It is currently Fri Mar 29, 2024 3:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Tue Jan 28, 2014 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Daca spui ca ai nitrit atunci ai o problema ,filtrul pe care l-ai facut nu sa ciclat decat partial(deci insuficient) ori ti-l decilezi tu cumva , practic nu ai populatia necesara de bacterii care sa-ti transforme nitritii in nitrati. Cumpara ceva bacterii ( biostartere) si fa aditii din solutiile respective ca sa remediezi situatia, verifica din cand in cand sa vezi daca mai ai nitriti dar foloseste ceva teste mai bune-si as spune ca cu astea sa incepi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 29, 2014 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare la toata lumea .Asta seara le-am dat la pui naupli dar nici un interes din partea lor sa manince am luat de la prietenul meu cu pestii ,cu toate ca am pus si eu ar trebuii sa iasa miine dimineata .Eu zic sa mai incerc si miine apoi ii las sa implineasca o saptamina pina le mai dau.Imi zicea prietenul meu Vali ca sa nu mai pronunt mereu cuvintul "pritenul"asa ca au ce minca de pe parinti pentru ca nu v-am zi mai am 10 care chiar cresc a mai ramas unul putin in urma dar asta e pentru prima incercare eu imi dau nota 5 de trecere.Sper ca la urmatoarea sa fie mai multi acum am vazut cam despre ce este vorba.Am sa revin cu evolutia curind.O seara buna va doresc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 30, 2014 9:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Am observat o chestie la pereche masculul o cam bate pe femela ,ea sta cam retrasa cu puii este usor ciufulita .Am inteles ca el ar forta-o sa depuna de accea se comporta asa .Ce sa fac?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Fri Jan 31, 2014 6:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca nu-i desparti se va inbolnavi femela si poate sa nu-si mai revina.
Daca-i lasi in acelasi acvariu si-i desparti cu sita risti sa-si manance puii.
Scoate-l. Masculul nu agreseaza femela penru ca vrea s-o oblige sa depuna, ci pentru ca vrea sa creasca puii singur. Urmareste puii atent, ca sa poti observa la timp daca l-i se micsoreaza numarul.
Unii parinti mai mananca cate unul la cateva ore, fara sa observi si te trezesti peste cateva zile ca s-au injumatatit sau chiar ca au disparut cu totul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Fri Jan 31, 2014 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salut ,de doua zile le dau nauplii nici nu se ating de ei in schimb au burtile babane si numai pe parinti este bine ?Cresc de la o zi la alta chiar vizibil ,imi place!La numaratoare sint toti si se duc cind pe unul cind pe celalalt iar nauplii danseaza pe linga ei .Sint pe parinti de pe 27.01.2014 sa fie prea devreme pentru nauplii?Mai am o sticla pusa ar iesii cam duminica pina atunci nu le mai dau si nici nu mai pun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 7:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
bobo35 wrote:
Mai am o sticla pusa, ar iesi cam duminica. Pina atunci nu le mai dau si nici nu mai pun.
"ar iesi cam duminica!? Asta se poate si trebuie sa devina mult mai exact. Trebuie sa cunosti timpul cand vor ecloza cu aproximatie de cel mult 2 ore deja cand pregatesti cultura.
E posibil si probabil sa nu se intereseze puii de nauplii in primele zile, pentru ca au alta hrana la dispozitie, dar vor incepe curand sa manance, iar daca scapi momentul vei pati cum ti-am mai scris, cand vor avea vreo doua saptamani ti-i vor rapune viermii, indiferent ca vei avea 5 sau 250. De fapt este acum deja prea tarziu, cel mai bine-i sa-i desparti deja in a 4-a zi. Acum au cinci zile de cand inoata, au branchiile dezvoltate si o data cu asta a inceput infectarea. Chiar daca-i desparti vor duce parazitii cu ei, oriunde-i muti.
Putinii viermi care sunt deja pe branchii vor face oua, iar cand vor iesi larvele lor si vor ataca puii vei vedea cum se innegresc si incep sa piara la putin timp, de obicei dupa o masa copioasa, cand au nevoie mai mare de oxigen si li-s branchiile acoperite de mucusul pe care-l secreta ca sa se apere de paraziti.
In natura le este greu viermilor sa gaseasca un peste, pentru ca dupa ce ies din oua ii duce curentul de apa, sau nu mai sunt pesti acolo unde este larva. In acvarii stau pestii si parazitii asa cum ar sta lupii cu oile in acelasi staul, iar ciobanul si-ar face concediul in Spania.
Unii dicusari iti vor spune /scrie ca nu-i obligatoriu sa se intample asta, ca stim ca cei mai multi pui cresc cu parintii, dar aceia nu se gandesc ca tu nu sti sa feresti puii de viermi. Greseli vei face, pentru ca discusar nu se naste ci se devine invatand, unii din greselile altora, altii din cele proprii, multi nicicum.
Reactionezi prea tarziu la sfaturi, daca vrei sa reusesti trebuie sa elimini greseala asta.
Si cu nauplii trebuie sa lucrezi mai exact!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 1:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salut ,cam tirziu mi-a mincat deja 6 femela mai am 4 care stau cu masculul femela am scos-o am bagat-o in acvariul mare.Se pare ca "micro" ponta se apropie de final dar nu din cauza mea.Am sa ii pun din nou la depus sau impreuna mai exact pentru ca ei hotarasc depunerea.Sint foarte suparat totul mergea atit de bine!Asta e!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 8:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Acum ar trebui sa scoti puii si peste 3-4 zile, (nu acum! ) sa lasi perechea impreuna. Daca-i lasi prea mult despartiti e posibil sa nu mai depuna impreuna. Daca pui femela prea repede inapoi va crede masculul ca ea a mancat toti puii si probabil va incerca sa scape de ea ca sa-si gaseasca alta.
Iti aduc o veste rea: cand incepi discusaria e normal sa ai o satisfactie dupa 10 deceptii.
Vestea buna: cele 10 deceptii dor mai putin decat multumeste singura satisfactie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 9:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
I-am pus perechea in acvariul mare ca nu vreau sa stric apa in cel de depunere cu mincarea.Am observat ca nu se baga in seama chiar pe mascul la tabarit un ghost in disperare se scutura pe linga el curata pompa ii alearga pe ceilalti dar al mai nimic ,o fi si el socat ca i-a disparut puii.Sint cu ochii pe ei ,macar sa se formeze alta pereche cu toate ca ghostul nu a depus niciodata sa nu-mi faca si ala vreo surpriza.Puii a venit Vali si iam dat cei 4 poate la el au mai mult succes lea facut ou cu niste prafuri ,ca artemia nu a mincat.Acvariul de depus e pregatit spalat asteapta parintii.Va multumesc inca odata Dl.IOAN pentru sfaturile dumneavoastra care m-au luat iar prin surprindere.Sint desumflat rau .O seara buna va doresc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 11:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trage-ti concluziile si foloseste ce ai aflat. In discusarie nu "merge si asa". Daca nu esti constiincios si disciplinat nu merge deloc! Stai cu ochii pe ei si actioneaza imediat daca vezi ca se cearta. Daca scoteai puii cand ti-am recomandat eu ii mai aveai si acum si mancau nauplii, poate nu imediat dupa separare, dar dupa cateva ore, cand le-ar fi fost foame, i-ar fi descoperit cu siguranta.
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group