It is currently Fri Mar 29, 2024 2:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:00 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 03, 2015 2:02 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
Salutare.
Eu sunt destul de nou in domeniu si as avea nevoie de ajutorul vostru.
Am tot citit despre cum se poate identifica sexul la discusi dar totul este relativ pana in momentul in care ii vezi ca se imperecheaza.

Totusi ma gandesc ca poate niste ochi mai bine pregatiti ar putea sa ma ajute.
In poza sunt cei doi discusi pe care ii am. Sunt destul de micuti (5-7 cm) si i-am luat prin intamplare de la Animax.

Din poza credeti sa se poate distinge sexul fiecaruia?

Merci

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Mare greseala ai facut cand ai cumparat discusii astia (daca ii putem numi asa). Sunt ramasi in urma si din pacate nu prea mai ai ce sa le faci sa-si revina. Exista un ghid aici pe forum pe care ar fi trebuit sa-l citesti inainte de a cumpara discusi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:26 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 03, 2015 2:02 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
recunosc ca atunci cand i-am luat nu stiam foarte multe despre discusi. asta e acum. macar e bine pentru ca ei ca i-am salvat ca altfel sigur nu mai rezistau in conditiile in care erau tinuti.
in curand sper ca voi reusi sa iau 2 discusi de la cineva de aici de pe forum si atunci ar trebui sa se lumineze lucrurile.
merci.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:26 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 03, 2015 2:02 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
auzi de la cineva. chiar de la tine :))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 4:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
romeno wrote:
recunosc ca atunci cand i-am luat nu stiam foarte multe despre discusi.
Deci te-ai cam grabit. Eu zic ca nici acum nu sti mai nimic despre discusi daca ai luat decizia ca...
romeno wrote:
in curand sper ca voi reusi sa iau 2 discusi
Si ca sa te luminez putin...nu se pun doar 2 discusi intr-un acvariu decat daca sunt maturi si sunt pereche altfel in cateva luni vor arata exact ca cei pe care ii ai acum.
Eu zic sa iti faci timp si sa aprofundezi forumul caci aici este informatia de care ai nevoie si dupa ce te luminezi putin poti trece la achizitii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ar mai fi si altele : la marimea asta nu le pui substrat -daca poate fi numita asa chestia aia rosie care e pe jos, doar dupa ce au 10 cm , dupa ce i-ai luat nu uiti de ei in bazin si doar ii hranesti ci si schimbi apa daca se poate zilnic sau macar tot a doua zi cam 30% din acvariu asta daca vrei sa creasca si corpul nu doar ochii,nu pune lucruri nenaturale Kitschoase in bazin gen: pietris colorat, castele,epave,plante plastic ,sunt total aiurea-locul lor e prin desene animate de gust indoielnic,discusii ii iei pentru frumusetea si culorea lor daca ii pui intr-o caseta de bijuterii ce mai vezi din ei,orneaza bazinul cu radacini plante naturale si mai tarziu cu substrat neutru la culoare si cu granulatie mica=nisip nu pietris asta e pentru pastravi si somoni cand se intorc in raurile de munte sa depuna, discusul traieste in ape molcome de ses cu nisip fin si mal pe jos


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 6:41 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 03, 2015 2:02 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
apreciez sfaturile, chiar daca au fost servite pe un ton usor ironic si rautacios.
ce sa faci? sunt oameni si oameni pe forum-uri si nu toti au talentul comunicarii...

am inteles ca discusii nu sunt pentru oricine si trebuie intretinuti in mod special ca sa se dezvolte armonios si sa aiba forma si coloritul pentru care sunt consacrati.
totusi cred ca unii deja sunt off topic si vorbesc neintrebati. intrebarea a fost legata de diferentierea sexului. alegerile mele de "aquascaping" sau set-up al acvariului sunt ale mele.
nu v-a pus nimeni acvariul in casa sau v-a cerut de socoteala in privinta acestuia. daca va aduceti aminte, in primii ani de scoala te invata sa stai in banca ta daca nu esti intrebat.

f.y.i. in momentul de fata este schimbat pietrisul acela cu nisip alb de ciclide iar combinatia de pesti este exact cea sugerata de vlad pe site-ul sau: 10 neoni, 1 scalar si 1 ancistrus. castele nu am avut nicioadata, iar plantute de plastic mult mai putin. deci vedeti voi? inainte sa dati cu parul nu strica sa intrebati.

o zi placut. over and out.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 8:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jan 17, 2013 10:14 pm
Posts: 86
Location: Targu Mures
@romeno
Aici este un forum specializat in specia Discus.Oamenii iti dau sfaturi pentru ca sunt cei mai buni in domeniu din Romania,iar lucrul asta sper sa nu il uiti.Asculta tot ce spun ei si imi vei da dreptate mai tarziu.
Arunca caricaturile alea de pesti, cumpara-ti 6 discusi de minim 10 cm si ai grija de ei.

_________________
Ape limpezi!!!
Sergiu Morar


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator: Diferentiere sex
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 8:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Maestre, ne-ai facut praf.
Promit sa nu te mai deranjez cu informatii offtopic.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group