Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Masina de tocat

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:51 am    Post subject: Masina de tocat Reply with quote

Poate era mult mai bine sa postez acest subiect pe un forum de gen kudika(pe asta-l stiu de la consoarta icon_redface ) sau alt forum de gospodine... Insa intuiesc eu ca tot aici voi gasi cele mai utile sfaturi.

Ieri a fost ziua cea mare dupa ziua in care am achizitionat primii mei discusi. A fost ziua prepararii de papa. Reteta... nu ca as fi ignorat retetele de pe forumuri dar am preferat sa merg pe reteta data de crescatorul de la care am luat pestii. Am bagat asa. 1kg de inima de vita, 8 gr boia dulce, 250gr de peste oarecare... sa fi fost rosu la culoare, 250gr creveti congelati, 250gr spanac, 1 morcov, 1 patrunjel(radacina), 250gr tetradiscus si am bagat si 20gr de bloodworms chironomus liofilizata de la Prodac.

Sincer mai imi venea a gust si eu icon_redface pana am bagat granulele si viermii uscati.
Pestii mei o mananca... mult mai prost decat mancau mixtura originala (adica cu care au fost crescuti pana a ajunge la mine) si am o banuiala ca nu am tocat-o suficient de bine.

As vrea recomandari in ale masinilor de tocat, sau sunt bune toate, electrice, mecanice sau pana la urma totul tine de site?

Multumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Da, sitele au importanta lor. Eu amestec prima data celelalte ingrediente cu bucatile de carne, pentru ca pun vitamine si astea incetinesc mult alterarea in timpul prelucrarii. Pe urma trec totul prin masina de tocat cu sita de 6 mm si inca o data sau de doua ori prin cea de 3 mm.
Dar ceva ce cred eu ca are un rol important este ca inaintea hranirii sa se taie din placa fasii foarte subtiri, pentru ca daca au ramas cumva grasime sau tendoane neobservate in mixtura, sa nu ajunga toata bucata la acelasi peste, ci doar o parte cat mai mica posibil.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Dar ceva ce cred eu ca are un rol important este ca inaintea hranirii sa se taie din placa fasii foarte subtiri


E bine mai ales daca se hranesc pesti mai mici pentru ca in felul asta mai greu ajung in apa bucati mai mari de carne sau alte ingrediente care nu pot fi mancate si contribuie la poluarea apei. Chiar daca se mai nimeresc si bucati mai maricele in mixtura acestea isi reduc dimensiunile la sectionarea in fasii subtiri inainte de administrare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Poti incerca sa dai pe o razatoare (clasica) bucata de mixtura inghetata inainte sa o dai la pesti! Vor iesi bucati sub forma unor tubi, si daca exista si gelatina, este foarte bine!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 11:29 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu am un robot de la Moulinex care are niste discuri pe post de razatoare.Congelez carnea preparata in prealabil si dau cate 6-8 kg odata.Apoi fac pachetele si o recongelez.Dezavantajul consta in cele 2 congelari dar discusilor mei le place.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin eu tocmai azi am facut mixtura... cu masina de tocat (clasica) asa cum mi-a spus ioan cu ceva timp in urma... prima data cu sita de 6mm si apoi de 2 ori cu sita de 3mm
sigur ar fi mai usor cu o masina de tocat electrica... important este sa obtii bucati cat mai mici care pot fi inghitite si de pui
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group