intamplat sa consider exemplare mai mici pierdute prin tractul digestiv al discusilor sau mai stiu eu ce companion mai impunator, ca dupa cateva luni sa-i regasesc cu cativa cm in plus. Au un talent fantastic de a se ascunde, egalat poate de acelasi talent la evadare. Din cate am bagat eu de seama, precum si experienta unor amici comercianti, tentativele de duca se manifesta in primele zile in casa noua. Lucru curios, cand am refacut bazinul, cu totul alt decor, alt substrat, alt aranjament, dar aceeasi pesti si aceleasi plante, ei bine, nu am avut dezertori, cu toate ca dintr-o eroare de proiectare aveau cateva cai perfecte, chiar nedemne pentru niste profesionisti care se respecta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sat Jun 20, 2009 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Am si eu 4 kuhli ,in acvariu cu substrat si de citeva ori i-am vazut intrind in substrat cam de jumatate,cu capul inainte(au doar cam 5 cm).Oare e ceva normal
???
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jun 20, 2009 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Iti poti da seama care sunt masculi si care fete nu numai dupa burta ci si dupa aripioarele laterale. Masculii le au mai lungi putin si au un punct negru pe ele .Depunerea se face de obicei cind sunt foarte bine obisnuiti cu acvariul in care stau . La mine au depus de multe ori intr-un bazin comun in care erau si alti pesti la o t de cca 26-28 gC dar niciodata nu au vrut sa depuna cind i-am separat . Icrele sunt foarte mici (cam ca alea de neoni sau chiar mai mici ) nicidecum ca cele de ancistus si de multe ori cind depun ai impresia ca fac doar dansul dar daca te uiti foarte atent vezi si icrele .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group